Görüş Bildir
Haberler
Emekliliğin En iyi Olduğu Ülkeler Açıklandı: Türkiye Sondan Üçüncü Sırada

Emekliliğin En iyi Olduğu Ülkeler Açıklandı: Türkiye Sondan Üçüncü Sırada

Ulaş
28.10.2019 - 20:21

Emeklilik üzerine yürütülen araştırmada, Türkiye 37 ülke arasında sondan üçüncü sırada yer aldı. Sıralamada Türkiye'nin altında yer alan iki ülke ise Arjantin ve Tayland oldu. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Euronews'te yer alan habere göre, Avustralya’da Melbourne Mercer’in her sene hazırladığı Küresel Emeklilik Endeksi’ne bu sene Türkiye de eklendi.

Araştırmada 37 ülkenin emeklilik sistemi; yeterlilik, sürdürülebilirlik, dürüstlük ve doğruluk gibi kriterler bakımından mercek altına alındı.

Araştırmada 37 ülkenin emeklilik sistemi; yeterlilik, sürdürülebilirlik, dürüstlük ve doğruluk gibi kriterler bakımından mercek altına alındı.

Ayrıntılı incelemelerden sonra her ülkenin endeks puanı ortaya çıkarılarak 37 ülkenin sıralaması yapıldı.

Zirvede 81 puanla Hollanda yer alırken Danimarka (80,3) az farkla ikinci sırada kendine yer buldu. Bu ülkeleri Avustralya (75,3), Finlandiya (73,6) ve İsveç (72,3) takip etti.

Listenin sonunda ise 39,4 puan ile Tayland yer aldı

Listenin sonunda ise 39,4 puan ile Tayland yer aldı

Sondan ikinci sırada 39,5 puan ile Arjantin bulunurken Türkiye ise 42,2 puan ile sondan üçüncü oldu. Türkiye’nin hemen üstünde Filipinler (43,7) ve Meksika (45,3) yer aldı. 37 ülkenin ortalaması ise 59,3 oldu.

Türkiye için 'emeklilik maaşını artırmalı' uyarısında bulunuldu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ülkeler puanlarına göre A, B+, B, C+, C, D ve E gibi gruplara ayrıldı. E kategorisinde kimse bulunmazken Türkiye en alttaki D sınıfında kendine yer buldu. D kategorisinin anlamı ise emeklilik sisteminde bazı tercih edilebilir özellikler bulunmasına rağmen ciddi zayıflıklar yer alması. İyileştirmeler yapılmadan sistemin etkinliği ve sürdürülebilirliği şüpheli. 

Raporda Türkiye için yapılan değerlendirmede endeksin nasıl arttırılabileceği yönünde tavsiyeler yer alırken bunların en başında şu geliyor: En yoksul bireylere verilen en düşük emeklilik maaşının arttırılması. Mercer’in yaptığı araştırmaya Monash Üniversitesi ve Viktorya Eyaleti de destek verdi. Dünyanın farklı ekonomik ve kültürel altyapısına sahip ülkelerindeki emeklilik ve sosyal yardım sistemlerini karşılaştıran endeks, yeterlilik, sürdürülebilirlik ve bütünlük kategorilerinde 40’ı aşkın göstergede 37 sistemi ölçümledi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
88
74
46
15
10
9
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Aslan Atasoy

Olsun diğer iki ülke bizi kıskanıyor,bakın burası çok önemli :)

Bozkurt

İşte buna emeklilik reformu deniyor. Bizzat tabanın onayıyla yapılmıştır. Ölçütü cehalet ve bağnazlık ile belirlenen halkın, kendi ocağına incir ağacı dikebi... Devamını Gör

nisastayiyen

babam emekli oldu maasi düstü dogal olarak, bos durmayim diyip bir bakkal acti, sen calisiyorsun diye emekli maasini kestiler. Yani demek istiyorlar ki, cali... Devamını Gör