Deprem Bilimci Prof. Ercan: 'Türkiye Bir Deprem Yılı Yaşayacak, Fay Hatlarının Tamamının Harekete Geçtiğini İlk Defa Gördüm'

 > -
Abone ol

Deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, katıldığı bir TV programında Türkiye'nin, 2020'yi bir deprem yılı olarak yaşayacağını ifade ederek, "Yaşanan son dört depremin ardından Türkiye’deki fay hatlarının tamamının harekete geçtiğini ilk defa gördüm" dedi. 

'Afrika'nın Türkiye'ye toslama hızında artış var'

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Tele 1'de yayınlanan Demokrasi Arenası programında, 2020 yılının Türkiye'de deprem yılı olacağını söyledi.

Ercan, bunun nedenini "Bunun ana nedeni de Afrika anakarasının Türkiye'ye toslama hızında yaklaşık yüzde 25 ile yüzde 50’lik bir artış oldu. Kuzeye doğru itiyor. Bu Anadolu yarımadasını çok kastı" sözleri ile açıkladı.

'50 yıllık depremcilik hayatımdan ilk defa gördüm'

Ercan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu gelen son üç hatta dört deprem ile 50 yıllık depremcilik yaşantımda Türkiye’deki kırıkların (fay hatlarının) ilk defa tamamının harekete geçtiğini gördüm. Dolayısıyla Türkiye bir deprem yılı yaşayacak. Tabii şunu demiyorum beni yanlış anlamayın. Ben her an deprem olabilir diyen bir kişi değilim."

Ercan, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada 'Büyük İstanbul Depremi' beklemediğini ifade etmişti.

Prof. Dr. Ahmet Ercan: 'Büyük İstanbul Depremi Diye Bir Şey Yok, Daha Küçük İki Deprem Bekleniyor' - onedio.com
Prof. Dr. Ahmet Ercan: 'Büyük İstanbul Depremi Diye Bir Şey Yok, Daha Küçük İki Deprem Bekleniyor' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir