Bir Devir Kapanıyor: Tüm Dünyada 1 Kilogramın Tanımı Kökten Değişiyor, Yerine Ne Kullanacağız?

-
Abone ol

16 Kasım'dan itibaren tüm insanlık olarak ağırlık birimlerini anlatırken bildiğimiz anlamda kilogramı kullanmayacağız, bir devir kapanıyor!

Kullanmayacağız derken, bununla ilgili alınacak kararla 20 Mayıs 2019 tarihine kadar kilogramı hayatımızdan çıkaracağız. Onu bir netleştirelim.

Neden buna ihtiyaç duyduk diye soruyorsunuz, haklısınız.

Kilogramın da dahil olduğu metrik sistem 19. yüzyılda Fransa'da tanımlanmıştı, tüm dünyada kullanılması için de bir ortak ölçü yöntemi geliştirilmişti. Biz bugün de bu ortak yöntemi kullanıyoruz.

Kararın alındığı Pavillon de Breteuil, şimdilerde bu ölçü birimlerinin müzesi. Ayrıca tek 'gerçek' kilogram da burada.

Kullandığımız kilogramlar gerçek değil mi yani?

Maalesef değil. Gelin, anlatayım. Bu gerçek kilogramın %90’ı platinyum, %10’u iridyumdan oluşuyor. Ayrıca ortak ölçü olması için onunla beraber 40 ayrı kopyası üretiliyor ve ülkelere dağıtılıyor. Her ülke kendi ölçüm mevzuatını bu  kopyaya göre belirliyordu, belirledi.

Fanuslar içerisinde saklanan bu gerçek kilogram, 40 yılda bir kopyalarıyla karşılaştırıldı.

Bunun sonucunda hesaba katılmayan bir şey gerçekleşti, elementlerin ömürleri gereği hayli ufak da olsa hem gerçek kilogramda hem de kopyalarında değişmeler ölçüldü.

Bu değişim aslında kilogramında binde biri olan 1 gram bile değil. Fakat çok şeyi değiştiriyor.

Bilimsel ve teknik çalışmalarda gramın binde biri bile büyük önem arz ediyor, bu kilogramın değişimi için ortaya çıkan ilk sebep.

Kullandığımız ağırlık birimi dünyanın her yerinde, yerçekiminin etkisiyle farklı sonuçlar verebiliyor ve daha da ilginci artık gözümüzü evrenin diğer noktalarına çevirdiğimizde kilogramla yapılacak ölçüler gezegenimiz dışında pek işleve sahip olmayabilir. Bu yüzden değişmesi ve daha tutarlı bir sabite bağlanmasına karar verildi.

Yarın Fransa'da gerçekleşecek konferans sonucunda kilogramı artık Planck sabitiyle tanımlayacağız.

Çok fazla teknik veriye girmeden şöyle anlatalım, Planck sabiti dediğimiz ışık içerisindeki en küçük enerji topluluğu olan fotonların enerji ile frekansları arasındaki sabit oran.

Pound gibi metrik olmayan birimleri de doğrudan etkileyecek bu değişiklik sonrası neler olacak, hep birlikte göreceğiz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pompaci-dave

1 kiloluk bi sey var bende, onu kullanabilirsiniz

suleyman-koroglu

ben Kıbrıstan yazıyorum daha 20 sene önce burda kilo yerine okka metre yerine arşın litre yerine galon kullanılıyordu. Halen daha da arazilerde metrekare yerine dönüm ve evlek birimleri kullanılıyor. Bunların eski Osmanlı birimleri olduğu ortada ama şu bir gerçek ki eski birimler daha bir bol kesedendi. Şöyle ki okka 1285 gramdı ama kiloya geçince ayni fiyattan halka mal sattılar ve kazığı halk yedi. Aynen küçülen ekmekler gibi... Bu yeni birimle de kazığı yine fakir fukara yiyecek gibi görünüyor.

yusuf-aslan8

bu olay yalnız fizikçileri kimyacıları etkiler

acilin

Ben hep 50 TL'lik alışveriş yaptığımdan beni etkilemeyen değişim.

bunedirya

Mahalle manavına 2 planck domates dersen dayağı yersin haberin olsun.

gangsister

Bizim milletimizin bunu kullanması için üzerinden bi 15 yıl geçmesi lazım sanırım :D

egyptianprincess

Üzerinden 10+ sene geçmesine rağmen hâlâ liradan altı sıfır atıldığını kabullenemeyenler var, gel biz onu düz elli yapalım

gangsister

skskskdfksd aynen.

Görüş Bildir