Bu Gerçekler Hepimizi Rahatsız Etmeli: Yaşadığımız Çağın Kanseri Olan Sosyal Medya Saçmalığı Ofansif(!) Şakalar

13bPAYLAŞIM

Kutsallara, dogmalara, tabulara karşı yapılan ve ağır olmasına rağmen düşündürmeyi amaçlayan, bununla birlikte yıkıcılığı hedefleyen ofansif mizah maalesef ülkemizde bambaşka şeylerle karıştırılıyor. Tecavüzcülerin yüceltilmesi, etnik bir kökene dair yalan yanlış inanışların yeniden üretilmesi ya da infial yaratan olayların ardından sanki hiçbir şey olmamış gibi konuşulması rezillikten başka bir şey değil.

1. 2 Temmuz günü, Sivas'ta, Madımak Katliamı'nda 33 aydınımızı kaybettik. Hâlâ içimizi yakan bu katliamın üzerine bir de Aleviler hakkında yalan yanlış bir bilginin yeniden üretilerek espri malzemesi yapılması çok çirkin.

2. On binlerce insanın yaşamını yitirdiği, izlerinin derinlerde bir yerde kaldığı, travmalarının hâlâ geçmediği Marmara depremiyle ilgili yapılan bu şaka komik olmaktan çok ama çok uzak...

3. Türkiye’de yaşayan 23 milyon çocuktan yaklaşık olarak 2 milyonu çalıştırılırken, birçoğunun eğitim, gıda, barınma hakkı elinden alınmışken, bu yıl 62 çocuk işçi yaşamını yitirmişken yapılacak şey bu değil.

4. Hakları acımasızca ellerinden alınan, işsiz bırakılan, açlık grevindeyken çeşitli işkencelere maruz kalan insanların ardından şaka yapmak düpedüz aymazlık…

5. Hayvanlara şiddetin her geçen gün arttığı, yasaların yetersiz kaldığı, dört ayaklı dostlarımızın pek çok işkenceye maruz kaldığı düşünülünce bundan daha boş bir mizah olamaz diyoruz.

6. Öz babası tarafından tecavüze uğrayan ve meninin süt olduğu söylenen 3 yaşındaki minicik bir çocuğun beyanı bu. İstismarı hafifletmekten başka ne işe yaradı bu?

7. Doğru olmayan inanışların yeniden üretilmesi bir tarafa, üzerine bir de aile içi şiddet ve istismarın normalleştirilmesi... Gerçekten bunları söyleyecek kadar kötü müsünüz?

8. İnsanların engelleriyle dalga geçmek, ölüsüne bile saygı duymamak tam olarak bu. Ne gerek vardı ki?

9. Çağatay Aras, sosyal medyada ön planda olan ve hayata bağlılığıyla pek çok Down sendromluya ışık tutanlardan biri ama bu gerçekten mizah mı?

10. Dünyanın yaklaşık olarak yüzde 10'u yetersiz beslenirken, Yemen'de 85 bin çocuk açlıktan yaşamını yitirirken bir şeyler yapmak yerine bomboş mizah üretmek ne zamandan beri komik oldu?

11. Kafası kesildikten sonra konteynere atılan ve cesedi bir atık toplayıcısı tarafından bulunduktan sonra Türkiye'de büyük bir infial yaratan Münevver Karabulut cinayetinden bahseden bu paylaşım kadına şiddeti yeniden üretmekten başka bir işe yaramıyor.

12. Kimlerin neyle yaftaladığının farkında olarak yapılan bu paylaşımdan kötülük akıyor.

13. Üzerinden 30 yılı aşkın zaman geçmesine rağmen etkileri hâlâ süren bir felaket, Türkiye'deki etkileri ve gencecik bir canı kanserden yitirmemiz... Gerçekten komik değilsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
enisberkay

Hepsine çok güldüm. kara mizahı midesi kaldırmayanlar "bu mizah değil" diye hönkürüyor. evet, bu mizah değil; bu "kara mizah". İkisi arasındaki farkı öğrenin ve bir şey midemiz kaldırmıyorsa, es geçin. buradakilerin hiçbiri komik gelmedi, gülmemin sebebi gönderi değil sizsiniz, ve bir çoğu beni bile rahatsız etti ama beni asıl rahatsız eden bu insanların düşünce yapısına hastalıklı diyerek kendi hastalığını örtbas eden sizin gibi dingiller. defolun gidin düşüncelerden. sizin gibiler yüzünden akape ve sağ partiler hep hükümeti ele geçiriyor. feminizm toplumu öldürüyor. bsg aq.

kerem-can-ugandor

Mizahın karası da beyazı da acılar üzerinden yapılmaz

eda-ugur4

Ben bi kaç tanesini pek doğru bulmadım kara mizahı seven biri olarak

ekmek-eren

Ofansif meme'in doğrusu yanlışı mı olur amına kodum ne salak salak konuşuyosun

enisberkay

Sevgili Kerem Can, lütfen cehaletini ve erdem sinyalciliğini al ve uza.

z.kaanbdk

Şiddete karşı olamadığım nadir yerlerden birisi

Gizli Kullanıcı

"4--Hakları acımasızca ellerinden alınan, işsiz bırakılan, açlık grevindeyken çeşitli işkencelere maruz kalan insanların ardından şaka yapmak düpedüz aymazlık… " Bütün listeyi sadece bu terör propagandasını araya yedirmek için hazırladığını biliyoruz. Kendin gibi salak sanma herkesi mal editör.

asya-nida-aksu

sana oksijen veren ağacın köküne sokayım

silent_angel

Ya cidden bu kadar gerizekalıyla aynı havayı mı soluyorum ya? Bunların kafa tasında çiçek falan mı ekili anlamadım ki? Hayır aileler de mi takip etmiyor bunları "Ulan yaptık ama km kontrolü geldi mi bakalım" diye. Yazık vallahi yazık. Nerden tutsan elinde kalan zeka seviyeleri

tolga-aydin12

memlekette şerefsizlik diz boyu oldu. ne insanlık kaldı, ne merhamet...

Görüş Bildir