Görüş Bildir
Haberler
Bekir Bozdağ Yeniden Adalet Bakanı Oldu: Bekir Bozdağ Kimdir, Kaç Yaşında, Aslen Nereli?

Bekir Bozdağ Yeniden Adalet Bakanı Oldu: Bekir Bozdağ Kimdir, Kaç Yaşında, Aslen Nereli?

Dün akşam Cumhurbaşkanlığı tarafından yararlanan kararname ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül görevden alınırken, yerine Bekir Bozdağ atandı. Daha önce de Adalet Bakanı olarak görevlendirilen Bekir Bozdağ’ın ikinci dönemi resmen başladı. Yayınlanan kararname ile birlikte Bekir Bozdağ ile ilgili araştırmalar başladı. Vatandaşlar, ikinci kez Adalet Bakanlığı yapacak Bekir Bozdağ’un hayatını ve eğitimini merak ediyor. Peki, Bekir Bozdağ kimdir, kaç yaşında, eğitimi ne? İşte Bekir Bozdağ’ın hayatı ve siyasi kariyeri…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye yeni güne kararname ile uyandı. Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan kararname ile Adalet Bakanı değişirken, TUİK Başkanı da görevden alındı. Son günlerinde tartışılan isimlerinden Abdülhamit Gül’ün yerine Bekir Bozdağ yeni Adalet Bakanı oldu.

Bekir Bozdağ Kimdir, Kaç Yaşında?

Bekir Bozdağ Kimdir, Kaç Yaşında?

Bekir Bozdağ 1 Nisan 1965 tarihinde Akdağmadeni Yozgat'da doğdu. Türkiye Büyük Millet Meclisi 22., 23. dönem ve 24. dönem Yozgat milletvekili olan Bozdağ, AK Parti grup başkan vekilliği yaptı.

Bekir Bozdağ, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Anabilim Dalında tamamladı. Bekir Bozdağ, Serbest avukat olarak çalıştı.

İlk defa 2002 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Yozgat milletvekili olarak Meclis'e girdi. Ardından 2007 ve 2011 Türkiye genel seçimlerinde de AK Parti Yozgat milletvekili olarak Meclis'te yer aldı.

6 Temmuz 2011-25 Aralık 2013 tarihlerinde 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'nde başbakan yardımcılığı görevinde bulunup, 25 Aralık 2013 tarihinde yapılan revizyon ile Adalet Bakanı olarak görev aldı. 7 Mart 2015 tarihinde Anayasa’nın 114'üncü maddesi gereğince 7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri öncesi görevini müsteşar Kenan İpek'e devretti. 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde yine AK Parti Yozgat milletvekili olarak meclise girdi. 

64. Türkiye Hükûmeti'nde Adalet Bakanı olarak görevlendirildi.

Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükümeti'nde Adalet Bakanlığı görevine devam etti. 19 Temmuz 2017'de Adalet Bakanlığı görevine Abdulhamit Gül getirildi.

Bekir Bozdağ, 29 Ocak 2022 itibariyle Abdülhamit Gül’ün yerine yeni Adalet Bakanı olarak atandı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın