Görüş Bildir
Haberler
Deniz Zeyrek: 'Yargıdaki Düzenlemeyle Cezaevlerinden 50 Bin Kişi Tahliye Edilecek'

Deniz Zeyrek: 'Yargıdaki Düzenlemeyle Cezaevlerinden 50 Bin Kişi Tahliye Edilecek'

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, koronavrüs sebebiyle tekrar gündeme gelen infaz paketinin yasalaştığında 50 bin kişinin cezaevinden tahliye edileceğini söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Zeyrek, Adalet Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeler yaptığını belirttiği köşe yazısında yasa taslaklarında hem geçici hem de kalıcı düzenlemelerin yer aldığını belirtti ve şunları yazdı:

'MHP ve AK Parti'den Adalet Bakanlığı'na ulaştırılan taslaklarda, geçici maddelerin hangi tarihten önce işlenen suçlar için geçerli olacağı belirtilmemiş. Buna karşın, gazeteci Muharrem Sarıkaya iki partinin 1 Mart 2020 tarihinde uzlaştığını yazdı. Eğer bu tarihte anlaşılmış ise yasa kabul edildiğinde 1 Mart 2020'den sonra işlenecek suçlarda cezaların yarısı infaz edilecek. Bu oran hali hazırda “üçte iki” idi. Daha net anlaşılması için, mevcutta üç yıl ceza alan şahıs iki yıl yatıyordu, taslağa göre artık 18 ay yatacak. Böyle bir düzenleme yapılırsa, gelecek bir yıl içinde yaklaşık 30 bin kişi bu düzenleme sayesinde erken tahliye olabilecek.

Diğer taraftan terör suçları dışındaki bazı suçlarda ceza infaz oranı “dörtte üç” idi. Kalıcı düzenleme alternatiflerinden biri bu oranın da “üçte iki” olması. Bu düzenleme de yapılırsa bir yıl içinde bu haktan faydalanacak insanların sayısı 20 bin artacak.'

"Hafta sonu infaz, gece infaz ve evde infaz uygulamalarının önü açılıyor"

"Hafta sonu infaz, gece infaz ve evde infaz uygulamalarının önü açılıyor"

Zeyrek, bir defalığına yapılacak düzenlemeleri de şöyle aktardı:

'Üzerinde çalışılan taslaklarda geçici, yani bir defalığına uygulanacak düzenlemeler de var.

Bunların ilki “şartlı tahliye” süresinin yarıya çekilmesi. Bu düzenleme yasalaştığı anda yaklaşık 30 bin kişi tahliye edilebilecek.

İkinci geçici düzenleme mevcutta “bir yıl” olan “denetimli serbestlik” hakkını “üç yıl”a çıkarıyor. Bu kapsamda da yaklaşık 20 bin kişi var.

Üçüncü geçici hüküm cezaevinde ya da dışarıda 0-6 yaş arası çocuğu olan kadınlar ve 70 yaşını geçen hükümlüler için denetimli serbestlik süresinin “dört yıl”a çıkarılmasını öngörüyor. Bu kapsamda da 2 bin kişi var. Bu düzenlemelerin yanında infaz usullerinde de değişikliğe gidilerek hafta sonu infaz, gece infaz, evde infaz uygulamalarının önü açılıyor.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
159
71
29
14
4
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
can

Devlet kendisine karşı işlenen suçları affetmiyor. Vatandaşına karşı işlenen suçları affediyor. Ne güzel iş ya. Bu ülke insanı gerçekten sahipsiz. Tam tersi ... Devamını Gör

can

Bahane de virüs. İçerdeki adama nasıl virüs bulaşacak. Yeni hapse girenleri ayrı koğuşlara alırsın olur biter.

Lestat

Bakalım ülkede ki suç oranı ne oranda artacak, bekleyip göreceğiz. Umarım 3-5 gün sonra okumayız; Darp edilen eşleri, hastanelik edilen çocukları, soyulan dü... Devamını Gör

Ulan memlekette dünya kadar orospu çocuğunu işledikleri suçlar yüzünden içeri atmıyorsunuz hasbelkader attıklarınızı da af ile dışarı çıkarıyorsunuz.