Görüş Bildir

Demirtaş'ın Makam Aracına Silahlı Saldırı Muamması

Haberler
> Demirtaş'ın Makam Aracına Silahlı Saldırı Muamması

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın makam aracına silahlı saldırı düzenlendiği iddia edildi. Reuters, HDP'ye dayandırdığı haberinde Demirtaş'a bir suikast girişiminde bulunulduğunu ve Demirtaş'ın saldırıdan yara almadan kurtulduğunu duyurdu. ANF'ye bilgi veren Demirtaş, araçtan indiklerinde korumaların mermi izini gördüğünü belirtti. Diyarbakır Valiliği'nden gelen açıklamada ise, Demirtaş'a veya aracına yönelik bir saldırı olmadığı belirtildi. Araçtaki hasarın, sert bir cisim çarpmasından meydana geldiğinin değerlendirildiği ifade edildi. Demirtaş ise, 'kasten adam öldürmeye teşebbüs' gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Arşiv

ANF’nin haberine göre Demirtaş'ın makam aracına, kendisinin de içinde bulundugu sırada akşam saatlerinde Diyarbakır'da silahlı saldırıda bulunuldu. 

ANF'ye bilgi veren Demirtaş, “Makam aracının kurşun geçirmez arka camının kafa hizasında mermi izi tespit edildi” dedi. Sesi fark etmediklerini söyleyen Demirtaş, araçtan indiklerinde korumaların mermi izini gördüğünü belirtti.

Demirtaş aracın emniyet müdürlüğü kriminal laboratuvarına götürüldüğünü, incelemeler yapıldığını da belirterek, mermi çekirdeğine rastlanmadığını da söyledi.

Fırat Haber Ajansı (ANF) Demirtaş'ın aracının fotoğrafını paylaştı

Haber ajansı Reuters da, HDP'ye dayandırdığı haberinde Demirtaş'a suikast girişiminde bulunulduğunu ve Demirtaş'ın saldırıdan yara almadan kurtulduğunu paylaştı.

HaberTürk'ten Ahmet Yukuş'un haberine göre Demirtaş, havaalanından Kayapınar'daki evinin önüne geldi. Demirtaş araçtan indiği sırada korumalar, Demirtaş'ın oturduğu taraftaki camda kurşun izi tespit etti.

Baluken: ‘Susturuculu silahla ateş açıldığını gösteriyor’

Baluken: ‘Susturuculu silahla ateş açıldığını gösteriyor’

Haberdar'a konuşan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, 'Koruma ve Demirtaş aracın içindeyken ses duymamış ve araçtan indiklerinde kurşun izini korumaları fark ediyor. Diyarbakır'da evine giderken saldırı oluyor. Ondan önce araçta bir şey görmemişler. Sesin duyulmaması profesyonel bir saldırı olduğunu gösteriyor. Sesin duyulmaması susturuculu silahla ateş açıldığını gösteriyor' dedi.

Demirtaş: ‘Ölüm Allah'ın emri’

Demirtaş, Twitter hesabından 22.15'te paylaştığı tweet'te 'Mirin bi emrê Xwedê ye', yani 'Ölüm Allah'ın emri' demişti.

Diyarbakır Valiliği: 'Araçtaki hasar, sert bir cisim çarpmasından meydana geldi'

Diyarbakır Valiliği: 'Araçtaki hasar, sert bir cisim çarpmasından meydana geldi'

Emniyet, araçta inceleme yaptıktan sonra Diyarbakır Valiliği'nden gelen açıklamada ise, Demirtaş'a veya aracına yönelik bir saldırı olmadığı belirtildi. Araçtaki hasarın, sert bir cisim çarpmasından meydana geldiğinin değerlendirildiği ifade edildi. 

Valilik açıklaması şöyle:

'22.11.2015 günü akşam saatlerinde Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanı Sayın Selahattin Demirtaş’ın ilimizde bulunduğu süre içerisinde kullanımına tahsis edilen, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ait zırhlı araç park halinde ve içerisinde kimse yok iken koruma görevlileri tarafından aracın arka camı sağ tarafında bir hasar olduğu tespit edilmiştir.

Konuyla ilgili Sayın Selahattin Demirtaş’ın talebi üzerine bahse konu araç Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü hizmet binasında gerekli kriminal incelemelere tabii tutulmuş, yapılan incelemelerde ilk belirlemelere göre aracın arka camı sağ tarafında 3×3 cm büyüklüğünde bir hasar olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan kriminal inceleme sonucunda herhangi bir ateşli silah atış artığına rastlanılmamıştır. Hasarın sert bir cisim çarpmasından dolayı meydana geldiği değerlendirilmektedir.

​Sayın Selahattin Demirtaş’ın ilimizde bulunduğu süre içerisindeki programı Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü tarafından tahsis edilen koruma görevlilerince takip edilmiş olup, kendisine veya aracına yönelik herhangi bir saldırı olayı gerçekleşmemiştir.'

Suç duyurusu

Suç duyurusu

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, konuyla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na 'kasten adam öldürmeye teşebbüs' gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Reuters, ANF ve AA

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
zender-one

Hay amk nasıl ıskalamışlar lanet olsun.

Ona kurşun sıkacak birisi şahsi mesele de olsa başkasının emrinde de yapsa kurşun geçirmez cama sıkmaz. Türk halkı mağdurları sever, sevilmek isteyen de mağd... Devamını Gör

Mehmet Mağal

havlar köpekler ve bilirler delikanlılıkları bi klavyeden ileriye gidemeyeceğini... geçmiş olsun Selocan ;)

WanPanMan

Tabii biz Twitter'den milleti sokağa dökemiyoruz. Klavye delikanlılığın Aynalı Tahiri bu selocan.