Endonezyalı Bakandan Yoksulluğa Çözüm: 'Zenginler Fakirlerle Evlensin'

 > 
94PAYLAŞIM

Endonezya Kalkınma ve Kültür Bakanı Muhadjir Effendy, zenginlerin fakirlerle evlenmesini tavsiye ederek "Bu sayede ülkedeki yoksulluk oranı da azalacaktır" dedi.

Bakan Effendy, dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip Endonezya'da müminlerin İslam öğretisindeki "kendinizle eşit kişilerle evlenin" sözünü de yanlış yorumlandığını ifade etti.

"Fakir insanlar evlenmek için sadece fakirleri ararsa ne olur?"

Euronews'te yer alan habere göre başkent Cakarta'da düzenlenen Ulusal Sağlık Konferansı'nda ülkedeki fakir ve zengin kesim arasındaki ayrıma değinen 63 yaşındaki devlet adamı, "Fakir insanlar evlenmek için sadece fakirleri ararsa ne olur? Elbette fakir ailelerin sayısı artar. Bu Endonezya'da büyük bir sorun." diye konuştu.

"Zengin ve fakir ailelerin birleşmesi çözüm olabilir"

Ülkede beş milyondan fazla fakir ailenin olduğuna dikkat çeken Effendy, "Endonezya'da 57 milyon aile var. Bu ailelerin yüzde 9.4'ü, yani yaklaşık 5 milyon aile hala fakir. Fakirlik sınırına yakın toplam 15 milyon aile daha var. Zengin ve fakir ailelerin birleşmesi bu soruna çözüm olabilir." ifadelerini kullandı.

Muhadjir Effendy ayrıca bu konuda ülkedeki Diyanet İşleri Bakanı Fachrul Razi'den bir fetva hazırlamasını isteyeceğini de sözlerine ekledi.

Yaklaşık 260 milyon nüfusa sahip Endonezya'da halkın yaklaşık yüzde 90'ı Müslüman.

Ülkenin en büyük adası olan Sumatra'nın kuzeyinde yer alan Açe Özerk Bölgesi'nde halkın sosyal yaşamında şeriat kanunları hüküm sürüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir