Görüş Bildir
Haberler
Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye 'Yaptırım' Yanıtı: 'Misliyle Mukabelede Bulunuruz'

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye 'Yaptırım' Yanıtı: 'Misliyle Mukabelede Bulunuruz'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Barış Pınarı Harekatıyla bağlantılı olarak ABD Hazine Bakanlığı'nın Türkiye'ye yönelik yaptırım hazırlığı içinde olduğuna dair yapılan açıklamalara ilişkin, 'Tam mütekabiliyet çerçevesinde misliyle mukabelede bulunacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır.' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

AA'nın aktardığı bilgiye göre, Sözcü Aksoy, ABD Hazine Bakanlığının Türkiye'ye yönelik yaptırımlar uygulanabileceğine dair açıklaması hakkındaki soruya verdiği yazılı yanıtta, olası yaptırımlara Türkiye'nin misliyle karşılık vereceğinin altını çizdi.

Barış Pınarı Harekatı başladığında ABD yönetimine her seviyede bilgi aktarıldığını ve Dışişleri Bakanlığınca yapılan basın açıklamasında harekatın hedef ve kapsamının tüm açıklığıyla uluslararası kamuoyuyla paylaşıldığını anımsatan Aksoy şunları kaydetti:

'Türkiye milli güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütleriyle mücadele etmektedir ve bu mücadele kararlılıkla sürdürülecektir. Buna karşı atılacak her adıma karşı tam mütekabiliyet çerçevesinde misliyle mukabelede bulunacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır.'

"Başkan kararnameyi imzalayacak ancak şu anda uygulanmayacak"

"Başkan kararnameyi imzalayacak ancak şu anda uygulanmayacak"

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD Başkanı Donald Trump'ın bakanlığa Türkiye'ye yönelik yaptırım getirme yetkisi tanıyan bir başkanlık kararnamesi imzalayacağını ancak yaptırımların şu anda uygulanmayacağını duyurmuştu.

Mnuchin, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Trump'ın Hazine Bakanlığına Türkiye'ye yönelik 'birincil ve ikincil yaptırımlar getirmesi' için yetki veren bir başkanlık kararnamesi imzalayacağını belirtmişti.

Trump'ın Suriye'deki Barış Pınarı Harekatından 'endişe duyduğunu' belirten Mnuchin, 'Başkan, Türkiye'nin tek bir IŞİD savaşçısının bile kaçmasına izin vermemesinin zorunlu olduğunu açıkça söylemek istiyor.' ifadesini kullanmıştı.

"Gerekirse Türkiye'nin ekonomisini kapatırız"

"Gerekirse Türkiye'nin ekonomisini kapatırız"
İçeriğin Devamı Aşağıda

'Yaptırımları şu anda yürürlüğe koymayacağımızı söylemek isterim.' ifadesini kullanan Mnuchin, ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ile yaptırımlar konusunda danışma halinde olacaklarını vurgulamıştı.

Mnuchin, '(Türkiye'nin) Finansal kurumlarını, dikkatli olmaları ve kendilerine yaptırım gelebileceğini konusunda uyarıyoruz. Bir kez daha söylüyorum şu anda bir yaptırım yok. Ancak bu bize verilen en geniş başkanlık yetkileri olacak.' değerlendirmesinde bulunmuştu.

Yaptırımların 'güçlü' olacağını belirten Mnuchin, 'Umarım bu yaptırımları kullanmak zorunda kalmayız, ama gerekirse Türkiye'nin ekonomisini kapatırız.' ifadesini kullanmıştı.

ABD'de hem Senato hem de Temsilciler Meclisi'nde, Türkiye'ye Suriye'ye yönelik operasyon nedeniyle yaptırımlar içeren tasarılar hazırlanmıştı 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
87
25
17
12
7
5
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
namex

biri şunlara ortada kapatacak bi ekonomi kalmadığını söylesin.

Bozkurt

Amerika'ya gönderilen kolonilerin bir kısmının suçlulardan ve fahişelerden oluştuğu yönünde kaynağını bulamadığım bir bilgi duymuştum. Kongre içerisinde bu k... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

gottaki duvar gibi desene:)

Tuba Yıldırım

3.5 milyon kişide şu an e-haciz var.. işsiz sayısı aldı başını gitti.. pek çok alanda üretim durma noktasında yani eyyy Amerikaaaaağğğ sana gerek yok kendi e... Devamını Gör

Yılmaz Esen

ya ne alakası var, Irana yaptırımlar yuzunden 11 Turk bankası ambargo altında, MB ambargo altında, senin limanlarına, hava limanlarına kadar hersey ambargo a... Devamını Gör