Bedelli Askerlik Geliri Açıklandı: 635 Bin Başvuru İle Devletin Kasasına 9,5 Milyar Lira

 > 
14PAYLAŞIM

Savunma Bakanı Hulusi Akar, bedelli askerlik kapsamında elde edilen geliri açıkladı. 635 bin 582 kişinin başvurduğu bedelli askerlik uygulaması ile elde edilen gelir 9 milyar 533 milyon TL oldu.

Bedelli askerlikte rekor gelir: 6 milyar TL bekleniyordu, 9,5 milyar TL gelir elde edildi

3 Kasım tarihinde sona eren bedelli askerlik uygulamasından elde edilen gelir, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından açıklandı.

Sözcü'nün haberine göre Akar, TBMM genel kurulundaki konuşmasında bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon TL gelir elde edildiğini ifade etti.

1 milyon 340 bin yükümlünün yarısı faydalandı

1 Ocak 1994'ten önce doğan, bedelli askerlik kapsamındaki 1 milyon 340 bin kişiden 400 bininin yasadan faydalanacağı öngörülüyordu. 

Ancak 635 bin başvuru ile o hedef çoktan aşılmış oldu.

9,5 milyar TL devlet bütçesi için ne ifade ediyor?

Bedelli askerlikten elde edilen gelir dudak uçuklatan türden olsa da, devlet bütçesi içinde çok ciddi bir gelir kalemi oluşturmuyor.

Geçtiğimiz günlerde, 2019 bütçesi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanmıştı. 

Bedelli askerlikten elde edilen 9,5 milyar TL, birçok bakanlığın yıllık bütçesinin altında.

2019 için öngörülen bütçelerle karşılaştırdığımızda bedelli askerlikten elde edilen gelir Diyanet İşleri Başkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı gibi kurumların yıllık bütçesinin altında.

'Tek tip askerlik önümüzdeki yıl açıklanabilir'

TBMM'deki konuşmasında Akar, aynı zamanda bir süredir konuşulan 'tek tip askerlik' konusuyla ilgili de açıklamada bulundu. 

İlgili bakanlıklarla konuyla ilgili koordineli bir şekilde çalışıldığını söyleyen Akar, "Hem eğitim öğretim süreleri hem mesleki eğitimlere katkısı bakımından, mesleki eğitimi olanların statü kazanması bakımından tüm bakanlıklarla görüştük, konuştuk, devam ediyoruz" dedi ve tek tip askerliğin önümüzdeki sene gündeme geleceğini ifade etti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir