Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Batı, Mars'ta Hayat Belirtisi Ararken 62 Yıl Sonra Elektriğe Kavuşan İç Anadolu Beldesi

 > 
1.3bPAYLAŞIM

Niğde'nin Altunhisar ilçesine bağlı Keçikalesi beldesindeki Küme Evleri sakinleri, 62 yıl sonra elektriğe kavuştu. Köylüler durumu “Rüyada gibiyiz. Sevinçten sabahlara kadar uyuyamıyoruz” diye anlatıyor.

Elektrik dağıtım firmasının yetkililerinden edinilen bilgiye göre Küme Evleri sakinlerine, inşaat ruhsatı olmadığı için günümüze kadar elektrik verilememişti.

Şimşek, 1,5 yıl önce evrakları tamamlayarak yeniden başvurduklarını ve nihayet elektriğe kavuştuklarını dile getirerek, evlerine ilk defa elektrik geldiğini, ışığa kavuştuklarına inanamadıklarını ifade etti.

"Elektrik geldiğine hala inanamıyoruz. 62 sene sonra yalancı dünyanın cennetine kavuştuk."

"Çocuklarımız yemeklerini ışıkta rahat yiyorlar, derslerini daha rahat çalışıyorlar, zorluklar bitti." diyen köylüler çok mutlu.

"Şimdi daha geç saatlerde yatıyoruz. Çocuklar ders çalışıyor, televizyon seyrediyor. 3-4 gündür sevincimizden sabaha kadar uyumadık, mutluyuz, huzur içindeyiz"

Dudu Şimşek ise "Buraya 30 yıl önce gelin geldim, 30 yıl sonra ışığı gördüm." dedi.

 " 'Bu kadar yıl ışıksız nasıl yaşadım, karanlıkta nasıl yemek yedik' diyorum. Mum ışığında yemek yapmayı bıraktım, çok mutluyum, rüyada gibiyim."

Şimşek ailesinin gelini Havva Şimşek ise geçen yıl evlendikten sonra Niğde'ye geldiğini, bir yıldır elektrik olmayan evde yaşamanın zorluğunu gördüğünü belirtti.

Düğünlerini Keçikalesi Belediyesi önünde yaptıklarını anlatan Şimşek, "Hava karardığında yatıyorduk, her yer karanlıktı, zindan gibiydi. Düğünümüzü de elektrik olmadığı için Keçikalesi Belediyesi önünde yaptık, düğün kasetimizi de elektrik geldiği için ilk defa izliyoruz. Sanki cennette gibiyim" dedi.

Tarık Şimşek de 8. sınıf öğrencisi olduğunu, mum ışığında ödevlerini yapmakta zorlandığını, elektriğin gelmesine çok sevindiğini söyledi.

orig14.deviantart.net

Evde mum kalmadığında ödevlerini yapamadığını anlatan Şimşek, "Öğretmenim de kızıyordu. Şimdi artık kızamaz, ışık var ödevlerimi daha rahat yapıyorum, bitiriyorum" dedi.

Dünyaları aydınlanan bu belde sakinleri sabırlarıyla yüreklerimizi ısıttı. Umuyoruz ki istedikleri diğer şeylere de hemen kavuşurlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Bazı arkadaşlar kaçak ve ruhsat gibi saçma sapan düşüncelere girmişler.Sizlere sadece bir şey söyleyeceğim yaşadığım yerde bazı köyler kürt ve alevi köyleri olduğu için bilerek elektrik verilmiyor her sene söz verirler elektrik gelecek diye seçimden sonra yalan olur :D

Gizli Kullanıcı

Beyin hücrelerinden yaşam belirtisi almıyorum aksi halde ajitasyonun dövlötin yaptığını anlardın.Buraya destan yazardım ama fişlenmek istemiyorum umarım bir şeyler yaşarsın da düşüncelerin değişir :)

yusuf-unsal1

la he amk yavuz sultan selim den beri elektrik vermiyolar alevilere he amk.

musab-onen

Çal Keke Çal..

musab-onen

haydi bi siktir git ötede havla aq foşik seni..

mehozan

Şİmdi buraya güzel ülkemizi kötülemek için gelecek olacaktır yok geriyizde işte gelişemeyizde falan filan Devlet keyfinden değil ruhsatsız evler olduğu için elektrik vermemiş, tabi Anadolu halkıda kürtler gibi kaçak kullanmadığı için bu durum oluşmuştur .

pis-soverim

niğdemi laaaa bende beytüşşebab diyecek sandımıdı...

vd.

İç anadolu diyor. beytüşşebab iç anadolu'da mı?

ayna-efendi

Ruhsat yok diye elektrik vermemişler ama kaçak kullananlardan parasını almıyorlar, bence Türkiyede santral vs den önce kaçak kullanların parası alınmalı zarar büyük

siyar-yavuz

belki kaçak kullananlar kaçak kullandığı için alamıyolardır?

ayna-efendi

elektrikleri kesilebilir

siyar-yavuz

kaçak kullananların kim olduğu belli değil kimse ben kaçak kullanıyom diye gezmiyo bilseler zaten elektiriğini kesicekler niye göz yumsunlar :D bi de saten kaçak elektrik kullananların bedelini normal insanların faturasına yansıtıyolar

siyar-yavuz

zaten*

ayna-efendi

kim oldukları belli aslında ama işte naparsınız dürüst vatandaşın cebinden çıkıyor

pinapina2r

yemin ederim iç anadolu bölgesi denince aklıma niğde gelmişti :D :D

Görüş Bildir