Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

En Dirençli İnsanları Bile Etkilemenizi Sağlayacak 24 Etkili Yöntem

 > 
2.4bPAYLAŞIM

Baştan çıkarma yani bir kişiyi ikna edebilme, sadece aşkınızı kazanmak uğruna başvurulan bir yol değildir. Bir işi alabilmek, bir tartışmayı kazanmak, ürün satmak ya da şöhret elde etmek için de insanları etkilemeye çalışırız.

Popüler yazar Robert Greene, The Art of Seduction kitabında, Kleopatra' dan Kazanova' ya kadar tarihin en etkileyici insanlarının kullandığı bazı acımasız taktikleri gözler önüne seriyor.

Greene' in bazı baştan çıkarma kurallarını, kariyeriniz için işe yarayabilecek taktiklere dönüştürerek sizin için özetledik:

Kaynak: http://www.businessinsider.com/how-to-in...

1. Kurbanınızı doğru seçin.

Hedefiniz sizi işe alacak olan yönetici, potansiyel müşteri ya da sizi terfi ettirecek patronunuz olabilir. Sizi memnun etmek için çok istekli duranlardan uzak durun; çünkü mutlaka karşılığında bir şey isteyecekler. Bunun yerine sizin yanınızda utangaç hisseden, etki altına alınmaya müsait kişileri tercih edin.

2. Karşınızdakine güven verin ve dolaylı yoldan yaklaşın.

Eğer potansiyel bir müşteri ya da yöneticinizle etkili bir iletişim kurmak istiyorsanız, iletişime geçer geçmez onları soru yağmuruna tutmayın. Böyle yaparak gardlarını korumaları sağlayıp risk almış olursunuz. Bir öneride bulunmadan, konuyu işe getirmeden önce, arkadaşmış gibi tavır takının ve doğal olun.

3. Kafa karıştıran sinyaller verin.

Karşınızdakine kancayı takmadan önce gizemli bir hava verin ve ilgisini çekin. Profesyonel bir ortamdaysanız entelektüel ve sofistike görünmeye çalışın. Bunu iğneleyici ve mizahi birkaç yorumla yapıp kişiliğinize derinlik katabilirsiniz.

4. İnsanların imreneceği bir görüntü çizin.

Tıpkı milyonlarca insanın en popüler ünlülere özenmesi gibi. Müşteriler de aynı şekilde en etkileyici buldukları şirketlere ve yöneticilere çekilecektir. Kazanmaya çalışıyorsanız kendinizi küçük düşürmeyin ve mütevazi olmayın. Bağlantılarınız ve başarılarınızla övünün.

5. Kızgınlık ya da memnuniyetsizlik değil; ihtiyaç yaratın.

Memnuniyetsiz bir kişi ne söylerseniz söyleyin etkilenmez. Diğerlerinin hürmet eksikliklerini vurgulayarak kendinizi öne çıkarın, kusurları telafi edebileceğinizi kanıtlayın. Belki işiniz için biraz para ziyan olacaktır ama sonrasında bu ufak değişikliklerin, şirketinizi  nasıl iyiye dönüştürdüğünü göreceksiniz.

6. İşgal etme sanatı

Eğer açık sözlülükle doğrudan bir şekilde etkilemeye çalışıyorsanız, insanları korkutabilir hatta size cephe almalarını kolaylaştırabilirsiniz. İşi sizin lehinize çevirecek en iyi yol, gerçek niyetinizi belli etmeyecek şekilde ipucu bırakmaktır. Bu yol hedefinizi teşvik etmenizi sağlayacaktır.

7. Kendinizi karşınızdakinin yerine koyuyormuş gibi davranın.

Kendi tarafınıza çekin ve karşınızdakinin kurallarıyla oyunu oynayın. Bir müşteri kazanmaya çalışıyorsanız, ona ayna olun ve onun gibi davranın.

8. İşe cazibe katın.

Hedefinizin zayıf yönünü bulup kullanın. Onu yönlendirebileceğinizi gösterin; tıpkı Kleopatra' nın Sezar ve Mark Antony' ye yaptığı gibi.

9. İnsanları muallakta tutun.

Karşınızdaki kişiye umduğunu veremezseniz işin başında kaybedersiniz. Rastgele şeylerle merak uyandırın.

10. Kelimelerin gücü

Eğer bir sunum yapıyorsanız, insanlara duymak istediklerini söyleyin ve onları kendi tarafınıza çekin. Argümanınızı eğlenceli hale getirmek onu daha ikna edici kılacaktır.

11. Detaylara dikkat edin.

Çaba harcanmamış görünen özenli kararlar vererek hedefinizi baştan çıkarın. Bir iş görüşmesinde, kendinizi tanıtırken kullandığınız tüm ayrıntılara dikkat edin, yeri geldiğinde kullanabilmek için akıllı telefonunuza not edin, resmi bir teşekkür ile satmaya çalıştığınız imajı tamamlayın.

