Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Charles Darwin ve Evrim Teorisi Hakkında Yanlış Bildiklerinizi Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!

Sanat-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Hakkında bugün dâhi pek çok şey söylenen, kimi zaman övülen, kimi zamansa yerilen bir isim Charles Darwin. Peki gerçekten de onunla ve türlerin kökenine dair teorisiyle ilgili yeterli bilgiye sahip miyiz?

19. yüzyılın en önemli bilim insanlarından olan Charles Darwin, aynı zamanda tarihin çok yanlış anlaşılmış figürlerindendir.

Darwin evrim teorisini teorize eden ilk kişidir, insanoğlunun maymunlardan evrildiğini söylemiştir, tanrının varlığını reddetmiştir gibi cümleleri hangi yöne kulak kabartsak duyar hâle geldik. Peki tartışmalarda kendimize güvenerek öne sürdüğümüz bu savlar ne derece doğru?

İlk olarak insanların maymunlardan evrilmesi meselesine değinelim...

Darwin'in kuramıyla ilgili en büyük yanlış anlaşılma şüphesiz ki insanların maymunlardan evrildiği düşüncesidir. Üstelik konuyu bu şekilde anlayan insanların sıklıkla şu cümleyi kurduğuna şahit olmuşuzdur: "Eğer insanlar maymunlardan evrildiyse, neden hâlâ maymunlar var?"

Darwin'in 1871 yılında kaleme aldığı "İnsanın Türeyişi" isimli kitabı incelediğimizde şu cümleleri sarf ettiğini görürüz:

"Rastladığım benzerlikler beni bir adım daha öteye taşıdı ve mevcut tüm canlıların tek bir prototipten türediği sonucuna vardım. Yaşayan tüm şeylerin sayısız ortak noktası vardır; kimyasal kompozisyonları, jerminatif kesecikleri, hücresel yapıları ve büyüme ve çoğalma yasaları birbirine oldukça benzerdir."

Bu açıklamaya dayanarak rahatça söyleyebiliriz ki Darwin'in insan ve maymunlar arasındaki benzerliğe dayanarak anlaşılır şekilde açıklamaya çalıştığı teori, zaman içerisinde çarpıtılmıştır. Maymunlar ve insanların ortak ataya sahip canlılar olması gerçeği, insanların maymunlardan evrildiği şeklinde yanlış yorumlanmıştır. Daha anlaşılır biçimde ifade etmek gerekirse, maymunlar ve insanlar arasındaki ilişki ebeveyn ve evlat ilişkisine değil, kuzen ilişkisine benzemektedir.

Bir başka yanlış bilgi ise Darwin'in evrim teorisini şekillendiren ilk bilim insanı olduğudur.

İşin aslında Darwin'in döneminde dâhi evrimsel biyoloji yeni bir dal değildi. Evrime dair ilk teoriler bilindiği kadarıyla M.Ö. 7. yüzyıla uzanmaktadır. Günümüze yaklaştığımızda ise evrim teorisinin Darwin'den önce Katolik bilim insanı Jean-Baptiste Lamarck tarafından öne sürüldüğünü görürüz. Böyle bir yanlış bilginin nasıl olup da yayıldığını anlamak ise kolaydır: Evrim teorisinden söz eden ilk insan Darwin değilse de, tüm türlerin tek bir ortak atadan gelmiş olabileceğini ilk öne süren bilim insanı odur.

Evrim teorisiyle ilgili çalışmalarına Darwin'den önce başlayan bir başka isimse Robert Chambers adlı bilim insanıdır.

Lamarck'ın eserine dayanarak kendi evrim yorumunu ortaya koyan Chambers, ortaya attığı yeni fikirlerle Darwin'in de takdirini toplamıştır. Hatta Darwin'in 1859 yılında yayımlanan eseri Türlerin Kökeni'nin ilk baskısında yer alan bazı kısımlarda Chambers'a referans verilmiştir.

Ve son olarak gelelim Darwin'in ateist olması mevzusuna...

Ateist olmakla yaşadığı dönemde de çokça suçlanan Darwin, bu suçlamaları yazdığı mektuplarda ve otobiyografisinde reddetmiştir. Darwin'in cevabı kısaca şu şekildedir:

"Bir tanrının mevcudiyetini reddetmediğim için ateist olduğum söylenemez; benim durumum için agnostik kelimesinin kullanılması çok daha yerinde olacaktır."

Darwin'in bunu söylemesi oldukça mantıklıdır, çünkü bir bilim insanı olarak elinde kesin kanıtlar bulunmadıkça net yargılara varmanın doğru olmayacağının farkındadır.

Üstelik yaradılış ve evrim düşünceleri arasındaki ezeli sandığımız kutuplaşma, bizim çağımızın yarattığı bir algıdır.

Darwin'i yeren ya da onun pişman olmasını çok isteyen kişilerin bir başka iddiası ise Darwin'in ölüm döşeğindeyken Hristiyanlığa geri döndüğü yönündedir ve bu hikaye de en az öncekiler kadar yanlıştır. Bir bilim insanının evrim teorisine katkıda bulunmuş olmasının tanri inancıyla çelişir gözükmesi bizim kutuplaştırmamızdan kaynaklanmaktadır ve Darwin'in zihninde bu iki fikrin çelişki hâlinde olması zorunlu değildir. Umalım ki bizler için de bu fikirler dışlama ve ayrışma sebebi olmasın ve bilmeden reddettiğimiz şeyleri biraz olsun anlamaya çalışalım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jsy

Ne güzel, bilim sayesinde, inançlı arkadaşların lügatına giren kelimeleri gördükçe seviniyorum. Yıllar yıllar önce de böyle mi konuşuyordunuz dini anlatırken ? Bilim sizi sıkıştırdıkça, bilimin nimetlerini, dinle bağdaştırıyorsunuz ve bilim insanlarına anlatıyorsunuz. // Gelmiş geçmiş en büyük feodal sistem dindir. Ortada görünmeyen bir ağa vardır, herşeyin ve herkesin sahibidir, herkes ona kulluk eder, kulluk etmeyen cezasını bulur.

emrah-coskun1

Hayatında hiç Türlerin Kökeni veya İnsanın Türeyişi adlı kitapları okumamış insanlarla burada fazla vakit kaybetmeyin sevgili dostlar. O vakit içerisinde en az 4-5 sayfa daha okuyabiliriz :) Yaratılış efsanesinin kaynağı Sümer tabletleridir. En ayrıntılı şekliyle okuyup onu da öğrenmek isteyen varsa Zecharia Sitchin - 12. Gezegen kitabının okumasını tavsiye ederim.

sevin-beni

gençler burada göt göt konusmadan önce wikipediadan evrim teorisini bir okuyun en azından.

emrah-coskun1

Wikipedia'ya da giremiyorlar ki yazık.

mmurat

Ortak ata denilen hayali varlık bir hayvan.. Evrimciler, hayal dünyalarında tasarladıkları bu canlıya primat derler ve zamanla insansı özellikler kazanarak ortak ara bir türe dönüştüğüne inanıyorlar. Oysa maymun türlerinin tamamı primattır zaten :)) siz kimi kafalamaya çalışıyorsunuz .. Evrim profları, maymundan geldik iddiasının ideolojilerini bilim karşısında komik duruma düşürdüğünü bildikleri için, buna önce maymun değil primat dediler, primatında maymun olduğu anlaşılınca şimdi de ortak ata diyorlar. Ortak ata yalanıda tutmayında, her canlı ara fosil demeye başladılar. Bu da tutmayınca Allah canlıları evrimle yarattı dediler, Evrimciler yalan söyleme konusunda sınır tanımıyorlar. Çünkü ellerinde hiçbir delil yok. Maymun kafataslarına insan çenesi eklemek, maymun fosillerini insan fosili olarak göstermek dışında.. Evrim yok, Darwin ateist bir masondu, hepsi insanları dinden ve sevgiden uzaklaştırmak için yapılan büyük bir YALAN. Evrim Teorisi İngiliz sömürgeciliğinin ırkçılık adına ortaya çıkardığı kitlesel bir aldatmacadır.

why

Evet murat zaten insanlar hayvan değil, kadınlar kaburgadan gelme falan.Sen takıl öyle cahil cahil biz dokunmuyoruz.

eyup-alhan

Kadınlar kaburgadan gelmesi hangi ayette yazıyor söyler misin ?

why

Genel olarak konuşuyorum.Bu tür insanlar neredeyse toplumun her kesiminde var.Ayrıca herhangi bir ayette yazmasa bile kadınlara karşı kullanılıyor.Bence bu yeterli.

eyup-alhan

Bak öyle bir ayet yokmuş işte etraftan duyduğunuz bilgilere hemen inanmayın ve kadınlara karşı kullanan görmedim varsa da ona öyle bir ayet olmadığını söyleyin.

why

Etrafımızdan duyduğumuz bilgilere tabi ki inanmıyoruz.Biz istediğimizi söyleyelim uçkuruna düşkün olanlar yine çevirirler onu.İnanın bana böyleleri bir tartışmadan haksız çıkacağını anladığı gibi hemen bu savunmaya geçiyor.

omeravc912gmail.com

ELİFSU MURADA yazdığın yorum başlı başına saçmalık yaradılış hakkında zerre bilgin yok. genel olarak kullanılıyor diye yaptığın savunma da saçma kimin ne amaçla kullandığı önemli değil. önemli olan neyin yanlış olduğunu bilmek. kişi kendisini eğitmeli öğrenmeli.

why

Yaradılış hakkında bir şeyler bilip inanmak zorunda mıyım ? Genel olarak murad gibi kesim kullandığı için ona yazdım.Biz yanlış olduğunu bilsek ne olur? Ona göre en doğrusu kendisi.Lütfen murada da kendisini eğitmesini öğütler misiniz?

omeravc912gmail.com

yanlıs olduğunu bildiğin bir ifade kullanıyorsun ve bunu muradın açıklamasının üstüne mi atıyorsun bu mudur yanı. bilip inanmak meselesi seninle alakalı bir durum ayırt etme anlama kapasitenin açık olmasıyla alakalı zorunluluk değil bu. murat eminim biliyordur. primatın ortak ataya evrilmesinin kavram olarak yanlış olduğunu söylüyor. bunda birşey yok. aslında ayrıntı çok basit evrim ve ortak ata kelimesi çok cool değil mi doğaya ait olmak. insanı ortaya çıkaran homo sapiensi ortaya çıkaran şey tam olarak gelişigüzel evrim değil bazı genler var insanda olan ve diğer hiçbir canlıda olmayan genler var.

why

Kimse insanı ortaya çıkartan gelişi güzel evrim demedi.Ayrıca muradın avukatı olduğunu sanmıyorum.

esen-miray-yilmaz

Valla biz kaburgadan gelme değiliz ama büyük bir çoğunluk omurgasızlardan gelme!

akatsuki1971

adem ile havva aynı kökten yaratıldılar.insanlar da bu iki çiftten türetildiler.Maymun olmak isteyen varsın olsun. Kimse Allah a inanmak zorunda değil. ama inanmayan da yoktan varolmayı. türlelerin değişimini ispatlamak zorunda

esen-miray-yilmaz

İyi inceler araştırırsan evrim teorisinin maymundan geldiğimize inanmakla alakası olmadığını bilirdin. Kabaca ezbere konuşup komik olma. Evrimin Allaha inanmakla inanmamakla alakası da yok çünkü konusu da değil zaten. Bir ispat beklemeden inanmıyorsan o zaman Adem ile Havva olayına nasıl inanabiliyorsun?O zaman masala inanmak olmuyor mu?

ozge-feyza-yilmaz

yanlış anlaşılan şu konuyu aydınlatacak bir içerik bekliyordum.oldu.

Başlıklar

Bilim
Görüş Bildir