Charles Darwin ve Evrim Teorisi Hakkında Yanlış Bildiklerinizi Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!

-

Hakkında bugün dâhi pek çok şey söylenen, kimi zaman övülen, kimi zamansa yerilen bir isim Charles Darwin. Peki gerçekten de onunla ve türlerin kökenine dair teorisiyle ilgili yeterli bilgiye sahip miyiz?

19. yüzyılın en önemli bilim insanlarından olan Charles Darwin, aynı zamanda tarihin çok yanlış anlaşılmış figürlerindendir.

Darwin evrim teorisini teorize eden ilk kişidir, insanoğlunun maymunlardan evrildiğini söylemiştir, tanrının varlığını reddetmiştir gibi cümleleri hangi yöne kulak kabartsak duyar hâle geldik. Peki tartışmalarda kendimize güvenerek öne sürdüğümüz bu savlar ne derece doğru?

İlk olarak insanların maymunlardan evrilmesi meselesine değinelim...

Darwin'in kuramıyla ilgili en büyük yanlış anlaşılma şüphesiz ki insanların maymunlardan evrildiği düşüncesidir. Üstelik konuyu bu şekilde anlayan insanların sıklıkla şu cümleyi kurduğuna şahit olmuşuzdur: "Eğer insanlar maymunlardan evrildiyse, neden hâlâ maymunlar var?"

Darwin'in 1871 yılında kaleme aldığı "İnsanın Türeyişi" isimli kitabı incelediğimizde şu cümleleri sarf ettiğini görürüz:

"Rastladığım benzerlikler beni bir adım daha öteye taşıdı ve mevcut tüm canlıların tek bir prototipten türediği sonucuna vardım. Yaşayan tüm şeylerin sayısız ortak noktası vardır; kimyasal kompozisyonları, jerminatif kesecikleri, hücresel yapıları ve büyüme ve çoğalma yasaları birbirine oldukça benzerdir."

Bu açıklamaya dayanarak rahatça söyleyebiliriz ki Darwin'in insan ve maymunlar arasındaki benzerliğe dayanarak anlaşılır şekilde açıklamaya çalıştığı teori, zaman içerisinde çarpıtılmıştır. Maymunlar ve insanların ortak ataya sahip canlılar olması gerçeği, insanların maymunlardan evrildiği şeklinde yanlış yorumlanmıştır. Daha anlaşılır biçimde ifade etmek gerekirse, maymunlar ve insanlar arasındaki ilişki ebeveyn ve evlat ilişkisine değil, kuzen ilişkisine benzemektedir.

Bir başka yanlış bilgi ise Darwin'in evrim teorisini şekillendiren ilk bilim insanı olduğudur.

İşin aslında Darwin'in döneminde dâhi evrimsel biyoloji yeni bir dal değildi. Evrime dair ilk teoriler bilindiği kadarıyla M.Ö. 7. yüzyıla uzanmaktadır. Günümüze yaklaştığımızda ise evrim teorisinin Darwin'den önce Katolik bilim insanı Jean-Baptiste Lamarck tarafından öne sürüldüğünü görürüz. Böyle bir yanlış bilginin nasıl olup da yayıldığını anlamak ise kolaydır: Evrim teorisinden söz eden ilk insan Darwin değilse de, tüm türlerin tek bir ortak atadan gelmiş olabileceğini ilk öne süren bilim insanı odur.

Evrim teorisiyle ilgili çalışmalarına Darwin'den önce başlayan bir başka isimse Robert Chambers adlı bilim insanıdır.

Lamarck'ın eserine dayanarak kendi evrim yorumunu ortaya koyan Chambers, ortaya attığı yeni fikirlerle Darwin'in de takdirini toplamıştır. Hatta Darwin'in 1859 yılında yayımlanan eseri Türlerin Kökeni'nin ilk baskısında yer alan bazı kısımlarda Chambers'a referans verilmiştir.

Ve son olarak gelelim Darwin'in ateist olması mevzusuna...

Ateist olmakla yaşadığı dönemde de çokça suçlanan Darwin, bu suçlamaları yazdığı mektuplarda ve otobiyografisinde reddetmiştir. Darwin'in cevabı kısaca şu şekildedir:

"Bir tanrının mevcudiyetini reddetmediğim için ateist olduğum söylenemez; benim durumum için agnostik kelimesinin kullanılması çok daha yerinde olacaktır."

Darwin'in bunu söylemesi oldukça mantıklıdır, çünkü bir bilim insanı olarak elinde kesin kanıtlar bulunmadıkça net yargılara varmanın doğru olmayacağının farkındadır.

Üstelik yaradılış ve evrim düşünceleri arasındaki ezeli sandığımız kutuplaşma, bizim çağımızın yarattığı bir algıdır.

Darwin'i yeren ya da onun pişman olmasını çok isteyen kişilerin bir başka iddiası ise Darwin'in ölüm döşeğindeyken Hristiyanlığa geri döndüğü yönündedir ve bu hikaye de en az öncekiler kadar yanlıştır. Bir bilim insanının evrim teorisine katkıda bulunmuş olmasının tanri inancıyla çelişir gözükmesi bizim kutuplaştırmamızdan kaynaklanmaktadır ve Darwin'in zihninde bu iki fikrin çelişki hâlinde olması zorunlu değildir. Umalım ki bizler için de bu fikirler dışlama ve ayrışma sebebi olmasın ve bilmeden reddettiğimiz şeyleri biraz olsun anlamaya çalışalım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
onedio-ismimi-degistirme

gençler burada göt göt konusmadan önce wikipediadan evrim teorisini bir okuyun en azından.

mmurat

Ortak ata denilen hayali varlık bir hayvan.. Evrimciler, hayal dünyalarında tasarladıkları bu canlıya primat derler ve zamanla insansı özellikler kazanarak ortak ara bir türe dönüştüğüne inanıyorlar. Oysa maymun türlerinin tamamı primattır zaten :)) siz kimi kafalamaya çalışıyorsunuz .. Evrim profları, maymundan geldik iddiasının ideolojilerini bilim karşısında komik duruma düşürdüğünü bildikleri için, buna önce maymun değil primat dediler, primatında maymun olduğu anlaşılınca şimdi de ortak ata diyorlar. Ortak ata yalanıda tutmayında, her canlı ara fosil demeye başladılar. Bu da tutmayınca Allah canlıları evrimle yarattı dediler, Evrimciler yalan söyleme konusunda sınır tanımıyorlar. Çünkü ellerinde hiçbir delil yok. Maymun kafataslarına insan çenesi eklemek, maymun fosillerini insan fosili olarak göstermek dışında.. Evrim yok, Darwin ateist bir masondu, hepsi insanları dinden ve sevgiden uzaklaştırmak için yapılan büyük bir YALAN. Evrim Teorisi İngiliz sömürgeciliğinin ırkçılık adına ortaya çıkardığı kitlesel bir aldatmacadır.

elifsu-uslu

Evet murat zaten insanlar hayvan değil, kadınlar kaburgadan gelme falan.Sen takıl öyle cahil cahil biz dokunmuyoruz.

eyup-alhan

Kadınlar kaburgadan gelmesi hangi ayette yazıyor söyler misin ?

elifsu-uslu

Genel olarak konuşuyorum.Bu tür insanlar neredeyse toplumun her kesiminde var.Ayrıca herhangi bir ayette yazmasa bile kadınlara karşı kullanılıyor.Bence bu yeterli.

eyup-alhan

Bak öyle bir ayet yokmuş işte etraftan duyduğunuz bilgilere hemen inanmayın ve kadınlara karşı kullanan görmedim varsa da ona öyle bir ayet olmadığını söyleyin.

elifsu-uslu

Etrafımızdan duyduğumuz bilgilere tabi ki inanmıyoruz.Biz istediğimizi söyleyelim uçkuruna düşkün olanlar yine çevirirler onu.İnanın bana böyleleri bir tartışmadan haksız çıkacağını anladığı gibi hemen bu savunmaya geçiyor.

murtaza

Biliyorduk şaşırmadık. Keşke üzerine daha bilimsel araştırmalar yürütülse. Bu arada Tanrını varlığını, haliyle yaratılış kabul eden birinin sözde fikir takipçilerinin teoriyi yaratılışı reddetmek için kullanmaları da değişikmiş hakikaten. Bu arada kitap ehlinin davranışındaki sorun yaratılışı hiç düşünmemeleri, benim müslüman kardeşlerimin cehaleti ise ol derse olur ayetini hiç anlamamış olmaları.

ozge-feyza-yilmaz

yanlış anlaşılan şu konuyu aydınlatacak bir içerik bekliyordum.oldu.

mrs.karm

Ne konuşuyorsunuz boş boş !ayetler var ayetler ,maymun olmaya bu kadar meraklısınız ya biyrun yollayalim sizi hayvanat bahçesine hem biz maymundan geldiyse eğer maymunlar neden hala var hadi hadi açıklayın bunu atayizler aciklayamazsiniz dimi çünkü ALLAH var ve herkesi o yarattı toprağa ol dedi ve adem oluştu azıcık kuran okuyun hepiniz yanacaksınız varya bende cennetten el sallicam size

elifsu-uslu

Lütfen ironi yapmış ol.

onedio-ismimi-degistirme

yukarıdan üstümüzde otuz bir çek kardesim.

Başlıklar

Bilim
Görüş Bildir