Barındırdığı Felsefi Alt Metinlerle Hayat Dersi Veren ve Varoluşun Anlamını Sorgulatan Filmlerden 20 Unutulmaz Replik

1.3bPAYLAŞIM

Kafa açarak varoluşunuzu sorgulatan 20 felsefi filmden 20 unutulmaz repliği sizler için derledik!

1. The Tree of Life (Hayat Ağacı)

Mutlu olmanın tek yolu sevmektir. Sevmezseniz hayatınızı boşa yaşarsınız.

The Tree Of Life (Hayat Ağacı) - 2011

2. Artificial Intelligence (Yapay Zeka)

– Pinokyo gerçek bir çocuk oldu, ben de olursam eve gelebilir miyim?
+ O sadece bir hikaye.
– Hikayeler olanları anlatır.
+ Hikayeler gerçek değildir! Sen gerçek değilsin!

Artificial Intelligence (Yapay Zeka) - 2001

3. The Fountain (Kaynak)

Bedenlerimiz ruhlarımızın hapishaneleridir. Derimiz ve kanımız, tutsaklığımızın demir parmaklıklarıdır. Yine de korkmayın. Et çürür. Ölüm her şeyi küle çevirir ve, böylece, ölüm her ruhu serbest bırakır.

The Fountain (Kaynak) - 2006

4. Pi

Rakamları hangi sistemde grafiğe dökerseniz dökün, bir şablon ortaya çıkar. Bu yüzden doğada her yerde şablonlar vardır. Kanıt bulaşıcı hastalıkların döngüsü, geyik popülasyonlarının artması ve azalması, güneş lekesi döngüleri, Nil Nehri'nin alçalıp yükselmesi... Peki borsaya ne demeli? Rakamların evreni bize evrensel ekonomiyi gösteriyor.

Pi - 1998

5. Inception (Başlangıç)

Bir tren bekliyorsun. Seni uzaklara götürecek bir tren… Trenin seni nereye götürmesini umduğunu biliyorsun ama emin değilsin. Ama önemi yok. Bir trenin seni nereye götüreceğini nasıl umursamazsın? Çünkü birlikte olacaksınız.

Inception (Başlangıç) - 2010

6. The Matrix Revolutions

Neden, Bay Anderson neden? Neden, neden, neden? Bunu neden yapıyorsun? Niye? Ayağa kalkmak niye? Kavga etmek niye? İnandığın şeyler için kavga ettiğini mi sanıyorsun? Sağ kalmadan öte bir şeyler için mi? Bana söyleyebilir misin, biliyor musun? Özgürlük mü? Gerçek mi? Belki de barış ya da sevgi olabilir mi? Yanılsamalar Bay Anderson, algılamada aldanmalar… Herhangi bir anlama ya da amacı olmayan bir varoluşu ümitsizce haklı göstermeye uğraşan zayıf insan zekasının ürettiği geçici kuruntular ve bunların hepsi de Matrix kadar yapay. Zaten, sevgi gibi zavallı bir kavramı insan zekası icat edebilir. Bunu görebilirsin Bay Anderson, artık bunu anlaman gerek! Kazanamazsın! Kavga etmen boşuna! Neden, Bay Anderson neden? Niye inat ediyorsun?

The Matrix Revolutions - 2003

7. Interstellar (Yıldızlararası)

Eskiden gökyüzüne bakar, yıldızlar arasındaki yerimizi merak ederdik. Şimdi yere bakıp topraktaki yerimiz için endişeleniyoruz. 

Interstellar (Yıldızlararası) - 2014

8. La Vita è Bella (Hayat Güzeldir)

Ayçiçeğini düşün... Güneşe doğru eğilir. Fazla eğilmiş bir ayçiçeği ölmüş demektir. Servis yaparken şunu aklından çıkarma ki sen bir köle değilsin. Hizmet büyük bir sanattır, Tanrı en büyük hizmetkardır. İnsanlara hizmet verir ama insanların kölesi değildir, bunu aklından çıkarma.

La Vita è Bella (Hayat Güzeldir) - 1997

9. The Truman Show

Günaydın! Ve olur ya belki sizi göremem; iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler!

The Truman Show - 1998

10. Mr. Nobody (Bay Hiç Kimse)

Neden sigara dumanı asla sigaraya geri dönmez? Neden moleküller birbirinden uzaklaşır? Neden dökülen mürekkep damlası yeniden kullanılmaz? Çünkü evren, harcama ve israfa doğru hareket eder. Bu, kullanılmaz enerji miktarı ilkesidir. Evrenin eğilimi, çoğalan düzensizliğe doğru evrimleşmektir. Kullanılmaz enerji miktarı ilkesi zaman okuyla ilişkilidir, evrenin genleşmesinin bir sonucudur. Fakat yerçekimi gücü, genleşme gücüne karşı denge oluşturursa ne olur? Ya da kuantum enerjisinin çok zayıf olduğu kanıtlanırsa? Tam bu anda, evren daralma safhasına girebilir, bu da evrenin sonu olan büyük patlama demektir. O durumda zamana ne olur? Bütün evrende? Cevabı kimse bilmiyor.

Mr. Nobody (Bay Hiç Kimse) - 2009

11. Das Experiment (Deney)

İnsanlar meraklarını giderebilmek için tereddüt ettikleri her konuyu öğrenmeye meyillidir.

Das Experiment (Deney) - 2001

12. Waking Life (Hayata Uyanmak)

Hiç nefret ettiğin ve gerçekten de sıkı çalıştığın bir işin oldu mu? Uzun, sıkı bir çalışma günü. Sonunda evine gidersin, yatarsın, gözlerini yumarsın. Ve birden kalkar ve farkına varırsın ki o gün boyu çalışma sadece bir rüyaymış. İçine uyandığın hayatı asgari ücrete satmak yeterince kötüyken, şimdi bir de rüyalarını bedavaya alırlar.

Waking Life (Hayata Uyanmak) - 2001

13. Cloud Atlas (Bulut Atlası)

Gerçek bir intihar acelesiz, disiplinli bir kesinliktir. İnsanlar kestirip atar, intihar korkaklıktır diye. Saçma. İntihar muazzam bir cesaret gerektirir.

Cloud Atlas (Bulut Atlası) - 2012

14. Fight Club (Dövüş Kulübü)

Biz televizyon izleyerek milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olmayacağız. Şimdi bunu anlamaya başlıyoruz.

Fight Club (Dövüş Kulübü) - 1999

15. The Devil's Advocate (Şeytanın Avukatı)

Sana Tanrı hakkında bir iki sır vereyim. Tanrı seyretmeyi sever. O bir oyunbazdır. Bir düşünsene, insana içgüdüler verir; sana bu olağanüstü yetiyi verir, sonra ne yapar dersin? Sırf kendi eğlencesi için, kendi özel kozmik komedi filmi için tam zıttı kurallar koyar. Gelmiş geçmiş en büyük ahmak. Bak ama dokunma. Dokun ama tatma. Tat ama yutma. Ve sen sekip dururken o ne yapar? Hasta, kahrolası kıçıyla güler! Sadisttir! Görevi başında bulunmayan bir derebeyidir! Buna tapmak mı? Asla!

The Devil's Advocate (Şeytanın Avukatı) - 1997

16. A Clockwork Orange (Otomatik Portakal)

İyilik içten gelir. İyilik bir seçimdir. Bir insan seçemezse, insanlıktan çıkar.

A Clockwork Orange (Otomatik Portakal) - 1971

17. Requiem for a Dream /Bir Rüya İçin Ağıt)

Ben artık önemliyim. Herkes beni seviyor. Yakında milyonlarca kişi beni görecek ve benden hoşlanacak. Onlara senden ve babandan bahsedeceğim. Bize nasıl iyi davrandığını. Hatırladın mı? Bu, sabahları uyanmak için iyi bir sebep. Kırmızı elbiseye girmem için, kilo vermem için bir sebep. Gülümsemem için bir sebep. Yarını çok güzel gösteriyor. Elimde ne var? Neden yatağı yapıp bulaşıkları yıkayayım? Yapıyorum ama neden yapayım? Yalnızım. Baban gitti, sen de gittin. Bakacak kimsem kalmadı. Elimde ne var? 
Yalnızım ve yaşlıyım.

Requiem for a Dream /Bir Rüya İçin Ağıt) - 2000

18. Naked

Sıkıldım mı? Hayır, hiç de sıkılmadım. Ben hiç sıkılmam. Herkesin derdi bu, herkes sıkılıyor. Doğa size açıklandı ve sıkıldınız, yaşayan beden açıklandı ve sıkıldınız, evren size açıklandı ve siz bundan da sıkıldınız. Şimdi yalnızca ucuz heyecanlar istiyorsunuz; bunlardan bol bol istiyorsunuz. Ve yeni oldukları sürece ne kadar adi, saçma oldukları fark etmiyor. Hakkımda ne söylersen söyle ama ben hiç de sıkılmıyorum.

Naked - 1993

19. Frances Ha

i.gifer.com

Hayat sona eriyor ve tam da orada fark edilmeden herkesin önünde duran gizemli bir dünya oluşuyor… Ama kimse bunu fark etmiyor.

