Bosna Savaşı Sırasında 2 Yıl Türkiye'de Yaşayan Bir Çocuğun Gözünden Mültecilik

-

Kendi ülkesinde bomba seslerinin altında ya da hiç bilmediği bir ülkede mülteci olarak, bir şekilde savaşı tanıyan çocuklarda yaşadıklarının izleri asla silinmez. Son zamanlarda yaşadıklarımız sadece çocuklar için değil büyükler için de oldukça ürkütücü. 

İşte size bu son dönemlerde yaşadığımız kötü olayların etkisini biraz olsun azaltacak, savaşın her iki tarafı için de sıcacık bir anı...

Kaynak: https://twitter.com/e_secer

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
klemenjero

sureyli hamile kadına tecavüz edip karnında bebeğiyle öldürülene kadar atar tutardım ben de suriyelilere karşı ama artık yüzüm yok.

sedef-durur

Bak kendin söylüyorsun babam Türkiye'de değildi diye. Baban bırakmamış toprağını çocuklarının geleceği için sizi yollamış sadece şimdi bizim ülkemizi tekrar gözden geçir. Çocuklar ve kadınlar tabi ki sokağa atacak değiliz ama 20/40 yaşları arasındaki erkeklerin ülkemizde olmaları mantıklı mı sence. Benim babaannem 95 yaşında şimdi desek savaş çıktı gidiyoruz. Yok torunum olur mu öyle şey kıyafet dikeriz, yemek yaparız. Elbet işe yararız der. 95 yaşında bir kadın söyler bunları ülkesi için toprağı için devleti için ve geleceği için çocuklarının ve torunlarının. Benim 25/30 yaşlarında iyi eğitimli askerim orada ölürken mülteciler ülkemizde sahillerde kızlarımıza sarkıyor, taciz ediyor. Öldürüldüklerinde de yine biz suçlu oluyoruz, soruyorum sana mültecinin biri senin mahallene gelse yaşıtın sana tecavüz etse ki senin devletin elinden geleni yapıyor onlar için baban ne yapar sessizce oturup ağlar mı?

aaleyyy

Birebir yaşadığım bir olayı anlatayım. 5-6 Suriyeli genç erkek aralarında bir şeyler konuşup arkamdan takip etmeye başladılar. Uzun bir süre arkamda yürüdükten sonra ben güvenlikli bir mekana girince geri döndüler. Bu sapıklar biz harıl harıl üniversite sınavına hazırlanırken sınavsız üniversiteye girecek olan mahluklar. Kusura bakmayın ama böylelerine acımak şöyle dursun bir çöp almayı hak etmiyorlar. Boşnaklarla Suriyeliler asla kıyaslanamaz.

aerialz

Sen büyük olasılık Anadolu'dan Bosna'ya birkaç yüzyıl önce iskân edilmiş bir ailedensin. İstanbul'da 2 yıl bulunmak mültecilik değil, olsa olsa anavatanında 2 yıl geçirmektir. Mülteci değilsin sen. Sen zaten bizsin, biz de seniz.

ceren-kaya17

Seni bilgin seni, Suriyeliler kimlerden sanki? Ne farkı var? İki taraf da direndiğinden birileri tarafından hazmedilemeyip yerinden edildi! Her iki grup da zaten kendisini Türklerden ayrı yere koymuyor! Yarın bir gün Suriyeliler kurtulup başkaları iltica ettiğinde de "Soröyölü zotön bözdöndü ama bu HÖDÖlü, bo bomboşko" diye vik vik konuşacaksınız... Burada yaptığınız siyah beyaz ayrımını da vurgulamak istiyorum... Boşnak beyaz, Suriyeli siyah, bilinçaltınız bu işte!

aerialz

Rererö yapacağına okuduğunu anla önce. Yazının neresinde Suriyeli mülteciye hayır demişim?

jimmy-kane

bu arada Suriye ne zamandan beri "bizden" açıklarsanız memnun oluruz.

ceren-kaya17

Sen mülteci değil bizdensin diyince pek başka anlam çıkmıyor malesef :)

ceren-kaya17

Suriye ne zamandan beri bizden diyen zihniyet ile, bu ırk mültecileri seviyoruz diğerlerini eziyoruz mantığını sorgulamıyorum çünkü o kadar yazmışım hala kafada ilerleme yok...

jimmy-kane

Ceren hanım, birincisi ben mülteciler hakkında olumsuz bir yorumda bulunmadım. Sadece ortaya atılan bir iddia varsa temeli nedir diye öğrenmek istiyorum. İkincisi nereye yazdınız bilmiyorum ama suriye ve "bizden" olmak arasında bağıntı kurduğunuz bir yazıyla karşılaşmadığım için sordum. Açıklayacak mısınız yoksa laf olsun diye mi konuşuyorsunuz?

erza-scarlet

keşke herkes sizin gibi mülteci olsa terörist çoğu ve arap nankör oluyor

Görüş Bildir