Görüş Bildir
Haberler
Bilim İnsanları Devreye Girdi: Evden Çalışmak Gerçekten Üretkenliği Artırıyor mu?

Bilim İnsanları Devreye Girdi: Evden Çalışmak Gerçekten Üretkenliği Artırıyor mu?

Rinascita
20.07.2017 - 13:27

İnsanoğlunun ve bilimin cevap bulamadığı sorulardan biri ile karşınızdayız. Quartz'tan sizler için derlediğimiz bu içerikte, evden çalışmanın mı yoksa ofisten çalışmanın mı daha iyi olduğunu tartışacağız.

Kaynak: https://qz.com/1032085/is-working-fro...
İçeriğin Devamı Aşağıda

Bazı firmalar tatil dönüşü çalışanlarını ofise toplarken, bazıları da çalışanlarının çalışma şartlarını değiştirerek herkesin evden çalışmasını sağlamaya çalışıyor.

Aslında bu tartışma çok eskilere uzanıyor. Bazı araştırmalar evden çalışanların daha fazla kazandıklarını, daha az işten ayrıldıklarını ve daha üretken olduklarını gösteriyor. Diğerleri ise evden çalışanların çok daha az üretken ve çok daha az yenilikçi olduklarını gösterdi.

Peki hangisi haklı? Büyük olasılıkla ikisi de veya hiçbiri. Aslında bakıldığında bu sorunun tek bir gerçek cevabı var.

Humanyze iş yeri analiz firmasının CEO'su Ben Waber'a göre bu sorunun cevabı durumdan duruma değişiyor.

'Toplum içerisinde var olan birçok tartışma gibi, cevap 'Duruma göre değişir.' olduğunda memnun olmayız. Fakat aslında bu sorunun tek doğru cevabı budur.'

Üretkenlik konusundaki uzman kişiler mutlakçı bir yaklaşım sergilerler, evden çalışanlarla tartışırlar veya onlarla beraber olup bu konuyu savunurlar.

Fakat kullandıkları araştırmaların birçoğu genel anlamda evden çalışmayı sunmaz. Bunun yerine farklı özellikleri olan kurumlardaki belli işlerde olan etkisini sunar.

Humanyze firmasından ofis ortamını değerlendirmesini isteyen Avrupalı bir bireysel bankacılık firması, satış ekiplerinin insanlarla daha fazla etkileşime girdiklerini tespit etti. Bu durum en çok karşımıza çıkan, 2014 yılında Standford araştırmacıları tarafından yapılmış olan bir araştırmayla çelişiyor. Çinli bir seyahat acentasında yapılan araştırmaya göre, evden çalışan işçilerin ofiste çalışanlara oranla %13 daha üretken olduğu, daha fazla telefon görüşmesi yaptığı ve telefonda daha fazla zaman geçirdiği tespit edilmişti.

Fakat bu iki iş yerinin şartları birbirinden çok farklıydı. Satış ekiplerinin üyeleri başkalarının işlerini nasıl yaptığını öğrenme gibi bir şansa sahip oluyorlar. Kişisel olarak bir birey kendisini geliştirdiği bir konuyu başkalarıyla da paylaşmak ister.

Mesela çağrı merkezi çalışanlarının yeni fikirler veya takım çalışması gibi özelliklere sahip olmaları gerekmez.

Makalelerden birinin yazarı John Roberts 'Evden çalışmanın her zaman iyi olduğunu söylemek doğru değildir. İnsanların evden çalışmalarına izin vererek hem çalışanın memnuniyetini hem de üreticiliği geliştirmek için bir sürü fırsat yaratılabilir. Bu, her derde deva olan bir ilaç değil. Bütün işlerde yapabileceğiniz bir şey de değil.' diyerek durumun ne kadar değişken olduğunu anlattı.

Araştırma aynı zamanda evden çalışmanın üzerinde etkisi olabilecek farklı değişkenlikleri de inceledi:

  • Çalışanların evde çalıştığı zaman dilimi: Tamamen evde çalışmak ile haftanın bir günü evde çalışmak bambaşka etkiler yaratabilir. Bazı çalışmalar ortalama miktarda evde çalışan işçilerin iş memnuniyetinin en yüksek seviyede olduğunu gösterdi.

  • Genel anlamda pozisyonun bağımsızlığı: Evden çalışan bireylerin iş memnuniyetini etkileyen faktörler, ofisteki iş memnuniyetini etkileyen faktörlerle aynı olabilir. Rahatlık ve bağımsızlık aynı zamanda evden çalışan bireyler arasında iş memnuniyeti ile özdeşleşen iki tanım olarak kullanılıyor. 

  • Takım çalışması: Bir çalışmada başkalarına bağlı çalışan bireyler, evden çalışanlara oranla çok daha az üretken olduklarını söylediler. 

  • Yenilik: Yüz yüze etkileşimler yaratıcı işle özdeşleştirilir. Harvard'da yapılan bir araştırmada araştırmacılar fiziksel etkileşime giren bireylerin daha etkileyici makaleler yazdıklarını öne sürdü.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kısaca özetleyecek olursak, insanların beklentileri ve istekleri birbirinden farklıdır.

Çalıştığımız ortamlara göre de evden veya ofiste çalışma isteğimiz değişkenlik gösterebilir. Cevap yalnızca çalışandan çalışana değil, aynı zamanda çalışanın hangi görevlerde çalıştığına göre de farklılık gösterir. Roberts'a çalışmalarında destek olan bir diğer yazar Nicholas Bloom durumu 'Eğer bir takımın bir parçasıysanız veya birilerini yönetiyorsanız, haftanın birçok günü çalışmanız gerekir. Fakat bu durumda bile bir ya da iki gün boşluğunuzun olması yardımcı olacaktır.' diyerek özetledi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
25
7
5
4
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
NEo Heçkir

Gununu adam akilli programlayip oz denetimi guclu olan birey icin evden calisma iyidir diger turlu cok kotu.

Yavuz Yıldız

kesinlikle evde çalışmak.İşe gidip çalışmaktan daha iyi.Rahatsın yola çıkman gerekmiyor ve bağımsızsın istediğini yapabilirsin uykunu alabilirsin "kim işe gi... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Evde çalışan elemanı kontrol edemezsin, biz de pek iş ahlakı olmadığı için bütün işler yarım kalır. Aylık 10 bin lira maaş alan, evden çalışan grafiker 1 ayd... Devamını Gör