Görüş Bildir
Haberler
Bakan Koca ve Uğur Şahin Açıkladı: 120 Milyon Doz BioNTech Aşısı Gelecek

Bakan Koca ve Uğur Şahin Açıkladı: 120 Milyon Doz BioNTech Aşısı Gelecek

Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük vaka sayısının 10 binin altına düştüğünü söyledi. Toplantıya canlı bağlantı ile katılan BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin ise 120 milyon doz aşı için anlaşma yapıldığını duyurdu. Buna göre 120 milyon doz aşının tedariğinin dört ayda tamamlanması bekleniyor. 

Bakan Koca, 'Haziran'da 30 milyon aşı ile birlikte, tedarikte sorun yaşanmazsa peyder pey 20 yaşa kadar inmek istiyoruz' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Fotoğraflar: AA

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

 • Bir güzel haberi vermek istedim. Özellikle kapanma dönemi sonrası bugün uzun bir aradan sonra günlük vaka sayımız 10 binin altına düştü. Bu düşüşün bundan sonra da devam edeceğini öngörüyoruz.

 • Bugün Bilim Kurulumuza katılan önemli bir misafirimiz var. Salgını durdurmak için en önemli silah olan aşıyı ilk geliştiren bilim insanlarımız Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci hocamız da demin bizimle beraberlerdi. Şu an Özlem Türeci hocamız çalışmalarına devam ediyor olduğunu söyleyerek aramızdan ayrıldı. Uğur hocamız şu an beni dinliyorlar.

 • Bugün Uğur hocamızın bazı görüşlerini bizzat kendisinden duymanızı istiyoruz. Öncelikle bugün de medyaya yansımış oldu son olarak bildiğiniz gibi 27 Aralık’ta ilk sözleşmemizi yapmış idik, ondan üç ay önce görüşmelerimiz olmuştu.

 • Bu süreçte neredeyse haftada iki kez telefonda görüşmelerimiz oldu. Çok yoğun gayret gösterdiniz. En son 120 milyon dozluk anlaşma sizlerin yoğun çabalarınızla imzalanmış oldu. Vatandaşımız sizden bu anlaşmanın tedarik boyutu önemli sizden duymak ister. Buyurun hocam sizi dinliyoruz.

BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin: '120 milyon doz olarak imza attık' 👇

BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin: '120 milyon doz olarak imza attık' 👇
 • Burada konuşma imkanımız olduğu için çok mutluyum. Sayın Bakanımın anlattığı gibi Aralık’tan beri beraber konuşuyoruz. Türkiye’ye uyguladığımız aşıyı nasıl getirebiliriz diye. Aralık’ta 1,5 milyonu konuştuk. Sayın Bakan sağolsun iki üç hafta arada istediği dozları yükselttiler.

 • 120 milyon doz olarak imza attık. Çok mutluyum çünkü şimdi Türkiye bu altıncı ayın sonuna kadar, Haziran ayının sonuna kadar 30 milyon doz getirmek istiyoruz. Temmuz-Ağustos ve Eylül ayında tamamıyla 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz.

 • Son 2 haftada bizim ekipler yoğun çalıştı. Ne zaman ne kadar aşı dozu geleceği hakkında anlaştık. Allah’ın izniyle biz de aşıları Türkiye’ye getireceğiz.

Uğur Şahin’in ardından Bakan Koca şu ifadeleri kullandı:

 • Çok teşekkürler hocam. Arkadaşların bize göndermiş olduğu, 26 Mayıs’tan itibaren ilk iki haftayı planlamışlar. Özetle 120 milyon doz aşının şu ana kadar 6.1 milyonu bize teslim edildi. Haziran ayında 30 milyon olmak üzere Temmuz-Ağustos-Eylül’de 120 milyon toplam aşı Türkiye’ye gelmiş olacak. Artık ‘gelecek, olacak’ demekten öte somut icraatı görmek istiyoruz, vatandaşımız artık bu aşıya ulaşmak istiyor.

"30'dan fazla varyantta etkili"

"30'dan fazla varyantta etkili"

Şahin, Bakan Koca'nın aşının varyantlara karşı etkisiyle ilgili sorusuna şu yanıtı verdi.

 • Bugüne kadar aşıyı 30'dan fazla varyantta test ettik. Mutasyonlara karşı aşımız etki gösteriyor. Bu hafta içerisinde Hindistan varyantını da test ettik. Buna karşı da aşımızın yüzde 70-75 oranında enfeksiyondan korumasını bekliyoruz.

Yerli aşı: "Faz-3 Haziran’ın başında başlayabilir"

Yerli aşı: "Faz-3 Haziran’ın başında başlayabilir"
 • Yerli aşıyla ilgili Faz-2’de gönüllülerle çalışma bitti. Faz-3 de Haziran’ın başında başlayabilir diye düşünüyorum. Bir taraftan siz üretim yapıyorsunuz Faz-3 için, bütün sonuçları olumlu olursa Haziran başında Faz-3’e geçebiliriz. 

 • Bildiğiniz gibi 3 aşımız daha var, 2 tanesi inaktif. Orada da Faz-1 safhasındalar. Onlarda iki üç hafta içerisinde Faz-2’ye geçme çalışması başlamış olur. Eylül ayında acil kullanım onayı söz konusu olabilir. İlk Türk aşısı gündeme girebilir diye bekliyoruz, yakından takip ediyoruz.

Aşılama takvimi: "Haziran'da 20 yaşa kadar inmek istiyoruz"

Aşılama takvimi: "Haziran'da 20 yaşa kadar inmek istiyoruz"
 • Özellikle bu dönemde şu an biz 55 yaş üstünü aşılıyoruz. Bunun d ışında riskli grupları, sağlık çalışanları, emniyet, güvenlik, öğretmenlerimiz dahil olmak üzere. Aşı tedarikiyle birlikte önümüzdeki Haziran ayında ilave 30 milyonun sadece BioNTech olacağını, Sinovac aşısı önümüzdeki bir hafta ve 10 gün içerisinde beklediğimiz miktar var.

 • Haziran’da BioNTech aşısıyla birlikte hızla aşağı doğru önce 50 sonra 45, 40 ve sonra 20 yaşa kadar, eğer tedarikte sorun yaşanmaz devam ederse Haziran ayında 20 yaşına kadar inmek istiyoruz. Onun dışında aşılama oranıyla ilgili şu an toplamda 65 yaş üstü yüzde 84’e kadar ulaşmış durumda.

 • Bunun yüzde 90 ve üzeri olmasını istiyoruz. Özellikle açılan 55 yaş üstü grubun, insanımızın aşı noktasında beklemeden en erken dönemde aşılarını olmalarını önemle ifade etmek istiyorum. Oranları yüzde 90 ve üzerine çıkarmak istiyoruz.

 • Vatandaşımızı daha çok ikna etme çabası içinde olacağız. İlave dozla ilgili olarak BioNTech aşısı için şu dönemde yeni başlandığında en az 9 ay zaman dilimi sonrası; yani 2022 yılında üçüncü doz öneriliyor. Hastalığı geçirmiş olanların ise 6 ay sonra rafel dozun yapılması şeklinde olabilir.

 • Bundan sonraki süreçte 10 binin altına bugünden itibaren düşen bir vaka sayımız var. Tam kapanmayla birlikte bu önemli bir düşüş. 63 binden 9 bin 385’e inmiş olduk. Bizim bu kazanımı kaybetmemiz gerekiyor. Artık bu virüsün nasıl bulaştığını bütün vatandaşlarımız biliyor. Bundan sonraki süreçte yasaklamaları daha azaltan ama kişisel koruyucu tedbirleri daha yoğunlaştıran, bununla birlikte yaygın aşılamayı yaparak bu dönemi normale döndürmek istiyoruz.

 • Yeni dönemde, Haziran ayı döneminde nasıl bir normalleşme olabileceği ile ilgili bir çalışması var. Genel mantığın kapatmaktan ziyade kişisel kontrolleri önümüzdeki dönemleri aşıyla birlikte sürdürmekten yanayız. Ana gündem maddemiz pandemiyi gündemden çıkarmaktan, yaygın aşıyı yapmaktan başka gündemimiz olmayacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Toplantının ardından günün tablosu açıklandı 👇

Toplantının ardından günün tablosu açıklandı 👇

Açıklanan tabloya göre son 24 saatte 9 bin 385 yeni vaka tespit edildi, 207 hasta ise hayatını kaybetti

Açıklamanın tamamını buradan izleyebilirsiniz 📹

Bunlar da ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
92
32
21
16
10
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Canberk Çömeten

Koskoca bakan halkının kendisine güvenmediğini ve Uğur Şahin'in daha sağlam bir referans olduğunu gülerek söylüyor. yazık...

Halil Değerli

Gelecek dedikleri aşıların hepsi gelmiş olsa bir milyar adet aşımız olurdu.... ..... 🤪😠😡

Someone else

Ulan dün 11 bin küsürdü. Napıyosunuz büyü filan mı? Söyleyin biz de bilelim.