Emniyet Yeni Yetkilerle Donatılan Bekçilerin Eğitim Durumlarını Açıkladı

-
Abone ol

Emniyet Genel Müdürlüğü bekçilere kimlik sorma ve gözaltına alma yetkisi veren düzenlemenin yaratttığı tartışmaların ardından açıklama yaptı. Emniyet liyakatleri de tartışma konusu olan bekçilerin eğitim durumu hakkında bilgi verdi. Buna göre bekçilerin yüzde 60'nın lise, yüzde 15’inin yüksekokul, yüzde 20’sinin lisans, yüzde 0,15’nin yüksek lisans mezunu. 

Hükümetin çarşı ve mahalle bekçilerine geniş yetkiler veren yeni yasa tasarısı tartışmaları da beraberinde getirdi. Emniyet Müdürlüğü yaşanan tartışmalar üzerine açıklama yaptı. Basın yayın organlarınca kamuoyuna yanlış bilgiler verildiği iddia edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Üç ay üst düzey eğitim veriliyor"

"Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak görev yapacak olanlar, Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademi Başkanlığınca 3 ay süreyle üst düzey eğitime tabi tutulur ve bu eğitimi başarıyla sonlandıranlar görev yapacakları illere gönderilirler.

Gönderildikleri illerde de göreve başlamadan önce 2 ay süreyle uygulamalı eğitimden geçirilirler. Ayrıca göreve başladıktan sonra da belli periyotlarla hizmet içi eğitime tabi tutulmaya devam edilirler."

Bekçilerin eğitim durumu

Emniyet'in açıklamasında bekçilerin eğitim durumu da aktarıldı: 

"Teşkilatımız bünyesinde halen 21.292 çarşı ve mahalle bekçisi görev yapmaktadır. Bunlardan 2016 yılından bugüne kadar alımı yapılan 19.706’sının; 12.001’i (%60,90) lise, 3.137’si (%15,91) yüksekokul, 3.943’ü (%20) lisans ve 29’u (%0,15) ise yüksek lisans mezunlarından oluşmaktadır."

Açıklamada verilen rakamlar toplandığında bekçilerin yüzde 3'ünün eğitim durumu hakkında bilgi verilmemesi dikkat çekti.

İçişleri Komisyonunda kabul edildi

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi, TBMM İçişleri Komisyonunda tartışmalara yol açtı. Muhalefet partilerinin itiraz ettiği düzenleme komisyonda kabul edildi.

Düzenleme ne getiriyor?

Bekçilere Yeni Yetkiler Geliyor: Kimlik Kontrolü Yapıp Gözaltına Alabilecek - onedio.com
Bekçilere Yeni Yetkiler Geliyor: Kimlik Kontrolü Yapıp Gözaltına Alabilecek - onedio.com

Yeni düzenlemeyle çarşı ve mahalle bekçilerine yeni yetkiler veriliyor. Tasarının yasalaşmasıyla bekçiler kimlik kontrolü yapma ve gözaltına alma yetkisine sahip olacak. Bekçilerin silah bulundurma ve kullanma yetkileri aynı şekilde devam edecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir