Görüş Bildir
Haberler
Borçlunun Yakınına SMS Atan Avukata 50 Bin Lira Para Cezası

Borçlunun Yakınına SMS Atan Avukata 50 Bin Lira Para Cezası

FreiGeist
21.07.2019 - 12:53

Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından, icra takibi kapsamında borçlunun yakınına telefonla kısa mesaj gönderen avukata 50 bin lira idari para cezası verildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kişisel Verileri Koruma Kurulu'nun internet sitesinde yer alan karara göre, Kurul başvuru üzerine yaptığı incelemede, icra takibini yapan avukat tarafından şikayetçiye ait cep telefonuna, hakkında icra takibi bulunan yakınının ad, soyad ve hizmet numarasının yer aldığı kısa mesaj gönderildiğini tespit etti.

"Avukat 'kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek' yükümlülüğünü yerine getirmedi"

"Avukat 'kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek' yükümlülüğünü yerine getirmedi"

İnceleme sonucunda, veri sorumlusu avukat tarafından kişisel veri olan cep telefonu numarası bilgisinin SMS gönderilerek kullanılmasının, kişisel veri işleme faaliyeti olduğu ve bu durumun Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'ndaki veri işleme şartına dayanmadığı belirlendi. 

Bunun üzerine Kurul, 'Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek' yükümlülüğünü yerine getirmeyen veri sorumlusu avukat hakkında 50 bin lira idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Kurul, kararında, icra takibi gibi bir gerekçe de olsa Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtilen işleme şartlarından herhangi biri mevcut değilse, ilgili kişi haricinde başkasına SMS gönderimi, telefonla arama, elektronik posta iletme gibi işlemlerin Kanun'a aykırılık taşıdığı tespitine yer verdi. 

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
186
24
9
8
4
2
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
mldudikof

Amerika' da barodan atarlar üstüne de değil para hapis yatar. Kaç bölüm SUITS izledik o kadar biliyoruz... xD

alp alper

avukat gibi avukat müvekkilinin alacağını kendi karşılamış

Aşkito muyum ben

Çok iyi karar olmuş. Taaaa dıdısının dıdısına mesaj atıyorlar, arıyorlar hiç alakası olmayan kişiler arıyor borcun varmış diye.