Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Charles Darwin ve Evrim Teorisi Hakkında Yanlış Bildiklerinizi Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!

Sanat -

Hakkında bugün dâhi pek çok şey söylenen, kimi zaman övülen, kimi zamansa yerilen bir isim Charles Darwin. Peki gerçekten de onunla ve türlerin kökenine dair teorisiyle ilgili yeterli bilgiye sahip miyiz?

19. yüzyılın en önemli bilim insanlarından olan Charles Darwin, aynı zamanda tarihin çok yanlış anlaşılmış figürlerindendir.

Darwin evrim teorisini teorize eden ilk kişidir, insanoğlunun maymunlardan evrildiğini söylemiştir, tanrının varlığını reddetmiştir gibi cümleleri hangi yöne kulak kabartsak duyar hâle geldik. Peki tartışmalarda kendimize güvenerek öne sürdüğümüz bu savlar ne derece doğru?

İlk olarak insanların maymunlardan evrilmesi meselesine değinelim...

Darwin'in kuramıyla ilgili en büyük yanlış anlaşılma şüphesiz ki insanların maymunlardan evrildiği düşüncesidir. Üstelik konuyu bu şekilde anlayan insanların sıklıkla şu cümleyi kurduğuna şahit olmuşuzdur: "Eğer insanlar maymunlardan evrildiyse, neden hâlâ maymunlar var?"

Darwin'in 1871 yılında kaleme aldığı "İnsanın Türeyişi" isimli kitabı incelediğimizde şu cümleleri sarf ettiğini görürüz:

"Rastladığım benzerlikler beni bir adım daha öteye taşıdı ve mevcut tüm canlıların tek bir prototipten türediği sonucuna vardım. Yaşayan tüm şeylerin sayısız ortak noktası vardır; kimyasal kompozisyonları, jerminatif kesecikleri, hücresel yapıları ve büyüme ve çoğalma yasaları birbirine oldukça benzerdir."

Bu açıklamaya dayanarak rahatça söyleyebiliriz ki Darwin'in insan ve maymunlar arasındaki benzerliğe dayanarak anlaşılır şekilde açıklamaya çalıştığı teori, zaman içerisinde çarpıtılmıştır. Maymunlar ve insanların ortak ataya sahip canlılar olması gerçeği, insanların maymunlardan evrildiği şeklinde yanlış yorumlanmıştır. Daha anlaşılır biçimde ifade etmek gerekirse, maymunlar ve insanlar arasındaki ilişki ebeveyn ve evlat ilişkisine değil, kuzen ilişkisine benzemektedir.

Bir başka yanlış bilgi ise Darwin'in evrim teorisini şekillendiren ilk bilim insanı olduğudur.

İşin aslında Darwin'in döneminde dâhi evrimsel biyoloji yeni bir dal değildi. Evrime dair ilk teoriler bilindiği kadarıyla M.Ö. 7. yüzyıla uzanmaktadır. Günümüze yaklaştığımızda ise evrim teorisinin Darwin'den önce Katolik bilim insanı Jean-Baptiste Lamarck tarafından öne sürüldüğünü görürüz. Böyle bir yanlış bilginin nasıl olup da yayıldığını anlamak ise kolaydır: Evrim teorisinden söz eden ilk insan Darwin değilse de, tüm türlerin tek bir ortak atadan gelmiş olabileceğini ilk öne süren bilim insanı odur.

Evrim teorisiyle ilgili çalışmalarına Darwin'den önce başlayan bir başka isimse Robert Chambers adlı bilim insanıdır.

Lamarck'ın eserine dayanarak kendi evrim yorumunu ortaya koyan Chambers, ortaya attığı yeni fikirlerle Darwin'in de takdirini toplamıştır. Hatta Darwin'in 1859 yılında yayımlanan eseri Türlerin Kökeni'nin ilk baskısında yer alan bazı kısımlarda Chambers'a referans verilmiştir.

Ve son olarak gelelim Darwin'in ateist olması mevzusuna...

Ateist olmakla yaşadığı dönemde de çokça suçlanan Darwin, bu suçlamaları yazdığı mektuplarda ve otobiyografisinde reddetmiştir. Darwin'in cevabı kısaca şu şekildedir:

"Bir tanrının mevcudiyetini reddetmediğim için ateist olduğum söylenemez; benim durumum için agnostik kelimesinin kullanılması çok daha yerinde olacaktır."

Darwin'in bunu söylemesi oldukça mantıklıdır, çünkü bir bilim insanı olarak elinde kesin kanıtlar bulunmadıkça net yargılara varmanın doğru olmayacağının farkındadır.

Üstelik yaradılış ve evrim düşünceleri arasındaki ezeli sandığımız kutuplaşma, bizim çağımızın yarattığı bir algıdır.

Darwin'i yeren ya da onun pişman olmasını çok isteyen kişilerin bir başka iddiası ise Darwin'in ölüm döşeğindeyken Hristiyanlığa geri döndüğü yönündedir ve bu hikaye de en az öncekiler kadar yanlıştır. Bir bilim insanının evrim teorisine katkıda bulunmuş olmasının tanri inancıyla çelişir gözükmesi bizim kutuplaştırmamızdan kaynaklanmaktadır ve Darwin'in zihninde bu iki fikrin çelişki hâlinde olması zorunlu değildir. Umalım ki bizler için de bu fikirler dışlama ve ayrışma sebebi olmasın ve bilmeden reddettiğimiz şeyleri biraz olsun anlamaya çalışalım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deniz-wa-kamidesu

Darwinizm <3

sadecegercekler

Evrim ile ilgili kaliteli bir video:

corpse-bride

maymundan gelmedıkte maymun olma yolunda ılerlıyoruz :P hele boyle tıplerı gordukce bu teorıyı destekler oldum

jsy

Ne güzel, bilim sayesinde, inançlı arkadaşların lügatına giren kelimeleri gördükçe seviniyorum. Yıllar yıllar önce de böyle mi konuşuyordunuz dini anlatırken ? Bilim sizi sıkıştırdıkça, bilimin nimetlerini, dinle bağdaştırıyorsunuz ve bilim insanlarına anlatıyorsunuz. // Gelmiş geçmiş en büyük feodal sistem dindir. Ortada görünmeyen bir ağa vardır, herşeyin ve herkesin sahibidir, herkes ona kulluk eder, kulluk etmeyen cezasını bulur.

yasar-fazlioglu

ya varsa

jsy

Korkudan inanmak, çıkar için inanmaktır. // "Aldanma insanların samimiyetine! Menfaatleri gelir her şeyden önce. Vaad etmeseydi Allah cenneti; O’na bile etmezlerdi secde.” (Mehmet Akif Ersoy)

feyk

peki ya yoksa? butun yasaminizi, sosyal duzeninizi, ekonominizi, devlet mekanizmanizi bin yil oncesinin soylemleriyle sekillendirip modern dunyanin yuzlerce yil gerisine yok yere dusmus olmuyor musunuz? geri kalmisligin sonucu olarak surekli fakirlik, surekli yenilgi ve asagilanma. net zenginligin, petrol denizinin uzerinde yuzuyor olsan bile stabiliteye, huzura erememe.

jsy

Bak, ilk mitolojilerde dikkat et o zamanlar tanrılar insanlara çok yakında ve güneş, yıldırım ya da ürkütücü gelen doğa olaylarına kutsal anlamlar yüklenmişti. Yani kutsallık bize çok yakındı. Ama bilim ilerledikçe kutsal anlamlar yanıltamayacağımız seviyede bizden uzaklaşmaya başladı. Ve en sonunda görünmeyen ulaşılamayan bir varlığa dönüşmüştür.

feyk

yuval harari nin homo deus kitabinda bu konularla ilgili cok guzel analizler var. tanri konsepti, kutsal degerlerle insan iliskisi uzerine. tavsiye ederim.

corpse-bride

Tanrının olmaması fıkrı dogamız geregı kabul edebıldıgımız bır olgu degıl olumden sonra komple yok olacagımız dusuncesıne katlanamıyoruz cunku .

jsy

Teşekkürler tavsiyen için :) en kısa zamanda okuyup mevcut analiz ve gözlemlerimle harmanlayacağım.

feyk

sen dogmadan once olan neyse, oldukden sonra olacak olanda odur.

Gizli Kullanıcı

Hayatında hiç Türlerin Kökeni veya İnsanın Türeyişi adlı kitapları okumamış insanlarla burada fazla vakit kaybetmeyin sevgili dostlar. O vakit içerisinde en az 4-5 sayfa daha okuyabiliriz :) Yaratılış efsanesinin kaynağı Sümer tabletleridir. En ayrıntılı şekliyle okuyup onu da öğrenmek isteyen varsa Zecharia Sitchin - 12. Gezegen kitabının okumasını tavsiye ederim.

Görüş Bildir