Devlet Başkanı Beşir Tutuklandı: Sudan'da Yüksek Askeri Konseyin Yönetime El Koyduğu Açıklandı

 > -

30 yıldır ülkeyi yöneten Devlet Başkanı Ömer el Beşir'e karşı protestoların sürdüğü Sudan'da ordu hükümeti görevden alma kararı verdi. Sudan Savunma Bakanı, Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in tutuklandığını ve askeri konseyin 2 yıl görev yapacağını açıkladı.

Ülkeyi 30 yıldır yöneten Ömer el Beşir'e karşı protestoların yoğunlaştığı Sudan'da ordu, devlet televizyonu ve radyosunu kuşattı; askerler içeriye girdi. Sokaklarda asker ve ordu bünyesindeki Hızlı Destek Kuvvetleri mensuplarının konuşlandığı görüldü.

Görgü tanıkları, ordunun başkent Hartum'daki devlet başkanlığı binasını da kuşattığını ifade etti.

Devlet televizyonu ve radyosunda sabahın erken saatlerinden itibaren ulusal marşlar ve şarkılar yayınlanırken, alt yazıda ordunun kısa süre içerisinde önemli bir açıklama yapacağı ifadesi yer alıyor.

İktidar partisinin 100'den fazla yöneticisi tutuklandı

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre iktidardaki Ulusal Kongre Partisi'nin 100'den fazla yöneticinin Sudan istihbaratı tarafından tutuklandığı aktarıldı. Tutuklananlar arasında partinin Başkanı ve eski Savunma Bakanı Abduurrahim Muhammed Hüseyin'in de bulunduğu öğrenildi.

Sudan Ordu Merkezinden yapılan açıklamada, ülke genelinde bu akşam 18.00'den itibaren geçerli olacak şekilde sokağa çıkma yasağı ilan edileceği duyuruldu.

Sudan Ordusu Ömer el Beşir'in tutuklandığını, 2 yıllık bir geçiş döneminin başladığını ve üç aylık olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

Öte yandan Uluslararası Hartum Havaalanı'nda uçuşlar durduruldu. Havaalanında sadece inişlere izin veriliyor.

Protestoların simgesi: "Kadının yeri devrimdir"

Pazartesi günü bir aracın üzerine çıkıp devrim manasına gelen 'Thowra!' sloganıyla şarkı söyleyerek etrafına toplanan, çoğunluğu kadın olan topluluğa 'Thowra!' diye tempo tutturan kadının görüntüsü, Sudan'daki protestoların simgesi haline gelmişti.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir