Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın Virüsü İnsanoğlunun Gezegene Ne Kadar Düzensiz Yayıldığını Kanıtlayan 10 İlginç Harita

-

İnsanoğlu ekmeğinin ve egosunun peşinde koşarken ister istemez büyük şehirlere sürükleniyor ve o karmaşanın içerisinde kendisine bir yer edinmeye çalışıyor sevgili dostlar. Bu durum da haliyle küçük alanlarda toplanmış büyük insan grupları oluşmasına sebep oluyor. İşte 10 ilginç harita ile dünya nüfusunun topraklardaki dağılımı:

1. Dünya nüfusunun %50'lik kısmı, dünya topraklarının yalnızca %1'lik kısmında yaşamaktadır.

2. Nüfus yoğunluğunu başka bir açıdan gösteren bu haritadaki mavi alanlarda dünya nüfusunun %5'lik kısmı yaşamaktadır. Aynı zamanda küçük kırmızı alanda, mavi alanlardakinin toplamı kadar insan yaşamaktadır.

3. 23 milyonluk Avustralya nüfusunun yarısı, haritada gördüğünüz kırmızı alanlarda yaşamaktadır.

4. Kanada nüfusunun %50'si, haritada gördüğünüz kırmızı alanda yaşamaktadır.

5. Dünya nüfusunun neredeyse yarısı (%46) haritadaki sarı alanda yaşamaktadır. (Hindistan, Bangladeş, Çin)

6. İtalya nüfusunun %50'si, haritada mor renkle gösterilen ve ülke topraklarının yalnızca %8'lik kısmını oluşturan alanda yaşamaktadır.

7. Sahra Çölü, dünyanın en düşük nüfus yoğunluğuna sahip alanlarından biridir. Kuzey Afrika nüfusunun %50'lik kısmı Nil Nehri'nin kıyılarında, haritadaki kırmızı alanlarda yaşamaktadır.

8. İspanya nüfusunun %50'lik kısmı, haritadaki kırmızı alanlarda yaşamaktadır. Ayrıca %14'lük kısmı da, ülkenin tam ortasında bulunan Madrid kentinde bulunmaktadır.

9. ABD toplamda 3,142 ilçeye sahip bir ülkedir ancak ülke nüfusunun yarısı bu ilçelerin 144'ünde yaşamaktadır.

10. Ülkemiz nüfusunun %50'lik kısmı, haritadaki siyah alanlarda yaşamaktadır. Bu harita, nüfusun toprağa dağılımı konusunda ülkemizin de düzensiz bir yapıda olduğunu göstermektedir.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ringring

dağdamı yaşayah

klemenjero

dünyanın virüsü iyimser olmuş. dünyanın kanseri insanoğlu demek lazım. bir bölgeye yerleşip o bölgeyi hasta ediyor. sonra etkisi tüm vücuda yayılıyor.

jarhas

kuşadası da var, şaşırdım mı tabii ki hayır

halil-yilmaz3

sıkıntı yok 100 yıla o boş alanlarıda doldururuz insanız sonuçta oralarıda doldurup kullanır ve kullanırken tahribatlar veririz

eastking

saçma sapan konuşma la? biraz lise bilgilerini hatırla insanların yerleşim yeri seçmesindeki faktörleri su kaynağı ulaşım filan.

Görüş Bildir