Görüş Bildir

etiket Danıştay'dan 'Ölümsüz Önder' Kararı: Atatürk Kabartması Devlet Nişanları ve Madalyalara Geri Dönüyor

Anasayfa > Gündem

2013 yılında Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliği’nde bulunan Atatürk kabartmasını madalyalardan kaldırılmıştı. Danıştay, Atatürk’ün ölümsüz önder olduğunu vurgulayarak Devlet Nişanları'na geri konulması gerektiğine hükmetti.

Resmi Gazete’de 6 Kasım 2013’te yayınlanan kararla Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliği’nde bir değişiklik yapılmış ve yeni metinde yer alan grafiklerde Atatürk resmine yer verilmemişti.

İsmail Koncuk itiraz etmişti

İsmail Koncuk itiraz etmişti

Dönemin Türk Kamu Sen Genel başkanı İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk bu karara itiraz etmişti. Dava 27 Nisan 2016 tarihinde Koncuk’un lehine sonuçlanmıştı.

Danıştay Dava Daireler Kurulu onadı.

Danıştay Dava Daireler Kurulu onadı.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, başbakanlığın temyize götürdüğü kararı 10 Ekim 2018’de Danıştay Dava Daireler Kurulu onadı.

"Atatürk kabartmasına yer verilmeksizin eksik düzenleme yapan kısmı iptal edildi"

"Atatürk kabartmasına yer verilmeksizin eksik düzenleme yapan kısmı iptal edildi"

10. Daire kararında, Atatürk’ün ‘ölümsüz önder’ olduğu vurgulanıyor ve şöyle deniyor: “Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliği’nin 6. maddesinde yer alan devlet nişanına ilişkin kısmında Atatürk kabartmasına yer verilmeksizin eksik düzenleme yapan kısmının iptaline oy çokluğuyla karar verildi.”

Alınan bu karar sonrası sosyal medyadan da yorumlar geldi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
584
270
27
23
14
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?