Görüş Bildir
Haberler
Prof. Dr. Ahmet Ercan: 'Büyük İstanbul Depremi Diye Bir Şey Yok, Daha Küçük İki Deprem Bekleniyor'

Prof. Dr. Ahmet Ercan: 'Büyük İstanbul Depremi Diye Bir Şey Yok, Daha Küçük İki Deprem Bekleniyor'

Batuhan
08.10.2019 - 10:02

Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 'İstanbul Deprem Sakıncası, Depremden Nasıl Kurtulunur?' adlı seminerde depremle ilgili açıklamalarda bulundu. Ercan, İstanbul'da daha küçük iki deprem beklediklerini belirterek 'Büyük İstanbul depremi diye bir şey yok' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İHA'da yer alan habere göre, Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Ercan, katıldığı bir seminerde İstanbul'da beklenen deprem ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"İnsanlara gereksiz korku salmamak lazım"

"İnsanlara gereksiz korku salmamak lazım"

İnsanlara gereksiz korku salmamak lazım diyen Ercan, 'Kaçak yapılar ana yapıyla aynı salınımı yapmazlar ve öncelikli olarak yıkılırlar. Dolayısıyla kaçak yapılar imar barışına sokulmuşsa bir inşaat mühendisine statik proje yaptırıp ana yapıya bağlamalarını öneririm. Büyük İstanbul depremi diye bir şey yok. İnsanlara gereksiz korku salmamak lazım. Daha küçük olarak iki depremin olacağını burada kanıtlarıyla sunduk' diye konuştu.

"8-9 büyüklüğündeki depremler genellikle Uzakdoğu’da, Pasifik’te ve Amerika kıyılarında oluyor"

"8-9 büyüklüğündeki depremler genellikle Uzakdoğu’da, Pasifik’te ve Amerika kıyılarında oluyor"

Türkiye'de 8 büyüklüğünden daha büyük bir depremin olamayacağını söyleyen Ercan, şu ifadeleri kullandı:

'Bütün Kuzey Anadolu kırığının geçmişinde 8’den daha büyük bir deprem olmamış. Bütün Anadolu yarımadasında ve özellikle İran’dan başlayarak Alpler’e kadar 8 büyüklüğünde bir deprem olmamış. 8-9 büyüklüğündeki depremler genellikle Uzakdoğu’da, Pasifik’te ve Amerika kıyılarında oluyor. Dolayısıyla Türkiye’nin olduğundan daha büyük bir depreme gebeymiş gibi göstermek Türk halkının psikolojisini bozuyor. Aynı zamanda yatırımların Türkiye’den kaçmasına neden oluyor. Hatta gezginlerin Türkiye’ye gelmemesine ve daha az zaman geçirmesine neden oluyor. Türkiye’nin ekonomisine bu tür çığırtkanca yapılan açıklamalar büyük zarar veriyor' şeklinde konuştu.

"Bir insanın her an deprem olabilir demesi için bilim adamı olmasına gerek yok"

"Bir insanın her an deprem olabilir demesi için bilim adamı olmasına gerek yok"

Bir deprem bilimci için depremi kestirmek; yerini, büyüklüğünü ve zamanını söylemektir ifadelerini kullanan Ercan, 'Bir insanın her an deprem olabilir demesi için bilim adamı olmasına gerek yok. Ama bir deprem bilimci için depremi kestirmek demek depremin yerini, büyüklüğünü ve zamanını söylemek demektir. Bu üçünü söyleyebiliyorsan deprem tahmini yapabiliyorsun demektir. Her an deprem olabilir açıklamaları bilimsel bir şey değil' dedi.

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
119
117
31
16
11
11
9
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
feyk

hocamin buyuk depremden kasti 8 siddeti ama sorun bizim binalarin 7.0'a bile dayanip dayanmiyacaginin supheli olmasi. bizim gercek problemimiz deprem degil, ... Devamını Gör

Aşkito muyum ben

7 civarı şiddetindeki deprem 8-9dan daha kucuk evet. Doğru söylemiş adam gjdjdkdk

Bozkurt

Bize her deprem büyük.