Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Carl Sagan'dan 5 Etkileyici Konuşma

 > 
115PAYLAŞIM

Kaynak: The Gift of Apollo

Carl Edward Sagan (1934-1996), ABD'li gökbilimci, astrobiyolog. Bilimin popülerleşmesi için yaptığı çalışmalarla da tanınır. Astrobiyolojinin öncülerindendir ve Dünya Dışı Akıllı Varlık Araştırması'nın (SETI) ilerlemesinde büyük katkıları olmuştur. Popüler bilim kitaplarıyla ve yazımında yer alıp sunduğu ödüllü televizyon dizisi Cosmos (Kozmos) ile dünya çapında tanınmıştır. Ayrıca, 1985 yılında yayımlanan Contact (Mesaj) adlı romanı, Jodie Foster'ın oynadığı aynı isimli film ile 1997 yılında beyaz perdeye aktarılmıştır. Çalışmalarında her zaman bilimsel yöntemi savunmuştur. (Kaynak: Vikipedi)

Not: Türkçe alt-yazısı görünmüyorsa ayarlardan açabilirsiniz.

1. Soluk Mavi Nokta

2. Gezginler

3. Biz İnsanlar Büyük Olmayı Becerebiliriz

4. Devlet Ve Bilim

5. İnsanlığa Sesleniş

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
benmutlu

"Bilim, kuru bilgi yığınının çok ötesinde bir şeydir. Bilim bir düşünce biçimidir. Her şeyi sorgulamayı gerektiren bir düşünce biçimi. Eğer bilimsel düşünceden uzaklaşırsak, bize 'doğru bu' diye gösterilen şeyleri de sorgulamayız ve karşımıza çıkan ilk şarlatan politikacı veya şarlatan dindar tarafından aldatılmaya açık hale geliriz." Bu cümlelerini tekrar yazmak istedim.

peray

Bugünkü popüler bilim dediğimiz şeyi, insanların sevebileceği fakat aynı zamanda popüler bilimden ziyade doğru bilinen yanlışları düzeltecek imaj ile sunabilmiş, insanların ilgisini bu şekilde bilime yönelterek popüler bilimin haricinde yarattığı farkındalıklarla insanların ilgisini çekmiştir. Bu sadece halka yönelik yaptığı güzel şeylerden sadece birisidir. Bilim alanında kendisini anlatmaya gerek bile yok. Keşke yaşasaydı diyebileceğimiz bilim insanı.

benmutlu

Bilim bir din olsaydı, peygamberi Carl Sagan olurdu. Bilimi anlatmaya, insanlara bilimi sevdirmeye adanmış bir hayat.

Gizli Kullanıcı

bu adamı ilk tanıdığım zaman rüya falan sanmıştım, eğer ki bir insanı tanımak ve incelemek size birşey katıyorsa büyük bir şahsı takip ediyorsunuz demektir.

feyk

carl sagan gibi insanlar daha fazla sayida olsalar bugun yasadigimiz sorunlarin cogunu hic yasamiyor olurduk, dunya cok daha mutlu bir yer olurdu.

Görüş Bildir