Frances Ha - 2012

20. Dogville

Bazı insanları eğitemezsiniz. Kötülüklerini suratlarına vurunca sadece inkar etmez, sizden daha da nefret ederler. Onları görmezden de gelemezsiniz. Cezalarını hak etmişlerse hak etmişlerdir. Merhamet her zaman en doğrusu değildir, en güzeli ve en ahlaklısı da değildir. Size kötülük edenleri mazur görmek, onlara anlayış göstermek, onların içindeki şeytanı ancak besler, büyütür. Affetmek belki de o insana yapabileceğiniz en büyük kötülüktür.

Dogville - 2003

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
walter-sullivan

requem for a dream der susarim...

scorpionq

"-Komutan Logar mı? Onun ben amk" nasıl olmaz ya bu listede? :P

efeefekan

#8 ve #20 dışındakiler pek güzel değil gibi

quaresmafc7

Bak ama dokunma. Dokun ama tatma. Tat ama yutma. Ve sen sekip dururken o ne yapar? Hasta, kahrolası kıçıyla güler! Sadisttir! Görevi başında bulunmayan bir derebeyidir! Buna tapmak mı? Asla! VAY VAY VAY VAY

Gizli Kullanıcı

sondaki haricinde çöp.insanlar film izlerken bile bunları okadar iyi anlamazken niye getirip gözlerine,beyinlerine sokuyorsunuz?algı yaratıp beyinlerini yıkıyorsunuz?bunlarmı hayat dersi?intiharı cesaret gibi gösteren,Allah'la alay eden utanmaz,rezil saçma filmler!!bunlar film değil beyin yıkamak için kullanılan araçlar!buraya çocuklar giriyo!hadi biz bişeylerin farkındayız,onlar bu saçma düşünceleri ilke olarak alıp hayatlarında uygulayabilirler cool görüneceklerini düşündükleri için!!nekadar yanlış yaptığınızın farkındamısınız acaba?!😠👎

nabizade-nihavend

Farkında mısın gerçekten..? Şu yukarıda yazan cümlelere bu kadar sinirlenmenin nedeni seni rahatsız etmesi. Sen bu rahatsızlığını onların saçma sapan şeyler olduğuna inanmış olmandan geldiğini düşünüyorsun. Ama bence senin asıl rahatsızlığın, içini kavuran şüphe, zihnine düşen küçük bir ''ya doğruysa'' ihtimali. Korkma, bunları araştırman, okuman ya da izlemen gerekmiyor. Var olduğun her an, en az inandığın kadar da şüphe ediyorsun. Bunu 'şeytan' zannediyorsun ama değil, sen aslında var olmanın mecburi tutarsızlığını yaşıyorsun.

Gizli Kullanıcı

ne diyon acaba?...şüphelendiğim bişey yok çok şükür,sana da tavsiye ederim.şüphe cahillikten gelir,şüphe duyuyorsan git araştır,boş yapma!..ben biliyorum ama bilmeyenlerin beyinleri yıkanıyo ondan sinirleniyorum,dediğim gibi!!!oyüzden rahatsız oluyorum!çünkü sadece kendimi düşünmüyorum sizin gibi!..herkesi kendin gibi sanma..dünyada sadece senin gibi insanlar yok..kalkmış bana can manaylık yapıyo bide aq!!..he aqü,var olmanın mecburi tutarsızlığını yaşıyorum,yada her ne boksa..yazdığın saçmalıklara sen inandınmı veya anladınmı merak ediyorum..

aperfectcircle

estafurullah o senin kendi saçmalığın..

pantheratigris

Şüphe cahillikten gelmez emin olamamaktan gelir. Senin anlayacağın şekilde söyliyeyim mümin olamamak.Kendine güvenini tam sağladığın zaman , emin olursun. Yani mümin. O zaman da ruhunda seni yanıltan ortakçılar ve şirk biter. #20 sonuncu hariç çöp dediğine göre sen tarafını seçmişsin zaten. Kötü tarafı ,cezalandırıcı tarafı. Taraf seçmeden önce keşke biraz daha bekleseydin.

hamza12

@Henry Chinaski BLADE'i ne karıştırıyon amk. Senin yaşını aşar o karakter,velet. Akşam izlesen korkudan tüm gece uyuyamazdın

evrencaglar1

sen cok ayrı bir malsın! film kültürü olanlar değerlendirsin hulk ne amk ya blade ne

Gizli Kullanıcı

hulk;dostum,öncelikle destek olduğun için sağol.arkadaş,cahil ateistler hemen birbirinden cesaret alıp linç girişimine başlamış aq..okadar korkaklar ki,kendi fikirlerini ayrı yazacak kadar kendilerine güvenleri yok,hemen birinin fikrine muhalefet olurlar,kendileri bataklık olduğundan bataklıkta açan gülleri hemen kopartmak isterler.burası dolu zaten onlardan..birinin üstüne bin kişi gitmek nedir aq?erkekseniz teker teker gelin!saracak bişey bulamamış profil fotoma sarmış:)..mal..kurban ol sen blade e..ne olmuş blade e?blade Allah'la dalga mı geçmiş ne?blade olmasa başka bişey olurdu,ona da kulp bulurdun..sen kendi fotona bak ıhtiyar...bazı fikirlerini beğeniyordum ama artık gözümden düştün.bunlarla muhatap olmak istemiyorum,yorumu silip tekrar yazmaktan bıktım usandım ama gene bitmiyolar aq fikirlerimin arkasındayım,doğruyum,geberin kudurun sktirolun.pantheratigris;emin olamamak da cahillikten gelir,herşeyin çaresi vardır bu dünyada ölüm hariç.yani herşeyin bilgisi de vardır dolayısıyla,emin olursan mümin de olursun.kısacası ateistler aptaldır,araştırmadan,inanmak istediklerine inanırlar.kendilerinin kötülüğü için.ben herkesin hak ettiğini alması taraftarıyım.intikamı severim,kimsenin yaptığı yanına kar kalmamalı,iyi veya kötü şekilde karşılığını almalı,adalet budur.eğer adaleti sağlayamazsan kötüler çoğalır dediği gibi,kötüler iyilikten anlamaz bazen,daha kötü sonuçlar çıkar.evren;sen mi anlıyorsun filmden?bu filmleri beğenmenden belli ne mal olduğun..

hamza12

@Evren Melis Çağlar Profil isminden film kültürü seviyesi ölçen arkadaş,sanırım kendi ismini kaydettirirken bunu dikkate alarak kaydettirmiş:)

Gizli Kullanıcı

anlamadım kadınmı erkekmi,hem evren hem melis,bide üstüne üstlük erkek resmi var..hayır madem profil fotosu ve isimlerden yola çıkarak karakter analizi yapıyoruz,demezlermi arkadaş sen ne ayaksın diye,dinime küfreden müslüman olsa bari..diğeri bi karikatür koymuş,öbürü gottan white walkerı koymuş kalkmışlar milletle dalga geçiyolar aq..önce götünüzdeki boku yıkayın arkadaş..yoksa böyle göt olursunuz..hem şu henry çinaşkımıdır nedir,ona cevap yazmadığım halde atlamış,okadar cahilki,bilgiye aç sanırsam,cvp yazdımmı yazmadımmı diye bakmaya gelmiş,bide büyük harfle yazmış önemli bişey söyler gibi..ne dediği de anlaşılmıyo bağırdığından..cahil insan bağırır derdini anlatmak için..cahil insan yokmuş,sorgulamadan inanmak varmış..sadece sorgulamadan değil,sorguladıktan sonra araştırmak da gerekiyor.şüphe duyup sorgulamak yetmiyor yani cahilliğin geçmesi için!..herşeyi sorgulayınca cool da olunmuyo ayrıca!..sorgulayacaksan kendi başına sorgula,burda aptal gibi görünürsün.her şekilde haklı çıkacak ya güya,bozuntuya vermemek için kıvırıyo işte,köşeye sıkıştı!..

hamza12

@Justice_Fighter Daha fazla yazmana değmez hacı boşver ya. Tipik ukala,entel,çok bilmiş vasatlar güruhu işte.

Gizli Kullanıcı

aynen dostum..

hamza12

Abisi önce Türkçe yazmayı öğren "Dicem de":D .Sonra Wikipedia'dan araştırdığın metinlerle havanı atarsın. Şimdi bana da senin Türkçe'nde de sorunlar var diyeceksin ama en azından senin gibi internette tanımadığım insanlara hava atmaya çalışarak kendimi tatmin etmeye ve kendime özgüven kazanmaya çalışmıyorum:)

Gizli Kullanıcı

ya,adam vazgeçmiyo😂hahahahaa çok güldüm yaaaa....ahaahahahafbdfb...profil resmindeki adamı anlatıyo ahahahahaanbdsjkfbdjkfdbj..huhhaahahahah ayyy....vantrologmuş,harakiri yapacakmışız,biz bilmiyormuşuz..bende bunu yaşlı başlı biri zannetmiştim,ergenin önde gideniymiş meğerse..neyse dalga geçmeyelim,şimdi ergeni de açıklamaya kalkar falan..henrycim;sen sokakta da üste çıkmak için böyle "ben kimim sen biliyormusun" deyip iki saat kim olduğunu anlatıyormusun?profil resmindeki adamı merak ettiğimi de nerden çıkardın?profil fotoğrafından bok atmaya sen başladın,ben değil;)böyle kazdığın kuyuya düşürürler işte:)...

Görüş Bildir