Bir Türlü Bitmeyen Tartışma: İstanbullu ve Ankaralı Arasında Göze Çarpan 16 Fark

-

Diğer şehirler arasında neden böyle bir kıyaslama yok da İstanbul ve Ankara arasında var derseniz cevabı bende değil ama herkesin buna vereceği bir cevabı mutlaka vardır. Kimileri "Ankara gri bir şehir" der, kimileri de "İstanbul'a sadece gezmeye gidilir" der. Vallahi şahsım adına söylemem gerekirse ben ikisini de pek seviyorum. Sadece şöyle ufak tefek farklar var:

1. İstanbullu, şehrin dinamikliği sebebiyle sabırlı olmayı öğrenmiştir. Ankaralının canı tezdir, beklemeyi sevmez.

2. İstanbullu, trafik sebebiyle gideceği yere saatler öncesinden yola çıkar. Ankaralı, en uzak mesafe için bile 1 saat önce çıksa olur.

3. İstanbullu, her an dans etmeye hazır gibi hareketlidir. Ankaralı daha durgun, daha sakin olmayı sever.

4. İstanbulluyla çok kısa zamanda arkadaş olabilirsiniz, samimiyetini saklamaz. Ankaralı mesafelidir, karşısındakini iyice süzmeden arkadaş olmaz.

5. İstanbullu, gece uyumamaya alışkındır; şehir hiç uyumaz. Ankaralının uyuma saati bellidir; aynı anlarda şehir de uyur.

6. İstanbullu, şehirler arası seyahatini uçakla yapmayı tercih eder. Ankaralı, arabayla ya da otobüsle ulaşımını sağlamayı sever.

7. İstanbullu, bahar gelince deniz kenarında piknik yapar. Ankaralı, orman, kır gibi yeşilliklere koşar.

8. İstanbullu olmak kargaşanın, kaosun içinde yaşamayı öğrenmek demektir. Ankaralı olmak sıkıcı ve tekdüze bir hayatı renkli hale getirmek demektir.

9. İstanbullu, gece gezmesinden sonra ıslak hamburger yiyerek final yapar. Ankaralı soslu soğanlı aspava yemeye koşar.

10. İstanbullu, fahiş ev kiraları yüzünden işine/okuluna göre en mantıklı yeri seçmek zorundadır. Ankaralının aynı kira parasını vererek lüks denilebilecek yerlerde oturma şansı vardır.

11. İstanbullu, ünlü birilerini görünce hiç heyecanlanmaz. Ankaralı bakan, milletvekili gibi bürokratik şahsiyetlerle iç içedir.

12. İstanbullunun çeşit çeşit konser, festival gibi etkinliklere katılma şansı vardır. Ankaralı sezon başlar başlamaz devlet tiyatrolarına akın eder.

13. İstanbullu, yüksek ve aynalı plazaların gergin ortamında çalışır. Ankaralı, kamu kurumlarının soğuk binalarından birinde çalışır.

14. İstanbullular havalar ısınır ısınmaz kıyafetlerini mevsime adapte eder. Ankaralılar temkinlidir, kışlıkları mayıs ayından önce kaldırmaz.

15. İstanbullular renktir, rengarenktir. Ankaralılara "gri" denilir ama renklere her zaman sahip çıkar.

16. İstanbullu kafası karışık bir beynin içinde yaşamaya çalışır. Ankaralı aynı bedenin kalbinde mücadele verir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ecf

Ankaralılar olarak ölelim mi biz?

kavinsky

Ankaralı mı ? İstanbullu mu ? . Bırakın bu işleri ya. İstanbul'da İstanbul'lu diye bir şahıs mı kaldı ? Çok nadide bulunur has yerli insanlar. Göç ile , ford minibüslerin üzerine yüklediğiniz yorganlı arabalar ile bu güzel şehirlerin amına koydunuz hala İstanbul'lu Ankara'lı diyorsunuz.

Gizli Kullanıcı

Karşılaştırmaya ne gerek var ki? Boşu boşuna rekabet. Ama illa ki bir yer seçin derseniz Ankara derim. Ankaralılar daha samimi bence.

yakub-kadri

Bir Karadenizli olarak favorim Ankara ☺

esma-yildirim3

Ankaralı veya İstanbullu değilim ama 3,4,8 yer değiştirmeli

Görüş Bildir