Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocuğa Yönelik Şiddet Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

-
Abone ol

Çocuğa yönelik şiddet sanılanın aksine her yerde karşımıza çıkıyor. Çocuklar dünyanın her ülkesinde ve toplumun her kesiminde şiddete maruz kalıyor. Ancak bu şiddet çoğu zaman kapalı kapılar ardında uygulanıyor. Gelenekler ve toplumsal baskı ise çocukların gördüğü şiddete göz yumularak adeta “görünmez” kılınmasına yol açıyor. Oysa şiddete maruz kalmadan büyümek her çocuğun hakkı. Şiddet sadece çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine zarar vermekle kalmıyor, toplumun gelişimini de sekteye uğratıyor. UNICEF çocuğa yönelik şiddete son verilmesi için görünmeyeni görünür kılmaya ve susmak yerine bu şiddeti #ENDviolence gibi kampanyalarla gündeme getirmeye çabalıyor.

İşte çocuğa yönelik şiddete ilişkin 10 gerçek:

1. Tüm dünyada her dört çocuktan biri fiziksel şiddete maruz kalıyor.

Çoğu zaman kapalı kapılar ardında uygulandığı için çocuğa yönelik şiddetin boyutunu ölçmek bir hayli zor. Ancak eldeki veriler şiddetin toplumlarda ne kadar sık yaşandığını ve yaygın olduğunu ortaya koyuyor.

2. Sadece geçen yıl bir milyar çocuk fiziksel, cinsel ya da psikolojik şiddet gördü.

Şiddet çocuklarda hayatları boyunca kalıcı izler bırakabiliyor, fiziksel ve zihinsel sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebiliyor ve yetişkin olduklarında potansiyellerini gerçekleştirmelerini de engelliyor.

3. Her beş dakikada bir çocuk şiddet sonucu yaşamını yitiriyor.

Şiddet çocukların yaşama, gelişme ve kötülükten korunma haklarını hiçe sayıyor.

4. Dünyadaki her 5 cinayet kurbanının 1’i 19 yaşının altında, bunların 3’te 1’i de 10 yaşından küçük.

Ayrıca saldırı sonucu yaşamını yitiren her 1 çocuğa, hastanede tedavi görmelerini gerektirecek ciddiyette yaralanan 20-40 çocuk düşüyor.

5. Ergenlik çağında olan, 15 ila 19 yaşları arasındaki kız çocukların neredeyse 4’te 1’i fiziksel şiddet görüyor.

Ayrıca cinsel şiddete ilişkin 2000’lerin başına dayanan veriler de çocuk istismarının ne kadar yaygın olduğunu gözler önüne seriyor: 2002 verilerine göre her yıl yaklaşık 150 milyon 18 yaş altındaki kız çocuk cinsel şiddet ve sömürüye maruz kalıyor.

6. Ergenlik çağındaki kız çocukların neredeyse yarısı eşlerinin kendilerine şiddet uygulama hakkına sahip olduklarını düşünüyor.

Ergenlik çağındaki kız çocuklar ile kadınlara yönelik şiddetle mücadelenin yolu toplumlarda kadın ve erkeklerin aynı haklara ve eşit role sahip olmalarından geçiyor.

7. 2 ila 14 yaş arasındaki her 5 çocuğun 4’ü evlerinde bir çeşit şiddet içeren cezalara maruz kalıyor.

Aile içinde gördükleri şiddet çocukların en çok güvende olmaları gereken alanlarda gelişebilmelerini engelliyor.

8. Dünyada her 10 çocuğun 6’sına fiziksel cezalar uygulanıyor.

Fiziksel yaralar iyileşse de, psikolojik yaralar yıllarca kapanmayabiliyor.

9. Dünyadaki tüm öğrencilerin 3’te 1’inden fazlası erken ergenlik çağlarında okullarında diğer öğrencilerden şiddet görüyor.

Okullar çocukları korumaları gerekirken aksine bir şiddetin yaygın olduğu bir ortama dönüşebiliyor. Uygulanan şiddet çoğu zaman aşağılama amaçlı olduğu için fizikselin yanı sıra, psikolojik izler de bırakabiliyor.

10. Çocuğa yönelik şiddet tamamen ÖNLENEBİLİR!

UNICEF çocuğa yönelik şiddetin sona ermesi için tüm dünyada yerel sivil toplum hareketleri ve hükümetlerle ortak çalışmalar yürütüyor. Ancak çocuğa yönelik şiddetin tamamen ortadan kalkması için hepimize sorumluluk düşüyor: Kapalı kapılar ardında meydana gelen şiddeti gizlemek yerine görünür kılmak, susmak yerine konuşmak belki de bu amaçla atılabilecek en önemli adımlar. Ve unutmayın, şiddetten arınmış, sağlıklı ve olabildiğince huzurlu bir ortamda büyümek her çocuğun hakkı!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
seviluzun391

COCUKLARA YAPILAN FIZIKSEL DAVRANISLARIN EN AGIR BIR SEKILDE CEZALANDIRILMASINDAN YANAYIM

Görüş Bildir