Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Okul Kendi Elektriğini Üretiyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, hazırladıkları yenilenebilir enerji projesiyle enerji ihtiyaçlarının yarısını kendisi karşılıyor. Güneş panellerinin bakımını ise okulun elektrik bölümü öğrencileri yapıyor.

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteklediği projeyle enerji ihtiyacının yarısını kendisi karşılıyor.

Elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden üretmeyi planlayan okul idaresi, "Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanılması Programı" kapsamında proje hazırlayarak DAKA'ya sundu.

260 güneş paneli ve rüzgar gülü yerleştirildi

Anadolu Ajansı'nın haberine göre 200 bin lira bütçeli olan proje kabul edildi ve okulun çatısına 260 güneş paneli ile rüzgar gülü yerleştirilerek, enerji üretimine başlandı.

Güneş panellerinin bakımını öğrenciler yapıyor

Okul Müdürü Ekrem Erliği'in belirttiğine göre kurulan sistemle 60 kilowat elektrik üretiliyor.

Okulun çatısındaki rüzgar gülü, öğretmenler odasının tüm gün aydınlatmasını sağlıyor. 

Güneş panellerinin bakımı ise okulun elektrik bölümü öğrencileri tarafından yapılıyor.

İhtiyacın %50'sini karşılıyor

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ekrem Erliğ

Projeyle elektrik faturalarının 10 bin liradan 5 bin liraya düştüğünü söyleyen Okul Müdürü Erliğ, elektrik ihtiyacının yüzde 50'sinin karşılandığına vurgu yaparak, sistemin 6 yıl içerisinde kendi masrafını çıkaracağını belirtiyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

MuşÖğretmen
Görüş Bildir