Prof. Naci Görür: '5.8 Büyüklüğündeki Deprem, 7'lik Depremi Öne Çekti'

 > 
84PAYLAŞIM

Prof. Dr. Naci Görür, Marmara'da beklenen büyük depreme ilişkin değerlendirmede bulundu. Görür, "26 Eylül’de meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki deprem büyük depremi öne çekti" dedi.

CNN TÜRK'te Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına katılan Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür İstanbul depremi ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

"Minimum 7,2, maksimum 7,6"

İstanbul’da yaklaşık 70 -75 kilometrelik uzunlukta bir fayın kırılmasının beklendiğini ifade eden Görür "Bu fayın enerji biriktirdiği eğer kırılırsa minimum 7.2 büyüklüğündeki deprem oluşturabileceğini yıllardan beri söyledik. Maksimum değerleri Adalar’ın güneyindeki fay hattı veya Marmara’daki fayın tümünün kırılması halinde ise 7.6 büyüklüğünde bir deprem beklenebilir. Bu tür depremler oradaki gerilimi, iç dinamikleri daha fazla etkileyecektir. Dolayısıyla kırılma noktasında daha da fazla tahrik edici bir etkileşim yaratacaktır" dedi.

"1999 depremi bu fayların üzerine inanılmaz bir enerji yükledi"

"5,8’lik depremin 7 civarında bir deprem olma ihtimalini arttırmış mıdır?" sorusuna Görür şu yanıtı verdi:

"Evet arttırmıştır. Ve zaman dilimini de öne çekmiştir. Fayın kırılma olasılığı da artmıştır. Tüm Marmara Bölgesi sizin de ifade ettiğiniz gibi bu depremden etkilenecek. Ancak daha fazla etkilenmesini beklediğimiz Kuzey kesim İstanbul ve batı alanları olacaktır. 99 depreminden beri her yeri geldiğinde Marmara’da büyük bir depremi beklediğimizi söyledik. Marmara’da büyük bir depremin olma olasılığı 99 depreminden sonra ortaya çıktı. Yani 99 depremleri olmamış olsaydı enerji birikimi fazla olmayacak ve dolayısıyla Marmara’da büyük bir deprem beklemeyecektik. Ancak 99 depremi bu fayların üzerine inanılmaz bir enerjiyi yükledi. 55 saniyede 250 yılda yüklenmesi beklenen enerjiyi yükledi. O yüzden biz burada büyük bir deprem bekliyoruz."

"Kentsel dönüşüm doğru başlatılmadı"

Görür, depreme hazırlık konusunda yetersiz olduğumuzun altını çizdi:

"Hazırlık aşamasına geldiğimizde maalesef biz bu işi planlı programlı yapamadık. Depremden sonra afetle mücadele merkezleri kuruldu, afet yolları hazırlandı, ilçelerin birçok yerlerine konteynerler konuldu.  Daha sonra İstanbul’da bir proje yapıldığı Valilik tarafından Dünya Bankası’ndan alınan krediyle, bütün resmi binalar okullar hastaneler güçlendirildi. Ama bu gün de görüyoruz ki maalesef 5.8’de bile 60-70 tane okul devre dışı kaldı. Birtakım şeyler yapıldı daha sonra da kentsel dönüşüm başlatıldı. Bütün bu yapılanlar uygundur ancak yeterli değildir. Kentsel dönüşüm doğru başlatılmadı."

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir