Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bayramda 12 Milyonluk Tatil Göçü: Araştırmaya Göre Her 5 İstanbullu'dan 1'i Seyahatte

 > 
18PAYLAŞIM

Kurban Bayramı'nda tüm Türkiye'de büyük bir turizm hareketi yaşanırken, yapılan bir tatil araştırmasında 12 milyon kişinin seyahat edeceği tahmin edildi. 

CurioCity Araştırma ve Danışmanlık Şirketi tarafından vatandaşların bayramda tatil yönelimlerine ışık tutmak amacıyla Türkiye genelinde 26 ilde  “Kurban Bayramı’nda Tatil” araştırması gerçekleştirildi.

Araştırmaya göre, toplumun yüzde 13’lük bir kısmı Kurban Bayramı'nda tatil ya da ziyaret amaçlı yolculuk edecek. Toplam 12 milyon kişinin seyahat ettiği tahmin edildi. 

Katılımcıların yüzde 84 gibi büyük bir kısmı bu bayramda evinde olacağını belirtirken, yüzde 3’lük kesim “Son dakika karar vereceğim” diyerek araştırma döneminde henüz bir fikrinin olmadığını belirtti.

Eğitim seviyesi yükseldikçe tatile gitme oranı artıyor.

Üniversite mezunu olan beyaz yakalılar, işyeri sahipleri ve profesyonel meslek gruplarının oluşturduğu yüzde 35’lik kesim, tatile gideceğini belirten en büyük grubu oluşturuyor.

Her 5 İstanbullu'dan 1'i, yani katılımcıların yüzde 19’luk kesimi, İstanbul’dan uzaklaşarak tatile gideceğini söyledi.

Türkiye’nin önde gelen tatil beldelerinin bulunduğu Ege ve Akdeniz bölgeleri ise seyahate çıkanların en az olduğu bölgeler olarak tespit edildi.

Bu bölgelerde, bayramı evde geçireceğini söyleyen katılımcıların oranı yüzde 89’a ulaştı. 

Bayramda tatile çıkacakların yüzde 51’i memleketine gideceğini söyledi. Bayramı bir tatil yöresinde geçireceğini söyleyenler yüzde 45’lik bir kesimi oluştururken, yüzde 4'ü ise kararsız olduğunu ifade etti.

Ege ve Akdeniz'deki otellerde doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, "Özellikle Ege ve Akdeniz'de hemen hemen tüm tesislerde doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı, taleplere cevap veremiyoruz, 'yer yok' diyoruz. Geçen yıla göre iç pazarda da ciddi bir artış var" dedi.

Öte yandan İstanbul’da kalan vatandaşlar ise adeta Adalar'a akın etti. 🎥

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir