Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Daha İlk Maddesinde ‘Bizim Ömrümüz de Ne Kısaymış!’ Diye Hayıflanacağınız İlginç Bilgiler

-
Abone ol

Eğer bir insanın 100 yaşına kadar yaşaması etkileyici diye düşünüyorsanız, tekrar düşünmeniz için size dünyada en uzun senelerdir yaşayan bazı canlılardan bahsedeceğiz. Bunu okuduktan sonra 100 sene neymiş diye düşünmeniz fazlasıyla mümkün!

1. Bir insanın ortalama yaşam süresi 71 senedir. Resmi kayıtlara göre en uzun hayat rekorunu bulunduran Jeanne Louise Calment 122. doğum gününü görecek kadar yaşamıştır.

Fakat, 122 yaşındaki Jeanne teyzemiz bile Dev Galapagos Kaplumbağası’nın yaşam süresine fazlasıyla uzak.

2. Jonathan adındaki bu Dev Galapagos Kaplumbağası, 184 yaşında ve hala problemsiz bir şekilde hayatını sürdürüyor. 1832 yılında yumurtasından çıktığı düşünülen kaplumbağa ilk hayata gözlerini açtığı zaman, Osmanlı İmparatorluğu ayaktaydı ve padişah II. Mahmut’tu.

Fakat deniz altına indiğimiz zaman Jonathan’ın bile yaşam süresi kısa gelmeye başlıyor.

3. En uzun yaşayan memeli olan Grönland Balinası’nın 200 seneden fazla yaşayabildiği bilinmektedir. Bu balinalar, hayatları boyunca kutupların soğuk sularında yüzerler.

4. Omurgalı canlılardan rekoru tutan Grönland köpekbalığının ise tam tamına 400 senedir hayatta olduğu düşünülüyor. Evliya Çelebi meşhur Seyahatname’sini yazarken, bu köpekbalığı hayattaydı.

5. Omurgasız canlılara dönecek olursak, Arctica islandica adına sahip yenilebilir bir deniz tarağı tam 507 yaşında. Hayal edebilmek adına 500 sene önce Michelangelo Sistina Şapeli’ndeki resmini bitirmiş, ondan kısa bir süre önce de Kristof Kolomb Amerika’ya ayak basmış.

Bir sonraki yiyişinizde bunları akılda tutmakta yarar var. Çok isterseniz masanızdaki diğer kişilere bu enteresan bilgiyi verebilirsiniz. 😂

Şimdi, insanlığın en başından beri canlılığını sürdüren canlılara dönüyoruz.

6. Bristlecone Çamı’nın 5000 seneye yakın yaşadığı biliniyor.

7. King’s Lomatia olarak bilinen Tasmanya’ya özgü bir çalının, kendini klonlama özelliği olduğundan dolayı, 43.000 senedir yaşadığı düşünülüyor.

Bir parçası kırılıp düştüğünde, düştüğü yerden yenisi çıkıyor. Dolayısıyla yaşamaya devam ediyor.

8. Neptune Grass olarak bilinen denizde yetişen çimin ise Akdeniz’de 200.000 senedir yaşadığına inanılmaktadır.

Bulunan fosillere göre, ilk modern insanlar Homo Sapiens’ler o dönemde dünyada dolaşmaya başlamış.

Bakteriler de yaşayan canlılar olarak sayıldığı için, asıl kazananlar onlar.

9. Siberya’nın altında donmuş olarak bulunan bakterilerin 500.000 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Şok edici bir biçimde, bu bakterilerin DNA’sı hala zarar görmemiş durumda ve bu bakteriler hala aktif ve canlı.

Sonuç olarak neredeyse sonsuz ve uzun bir hayata sahip olmak istiyorsanız, mikroskobik ve omurgasız olmalısınız.

Tatmin eder mi bilemiyoruz. 😂

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kaos_77

bilgileri cavuristandan almaya alışmışsınız, googla bir sor bakam zaro ağa diye kaç sene yaşamış, li ching yuen i de sormayı ihmal etmeyin 256 sene !!!

ladystoneheartt

2. deki metin 2 deki şerefsiz çöl kamlumbağsı değilmi

kadir-erzurum

çok ayıp Ajda ablamı en sonra koyarsınız sanmıştım :/

fantaue

Bİ de bu var; "Turritopsis dohrnii"

fantaue

"Turritopsis nutricula" isimli 4-5 milimetre çapındaki denizanası seks yaparak gençleşiyor. Dünyanın ölmeyen tek canlısı cinsel olgunluğa geldiğinde yani daha fazla üreyemediğinde genetik bir değişim geçiriyor ve tekrar ergenlik yaşlarına, yani denizanasına dönüşmeden önceki evreleri olan 'polip'e geri dönüyor. Bir süre sonra da yeniden denizanası olarak tekrar doğuyor. Bu dönüşüm sonsuza kadar sürebiliyor ve böylece minik canlı ölümsüzleşiyor. (Hürriyet)

Görüş Bildir