12. Şiirsel bir dil kullanın.

İnsanları sert bir dille ya da eleştirerek kazanamazsınız. Keyifli deneyimlerinizi paylaşarak hedefinizi eğlendirin ve sizi özlemelerini sağlayın. Örneğin bir iş görüşmesinde etkileyici bir izlenim verebilirsiniz. Ama çok da ileriye gitmeyin; mail ya da telefonla teşekkür etmeyin.

13. Hassas ve zayıf yönlerinizi yatıştırın.

Hedefe aşırı güç uygulamayın, egonuzu bir yana bırakın ve doğru olmasa bile diğer taraf baskınmış gibi iletişim kurun. Üstünüze karşı küstah ve kibirli durarak hiçbir kurumsal hiyerarşide yükselemezsiniz.

14. Gerçekleri ve hayalleri birleştirerek bir illüzyon yaratın.

Unutmayın; insanlar sıradışı şeyleri sever. Bir fikir veya ürün fark etmez; her ne satmaya çalışıyorsanız, onu dramatikleştirin.

15. Kurbanı yalnız yakalayın.

İnsanlar çevrelerinden soyutlandığında daha savunmasızdır. Bir işe başvurduğunuz zaman, o iş sanki istediğiniz ya da başvurduğunuz tek işmiş gibi davranın. Bir müşteriniz varsa önemli olan sadece oymuş gibi hissettirin.

16. Kendinizi kanıtlayın.

Eğer hedefiniz güvensiz olduğunu gösterip kendini geri çekerse, onun kendi yolundan giderek değerli olduğunuzu ispatlayın.

17. Geçmişin etkileri

Patron, çalışan, müşteri ya da her kim olursa olsun, hedefiniz daha önce onun açısından iyi giden, benzer ilişkiler kurmuştur. Daha önce görüştüğü kişi ile ilgili anılarını canlandırarak sevdiği şeyleri öğrenebilirsiniz.

18. Gizli ya da yasak olan için kışkırtmak

En iyi düşünceli, masum insanların bile yasak olana merakı vardır. Yanlış bir şey yapmanıza gerek yok, karşınızdakinde belirsizlik hissiyatı yaratın. Oldukça basit bir şeyi büyütün ve gizli tutulması gereken önemli bir bilgi gibi aksettirin.

19. Manevi olgulardan faydalanın.

İşiniz ne olursa olsun, manevi değerlerle konuşmanızı desteklemek sizi daha önemli kılar. Bu profesyonel yolculuktaki adımlarınızı, firmanızın misyonunu daha ileri taşımak için attığınızı gösterin.

20. Övgü ve açık sözlülük bir arada.

Sizi yapmacık ve güvenilmez gösterecek beklenmedik durumlardan kaçınmak için, hedefinize karşı aşırı kibar olmaktan kaçınmalısınız. Bir yandan iltifat ederken diğer yandan dobra olun, sözünüzü sakınmayın.

21. Karşınızdaki insan için boşluk bırakın.

Kaçan kovalanır misali kendinizi bir adım geri çekin ve ilgi uyandırın. Örneğin; rakip firmadan bir iş teklifi aldınız. Düşünmüyor olsanız bile bunu patronunuza bildirin, ayrılmayı düşünüyor gibi bir izlenim yaratın.

22. Fiziğiniz önemlidir.

Mümkün olduğu kadar göz alıcı olmalı, tüm dikkatleri kendinize çekmelisiniz. İyi giyinin, gülümseyin ve özgüvenli bir şekilde konuşun.

23. Cesur hamleler yapın.

Hedefinizin dikkatini çekmeyi başardıysanız, son olarak atak bir hareket yapmaktan kaçınmayın. Garip ve çekingen davranmayın, doğal ve cesur bir şekilde işi bitirin. Şirket olarak büyük bir başarı yakaladığınızdan bahsedin ve ne zaman ihtiyaç olursa yardımcı olabileceğinizi belirtin.

24. Sonuçları göz ardı etmeyin.

Tüm bu taktikleri kullanıp amacınıza ulaştınız. Diğer tarafı da göz ardı etmeyin, dikkatli adımlar atın ve gözden çıkarılabilecek durumlardan uzak durun.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
the-atilla

Yaşasın kapitalizm yaşasın ezme ve ezebilme sanatı :D bune lan :D valla insanı yoldan çıkarır böle şeyler:D ben çiğ köfteci fln açıcam net :D

mei

3 kağıtçı olmaya giriş vol 1

balta-mizrak-kilic-soy

gorkemivanbal

orospluk.sahtekarlık=profesyonellik..!! (valla bravo!)

can-bucakci

Kevin Hoganın' da bir kitabı vardı Bir kişiye 8 dakikada nasıl evet dedirtebilirsiniz diye onuda okumak lazım (Y)

Görüş Bildir