Başbakan Yardımcısı Açıkladı: 27 Bin 715 Öğretmen İhraç Edildi

 > 
37PAYLAŞIM

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde, saat 15:30'da toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak 27 bin 715 öğretmenin meslekten ihraç edildiğini belirtti. Canikli ayrıca, kamuda 60 bin kişinin işine son verildiğini bunların ise yalnızca bininin mağduriyet için başvuruda bulunduğunu kaydetti.

Canikli, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kamudaki görevden almalarla ilgili olarak bu güne kadar 27 bin 715 öğretmenin meslekten ihraç edildiğini, Tunceli'de görev yapan 455 öğretmenin ise görevlerine iade edildiğini belirtti.

Nurettin Canikli açıklamalarından satır başları şöyle:

'27 bin 715 öğretmen meslekten ihraç edildi'

  • Bugüne kadar 27 bin 715 öğretmen meslekten ihraç edilmiştir. Bugün itibariyle 9 bin 464 öğretmen açığa alınmıştır. 455 öğretmen şu ana kadar göreve iade edildi.

Bayram tatilindeki trafik kazalarında 103 kişi hayatını kaybetti

  • 9 günde 3 bin 129 kazada, 103 kişi hayatını kaybetti. Geçen yıla göre kaza sayısında yüzde 6'lık azalma var.

Otobüsteki kadına tekmeli saldırı da gündemdeydi

  • Çok vahim bir hadise. En kararlı şekilde üzerine gidilmesi gerekiyor. Buna benzer hadiselerde tutuklamayı zorunlu hale getirilecek Adalet Bakanlığımız tarafından bir çalışma yapılıyor. Fiziksel saldırıya otomatik tutuklama için çalışılıyor.
Şort Giyen Kadına Otobüste Tekme Atan Saldırgan Tutuklandı - onedio.com
Şort Giyen Kadına Otobüste Tekme Atan Saldırgan Tutuklandı - onedio.com

FETÖ soruşturması kapsamında mağduriyet bildirimleri oldukça az

  • Temel hedefimiz sıfır adaletsizlik ve haksızlık. Mağduriyet bildirimi, ilgili merkezlere yapılabiliyor. Kamuya yansıdığı gibi çok büyük talepler, itirazlar yok. Mağduriyet ortaya çıkmaması için gayret ediyoruz. 60 bin kişinin işine son verildiyse bize gelen talepler binin altında. Bundan sonraki süreçte hız kazanabilir.

Canikli'nin gazetecilere verdiği cevaplar ise şöyle

Alman vekillerin İncirlik ziyareti

Canikli, Alman vekillerin İncirlik Üssü'nü ziyaretlerine dair planlı tarih olup olmadığı sorusuna, Alman parlamentosunun 1915 Olayları'na ilişkin soykırım kararı sonrası Alman hükümetinin kararın siyasi olduğunu açıklamasının kendileri için yeterli olduğunu ve Alman vekillere izin verildiğini anımsattı ancak tarih planlanmadığını söyledi.

"Öğretmen açığı yaşanmayacak"

12 Ekim'de kalıcı olarak 20 bin öğretmenin kamuya alınacağını ifade eden Canikli, yeni eğitim - öğretim yılında öğretmen açığı yaşanmayacağını savundu.

OHAL uzatılacak mı?

OHAL'in uzatılması ya da uzatılmaması hakkında hükümetin herhangi bir karar almadığını söyleyen Canikli, "Önümüzdeki günlerde bu kararı vereceğiz" dedi.

Kredi kartlarına taksit

Kredi kartına taksit uygulamasında ise son aşamaya gelindiğini belirten Canikli, uygulamanın detaylarına dair görüşmelerin sürdüğünü ve yeni düzenlemenin gelecek hafta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girebileceğini ifade etti.

Belediyelere kayyum devam edecek mi?

Belediyelere kayyum atanmasının sürüp sürmeyeceğine dair soru üzerine Canikli, "Kayyum ataması belediyelerin terör örgütlerine destek sağlamaları nedeniyle görevden alınmaları üzerine yapılmaktadır. Böyle bir tespit ne zaman yapılırsa oraya kayyum atanacaktır" dedi.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir