Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Diziyle Beraber Popüler Olmuş ve Hayatımızı Epey Meşgul Etmiş 24 Şey

76PAYLAŞIM

Hepimizin hayatından geldi geçti bunlar...

1. Bihter Ziyagil ve ona dair her şey... Onun 'smokey eyes' denen dumanlı makyajı, botları, çizmeleri, elbiseleri, tokası, ruju, maşalı saçları... Her şeyiyle bir fenomen oldu.

2. Allah alsın diyeceğimiz o korkunç Sıla tokaları... 5 liraya kapış kapış gitti. Herkesin saçından o absürt toka sarktı ya, yazıklar olsun Sıla dizisi.

3. Deymen benim gamlı yaşlı göynüme... Ürgüp hep oradaydı ama biz Asmalı Konak'la beraber oraların, Kapadokya'nın tiryakisi olduk. Keşfedilmesi yetti. Şimdi bile turlarla veya kendi imkanlarıyla akın akın gidenler var.

4. İnanması çok zor ama Dicle sigarası içimi, Dicle sürmesinden daha popüler oldu. Bugün hala şaka olsun diye böyle içenler var. Umarım şaka yani.

5. Bir neslin kel kalma sebebi: Memoli Jölesi. Saçlarını geriye doğru jölelemez, adeta jöle yağmurlarında yıkardı. Birçok insan da bu modeli uygulayarak hem kendisine hem çevresindekilere zarar verdi...

6. Birdenbire birçok eve ve ofise asılan Eyfel Kulesi tablosunu da unutamayız. Behlül'ün tablosunu kopyalayınca Bihter gibi kızlar otomatik olarak düşer mi? Sanmam.

7. Kınalı Kar'la beraber hayatımıza giren Cumalıkızık Köyü de dizi ile meşhur olan yerlerden bir tanesi. Sırf burayı görmek için bile Bursa'ya gidenler var.

8. Çengelköy'ün incisi Çınaraltı da Süper Baba ile iyice bilinir oldu. Hala çocukluğunu bu diziyle geçirmiş olanlar İstanbul'a geldiklerinde bir uğrarlar.

9. Evet yanlış görmüyorsunuz. Bücür Cadı'nın antipatik kızının antipatik saçı ilkokullarda bir fenomendi.

10. Haziran Gecesi ile beraber binlerce çocuğa koyulan 'Havin' ve 'Baran' isimleri de bir anda popüler bir diziyle şöhrete kavuşanlar arasında. Havin nedir sorsak bilmezler...

'Yaz' demek.

11. Kanuni'nin yüzükleri, efenim tuğralı yüzükler, Hürrem'in elmasları.. Sahte de olsa alan aldı, herkesin elinde göktaşı kadar yüzüklerle dolaşmasını da sağladı. Muhteşem Yüzyıl ve yüzükler diye apayrı bir konu açılır.

12. Behzat Ç. ve meşhur tespihi. Çoğu zaman itici gelen bu objeyi ellere doladı desek yeridir. Bir de birası var malum...

13. Ülkece çok saçma şeylere sarabileceğimizin kanıtlarından: Dadı sabahlığı. Bir dönemin libido katili.

14. "Bu yaz Urla'ya mı gitsek?" deme sebebiniz: Kavak Yelleri. Ki aşk üçgeni beşgeni derken o kadar göstermediler mi güzelliklerini?

15. Tat kaçıran bu görselden sonra içimizi ıpılık yapacak bir şey: Ali Haydar Usta'nın Samatya'daki yeri. İkinci Bahar'la beraber hem bu ocakbaşı, hem de Samatya aldı yürüdü.

16. 2016 yazından beri etrafınızdaki kızılların çoğaldığını ve kız bebeklerin birçoğuna "Defne" diye seslenildiğini fark ettiniz mi? Kiralık Aşk'ın fenomenleştirdiği şeyler de bu ikisi oldu.

17. Belki de en güzeli; bilmeyen birçok kişinin Oğuz Atay'ı tanıması ve 'Tehlikeli Oyunlar'ı okuması da Poyraz Karayel sayesinde oldu.

18. Kurtlar Vadisi ve meşhur ettiği türküler saymakla bitmez. Ama bizi en çok Memati'nin oğlunu gömerken söylediği 'Mamoş' etkilemiştir herhalde.

19. "Fatmagül donu gelmiştir"i bir kenara koyalım, mavi boncuklu kolyesinden bahsedelim. Fatmagül'ün Suçu Ne? dizisinden geriye kalanlar arasında da bu var.

20. Ufak Tefek Cinayetler ile birlikte de meselelerini cheesecake yapıp götürerek çözmeye çalışanlar türedi. Bin yıllık cheesecake deli gibi tüketilir oldu.

21. Orijinal ismi 'Trdelnik' olan, Slavların pek sevdiği tatlıyı 'Makara' ismiyle tanıtmıştı Kuzey Güney'de. Hemen yakalayıp köşeyi dönenler döndü tabii.

22. Dillere pelesenk olmuş onca laf... "Oha falan oldum yani"lerle başlayıp "Tirledim hah"larla devam eden birçok kalıbı hayatımıza soktu.

23. Miroğlu Yasaları olur da Miroğlu aşırı kalın siyah kabanları olmaz mı? Bu kabanı ve yine Miroğlu atkısını takanlara sokağa çıkıp bıdık bıdık delikanlıcılık oynardı 😍

24. Ve muhtelif dizilerin bir numaralı çekim mekanı, ellerinde fotoğraf makinesi ile sümüklü çocuk yakalamaya koştuğunuz Balat...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ogedaymerve

Kızıl saç bence Muhteşem yüzyilla geldi, Hürrem kızılı diye bir kızıl vardı

galatacimbm1905

#17 Güzel falan değil. Keşke Oğuz Atay popüler kültür köleleştirilmesiyle tanınacağına az bir kitle tarafından tanınsaydı. O zaman hem kitapları anlamından sapmazdı hem de kendini bilmez -sözde- okuyucular yüzünden fazla sevginin(!) vermiş olduğu cahil cesaretiyle mezarı tahrip edilmezdi. Belki de ilk defa bir yazara çok fazla ün katarak o yazara yapılabilecek en kötü şey yapılmış oldu. Bunun bir diğer örneği de Sabahattin Ali'dir ki o ne kadar Oğuz Atay kadar zarar görmese de kahvenin yanında figüran olmaktan öteye gidemedi. Sinirliyim bu tarz konularda.

houseofholy

Erdal bakkal, sarıyer, deniz feneri ve ismail abinin el salladığı deniz kenarı

sevgii

bihterin kendisini vurduğu silah

ordekkac

A-ama, Hürrem'in zümrüt yüzüğü?

Görüş Bildir