Bitcoin'den Hızlı Yükseliyordu: Gürcistan'da Avlanan Hamsiler Tezgahlarda Yerini Aldı

 > 
19PAYLAŞIM

Balık fiyatları el yakıyor ve adeta et ile yarışıyor. Normal şartlarda balığın en bol ve lezzetli zamanı olan bu mevsimde az balık bulunması fiyatlara yansıdı. Lüfer'in kilosu 150 lirayı gördü. Hamsi ise kilosu 20-25 liraya kadar yükselince dar gelirli vatandaşı üzdü. Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı, kaçan hamsilerin Gürcistan'dan avlanıp Türkiye'ye getirileceğini söylemiş "Göç eden hamsi tekrar döner mi onu da bilemiyoruz" demişti. Bugün basına yansıyan bilgilere göre ise Gürcistan'da avlanan hamsi tezgahlarda yerini aldı.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Aslan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 'kaçan hamsilerin Gürcistan'dan avlanarak Türkiye'ye getirileceğini' aktarmıştı.

Satıcıyı da tüketiciyi de mutlu etmeyen hamsi fiyatları 20-25 lirayı bulmuştu.

🐟 Hamsinin soğuk sulara göç etmesi nedeniyle Türk balıkçılar bir süredir Gürcistan ve Rusya'ya yönelmişti.

Balıkların göç nedeni ise uzmanların açıklamalarına göre avlanma sisteminden kaynaklanıyor.

Bugün ise Gürcistan'da avlanan balıkların tezgahlarda yerini aldığı haberi geldi.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Aslan, Türk kara sularında 20-25 gündür hamsi avcılığı yapılmadığını belirtti.

Balıkçı teknelerinin, hamsinin peşinden Gürcistan ve Rusya kara sularına gittiğini söyleyen Arslan, "Şu anda buralarda Türk tekneleri hamsi avlamakta. Ağlara vuran ilk balıklar da ilimize ve ülkemize ulaştı. Bugün tezgahlarda Gürcü hamsisi yerini aldı" dedi ve ekledi:

"Bölgede avcılığın olmaması hamsi fiyatını yükseltmişti. Gürcü kara sularında avlanan hamsinin piyasaya girmesi yüksek seviyedeki fiyatın düşmesini sağladı. Bugün tezgahlarda hamsinin kilogramı 10 liradan satılıyor. İlerleyen günlerde avcılığın bol olması durumunda fiyat biraz daha düşebilir."

Onedio Gündem'i Facebook sayfamızdan da takip edebilirsiniz 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir