Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Vergi Artışı: Döviz Tevdiat Hesaplarına Uygulanan Stopaj Oranları Yükseltildi

 > 
15PAYLAŞIM

Döviz mevduatından kazanılan faizin vergisi yükseltildi. Bir yıla kadar vadeli döviz tevdiat hesaplarından elde edilen faize uygulanan kesinti oranı yüzde 20'ye, bir yıldan uzun vadelilerde ise yüzde 18'e yükseltildi. Güncel vergiler yeni açılan döviz hesaplarında uygulanacak. Eski hesaplarda ise ilk vade, yenilemeden itibaren geçerli olacak. Düzenlemenin amacının "Türk lirası tasarrufunu teşvik" olduğu aktarılıyor.

Detaylara bakalım... 

Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile 1 yıla kadar vadeli döviz tevdiat hesaplarına uygulanan stopaj oranları yüzde 20'ye yükseltildi

Kaynak: Resmi Gazete

Bu oran katılım bankalarındaki döviz katılma hesaplarına ödenen kâr payları için de geçerli olacak.

1 yıldan uzun vadeli hesaplarda ise stopaj oranı yüzde 18 olarak belirlendi.

Kaynak: BBC Türkçe

Hane halkı 5 aydır aralıksız döviz alıyor. Döviz tevdiat hesapları bu ay zirve yaptı.

Kaynak: NTV

Peki artışın ana nedenleri nedir?

Dünya gazetesinin aktardığı bilgiye göre, artışın ana nedenleri olarak geçen yılın Ağustos ayında yaşanan kur şokunda bireysel yatırımcıların kâr amaçlı bozdurduğu 8 milyar doları yerine koyma eğilimi ile beklentiler nedeniyle birikimleri döviz cinsinden tutma alışkanlığının etkili olduğu belirtiliyor.

Bu düzenleme, bugünden itibaren vadesiz ve özel cari hesaplara ödenecek faizler ve kar payları ile bugünden itibaren açılan veya vadesi yenilenen vadeli hesaplara ödenecek faizler ve kar payları için uygulanacak.

Gelişme sosyal medyanın da gündeminde...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir