Bu Sergi 'Kadınlar Kıyafetleri Yüzünden Taciz Ediliyor' Algısını Yıkıyor!

 > -

Kadınların giydikleri kıyafetlerin cinsel saldırıları teşvik ettiği kanısı insanlar arasında yaygın. Peki bu sanı gerçeği yansıtıyor mu? Belçika'nın başkenti Brüksel'de açılan bir sergi işte bu soruya yanıt veriyor. Sergide, tecavüze uğrayan mağdurların o sırada giydikleri kıyafetler gösteriliyor...

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığı haberde kadınların giydiği kıyafetlerin cinsel saldırıları teşvik edip etmediği hakkında sokağın görüşü alındı. Mikrofon uzatılan bir genç, "Eğer bir kadın müstehcen kıyafetler giyerse risk almaya hazır demektir. Tacize uğramak istemiyorsa ne giydiğine dikkat etmeli" dedi. Bir genç kadın ise etek giyildiğinde sözlü saldırıların arttığını söyledi.

Sergilenen eşyalar arasında küçük bir kızın önlüğü de var, polis üniforması da...

"Erkeğin kendini tutamaması değil, bu bir güç meselesi"

Reuters

Sorunun cinsel dürtülerle ilgili olmadığına dikkat çeken serginin proje müdürü Delphine Goossens, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Erkeğin çok güzel bir kadın görüp kendini tutamaması değil olay. Bu güç meselesi. Başkasını gücüyle yıkmak. Bu gücü elde etme meselesi ve başkalarının insanlığını çalma hakkına sahip olduklarını düşünüyorlar. Ama böyle bir hakları yok."

Öte yandan, Avrupa Komiyonu 2008-2015 yılları arasında Avrupa'da tecavüz vakalarının yüzde 47 oranında arttığını açıkladı.

YÖK'ün geçtiğimiz yıl Altınbaşak Üniversitesi'ne yaptırdığı araştırmaya göre, ülkemizde yaşayan kadınların yüzde 41'i mutlaka hayatlarında bir kez cinsel saldırıya, yüzde 93'ü ise cinsel tacize uğramış.

Dünya geneline baktığımızda da korkunç bir tablo ile karşı karşıyayız: Her 5 kadından biri tecavüze uğruyor...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BelçikaPolisTecavüzkadınlarolay
Görüş Bildir