Görüş Bildir
Haberler
Etki Yüzde 100'ü Geçti: Türkiye'deki Akaryakıt Fiyatlarının Bir Yıllık Dramatik Yükselişi

Etki Yüzde 100'ü Geçti: Türkiye'deki Akaryakıt Fiyatlarının Bir Yıllık Dramatik Yükselişi

Ulaş
19.01.2022 - 19:39

Motorin için duyurulan son zamlarla birlikte rekorların tazelendiği akaryakıt fiyatları, otomobil kullanımını hiç olmadığı kadar sancılı hale getirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
onedio.com

2021 yılında otomobil dünyasına taşanan tedarik sıkıntılarıyla birlikte Türkiye’nin kendi içerisindeki ayrı problemler de gündemimizdeydi. Döviz odaklı yaşanan hareketlenmelerle birlikte fiyatların kısa sürede daha önce görmediğimiz seviyeye geldiği zam haberlerini akaryakıt tarafı da izledi. Son olarak saatler önce gerçekleştirilen duyuruyla birlikte motorin fiyatlarında tamamı pompaya yansıyan 52 kuruşluk motorin zammı kullanıcıları beklerken, benzin tarafında da kısa süre içerisinde yeni bir artışın kapıda olduğuna dair bilgiler öne çıkıyor.

LOG'dan Ozan Öğretmenoğlu'nun haberine göre, otomobil fiyatlarındaki yükselişle birlikte alım gücü iyice düşen tüketicilerin 2021 Ocak’tan günümüze kadar olan süreçte cebinden çok daha fazla akaryakıt ücreti çıkıyor. Geçtiğimiz yılın bu dönemlerinde 7 lira 10 kuruş ile 7 lira 20 kuruş arasında olan benzin fiyatların günümüzde 14 lira seviyesine gelmiş durumda.

Akaryakıt fiyatlarındaki bir yıllık etki yüzde 100'ün üzerinde...

Akaryakıt fiyatlarındaki bir yıllık etki yüzde 100'ün üzerinde...

Bir yıllık zaman diliminin ardından yaşanan artışlarla birlikte benzinli araç kullanıcıları artık yüzde 95 ile yüzde 97 arasında daha fazla ücret ödüyor. Bu durum dizel tarafında ise daha da kaygı verici seviyede. 2021 yılı ocak ayında 6,6 TL olan motorinin fiyatı son zamlarla birlikte 14 liranın üzerinde çıkmış durumda. Bu da genel geldiğimiz son noktada yüzde 110’u bulan çok ciddi bir ekstra maliyet tablosunu ortaya koyuyor. Tüm parçaları bir araya getirdiğimizde ise bugün aracının deposunu tamamen doldurmak isteyen standart bir kullanıcının 700 TL’nin üzerinde ücret ödemeyi göze alması gerekiyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
27
18
4
3
2
2
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın