Düzenlemenin Detayları Belli Oldu: '850 Bin Taşeron İşçi Çalıştığı Yerde Kadroya Alınacak'

 > 
93PAYLAŞIM

Partisinin grup toplatısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, taşeron işçiyi ilgilendiren düzenleme hakkında açıklamalarda bulundu. Kamudaki 450 bin, belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin taşeron işçinin kadroya alınacağını söyleyen Erdoğan, mevsimlik işçilerin de çalışma sürelerinin beş ay 29 günden dokuz ay 29 güne çıkartılacağını ifade etti.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu "taşeron" düzenlemesinin ayrıntılarını açıkladı. 

Peki maaşlar ve sosyal hakları değişecek mi? Detaylar içeriğimizde...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuya ilişkin açıklaması 📹

Mevsimlik işçilerin çalışma süreleri dokuz ay 29 güne çıkartılıyor.

Erdoğan, 23 bin civarındaki mevsimlik işçilerin çalışma sürelerinin beş ay 29 günden dokuz ay 29 güne çıkartılacağını belirtti.

"Kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor"

Erdoğan yaklaşık 900 bin çalışanı ilgilendiren açıklamasına şöyle devam etti:

"Kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor. Böylece kamuoyunda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz. Böylece inşallah bu sorun ortadan kalkıyor, artık bu aradaki komisyonlar, taşeronlar tamamen ortadan kalkıyor, hepsi böylece işçi kadrosuyla görev alıyorlar. Belediyelerde de belediye şirketlerinin, iktisadi teşekküllerinin inşallah personeli olarak göreve devam edecekler. Hayırlı olmasını diliyorum."

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu: "Planımız çalışmanın TBMM Genel Kurul'da kabulü sonrasında 3 ay içerisinde kadroya geçişleri tamamlamak"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Meclis'te gazetecilerin taşeron düzenlemesiyle ilgili sorularını yanıtladı.

Uzun süren çalışmalar sonucunda toplam 900 bin işçiyi ilgilendiren önemli bir karar alındığını ifade eden Sarıeroğlu, "Merkezi bütçe ile düzenlenen tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki 450 bin taşeron çalışan kardeşimize şartsız tam kadro veriyoruz. Belediye ve il özel idarelerindeki taşeronlarla ilgili de aradan firmaları kaldırıyoruz ve belediye iştiraklerinde, belediye iktisadi teşekküllerinde daimi istihdamlarını sağlıyoruz." diye konuştu.

Sarıeroğlu, taşeron düzenlemesinin 900 bin işçiyi ilgilendiren önemli bir çalışma olduğunu belirterek, "Planımız çalışmanın Genel Kurulda kabulü sonrasında 3 ay içerisinde kadroya geçişleri tamamlamak." dedi.

Sarıeroğlu, A Haber’de “Maaşlar ve sosyal haklar değişecek mi” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

Sarıeroğlu, A Haber’de “Maaşlar ve sosyal haklar değişecek mi” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Şimdi çalışma hayatımızın şu anda hâlihazırda işleyen bir yapısı var zaten. Bütün işçi kardeşlerimiz bu sözleşmeleriyle mevcut şekilleriyle geçiş sağlayacaklar, bununla ilgili de önümüzdeki günlerde gerekli önce bir yasal düzenlememizi yapacağız ve gerekli düzenlemelerden sonra da çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Mevcut şartlarıyla geçecekler."

Çalışma Bakanı ayrıca Twitter hesabından şu detayları paylaştı 📌

Düzenleme, sosyal medyanın da gündeminde 👇

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir