Görüş Bildir

Doğayla Bütünleşeceğiniz Bir Hafta Sonu Kaçamağı İçin Ülkemizde Bulunan 10 Harika Yer

Anasayfa > Cafe

Bir gün bile kalsanız doğa ile bütünleşip kendinizi huzurlu hissedeceğiniz ülkemizin saklı cennet köşelerinden bazılarını sizler için derledik. Bakalım bu doğal güzelliklerden hangisi senin favorin olacak? 

Keyifli okumalar! 

1. Uludağ Milli Parkı

1. Uludağ Milli Parkı

Kış aylarında kar manzarasıyla büyüleyen Uludağ, yaz aylarında  da eşsiz yeşil görüntüsü ve canlı çeşitliliğiyle görenleri büyülüyor.

2. Ihlara Vadisi, Aksaray

2. Ihlara Vadisi, Aksaray

Aksaray'ın Güzelyurt ilçesinde bulunan Ihlara Vadisini şekillendiren ve vadiye hayat veren Melendiz Nehri buradaki yaşamın ana kaynağı. Vadiyi çevreleyen kayaçların kolay yontulmasıyla oluşturulmuş yüzlerce kilise ve kaya oyma mekan, vadiyi dünyanın en önemli kültür ve medeniyet merkezlerinden biri haline getirmiştir.

3. Saklıkent Kanyonu, Muğla

3. Saklıkent Kanyonu, Muğla

Saklıkent Kanyonu, Antalya ile Muğla sınırında yer almaktadır. Bu iki ilimizin sınırını oluşturan Eşen Çayı ise kaynağını Akdağlar’dan alan ve Saklıkent Kanyonu’na hayat veren kaynaktır aslında. Bir çoban tarafından keşfedilen ve bazı yerlerine güneş ışığı bile ulaşmayan bu cennet köşesi şimdilerde turistlerin ve fotoğrafçıların gözde yerlerinden.

4. Karagöl, Artvin

4. Karagöl, Artvin

1800'lü yıllarda bugünkü Klaskur Yaylası'nın yakınında bulunan bir tepenin toprak kayması sonucu Klaskur Deresi'nin önünü kapatması ile oluşmuştur. Zengin orman örtüsü ve flora çeşitliliği ile ilgi çekmekte olup kamp turizmi için Artvin'deki önemli yerlerdendir. Ayrıca yöre halkı tarafından mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

5. Nemrut Krater Gölü, Bitlis

5. Nemrut Krater Gölü, Bitlis

Nemrut Gölü, dünyanın ikinci, Türkiye'nin en büyük krater gölü olup, adını MÖ 2100'de yaşamış Babil Hükümdarı Nemrut'tan almıştır. Van Gölü havzasının batısında, Bitlis ilinin Tatvan, Ahlat ve Güroymak ilçeleri arasında yer almaktadır. Mavi ve yeşilin mükemmel buluşması kendine hayran bırakan cinsten.

6. Gökpınar Gölü, Sivas

6. Gökpınar Gölü, Sivas

Gökpınar Gölü tabii güzelliği bakımından Gürün’ün olduğu kadar ülkemizin de nadide yerlerinden biridir. İlçe merkezine 10 kilometre uzaklıktadır. Suyu tatlı, berrak ve temizdir. Öyle ki bazı kısımların derinliği 17-20 metreyi bulduğu halde içine atılan küçük bir cismin tabana kadar çöküşü ve tabandaki duruşu, net olarak izlenebilmektedir. Gölün diğer bir özelliği, güneşin açısına göre ton değiştirmesidir. Gölün rengi mavi-gök renginden olduğu için bu ad verilmiştir.

7. Arapapıştı Kanyonu, Aydın

7. Arapapıştı Kanyonu, Aydın

Arapapıştı Kanyonu nam-ı diğer İnceğiz Kanyonu son yılların en parlayan seyahat rotalarından biridir. Zümrüt yeşili suyu ve heybetli görüntüsüyle Dünyanın 8. Harikası olarak lanse edilmektedir.

8. Sapadere Kanyonu, Antalya

8. Sapadere Kanyonu, Antalya

Alanya’nın  yaz sıcağından kurtulup bir nebze olsun serinlemek isteyenlerin uğrak yeri haline gelen Sapadere Kanyonu gerçekten görülmeye değer bir doğa harikası. Sapadere Kanyonu’na yolunuz düşerse, Sapadere Köyü içerisindeki su değirmenini, ipek dokuma atölyesini görmeden geçmemelisiniz.

9. Pokut Yaylası, Rize

9. Pokut Yaylası, Rize

Çamlıhemşin İlçesi’nin güneyinde, Fırtına ve Hala derelerinin oluşturduğu vadiler arasında yer alan yayla, orman üst sınırı civarında 2032 metre yükseklikte yer alıyor. Doğa yürüyüşü yapmak ve dinlenmek için ideal bir ortam sergileyen yaylalar, zengin biyolojik çeşitliliklerinin yanı sıra emsalsiz bir sivil mimari yapıya da sahip.

10. Kelebekler Vadisi, Muğla

10. Kelebekler Vadisi, Muğla

Fethiye çevresinin en çarpıcı yerlerinden birisi Kelebekler Vadisi’dir. Bu doğa harikası kayalık ve çamlık vadide biraz zahmetlice tırmanıştan sonra milyarlarca, milyarlarca kelebeğin kayaları, ağaçların gövdelerini ve yapraklarını, kısacası her yeri bir şal gibi örttüğünü görmek çok şaşırtıcı bir etki yaratıyor. Önce bunu fark edemiyorsunuz, doğal görüntü böyleymiş gibi geliyor insana. Ama bir ses, bir hareketle havalanıveren kelebekler gökyüzünü kaplıyor, vadiye gölge düşüveriyor.

Erikli'dir Uludağ'ın meskeni, lezzetimizin kaynağını korumamız gerekli.💙

Erikli'dir Uludağ'ın meskeni, lezzetimizin kaynağını korumamız gerekli.💙

Erikli olarak Uludağ'ın canlı çeşitliliğinin sürdürülebilirliği önemsiyoruz ve lezzetimizin kaynağını #KorumamızGerekli diyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
19
12
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?