Görüş Bildir
Haberler
Bakan Fahrettin Koca Bilim Kurulu Sonrası Kararları Açıkladı: Karantina Neden 7 Güne Düşürüldü?

Bakan Fahrettin Koca Bilim Kurulu Sonrası Kararları Açıkladı: Karantina Neden 7 Güne Düşürüldü?

GNS
12.01.2022 - 20:55

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim kurulu sonrası açıklanan kararlardan bahsetti. Yayınladığı videoda artan vaka sayıları dolayısıyla alınacak yeni tedbirlerden, karantina süresinin kısaltılması durumundan, yüz yüze eğitimin devam edip etmeyeceğinden bahseden Bakan Koca'nın açıklamaları vatandaşların dikkatini çekti. Peki yüz yüze eğitim devam edecek mi? Karantina süresi neden düşürüldü? İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası konuşulan konu başlıkları hakkında açıklamalarda bulundu. Vaka sayılarının her geçen gün artışı ve Omicron varyantının hız kesmeden yayılmaya devam etmesi ile öğrencilerin en çok merak ettiği 'okullar yüz yüze eğitime devam edecek mi?' sorusuna aynı zamanda son dönemde azaltılan karantina süreci hakkında detaylara değindi.

Bakan Koca'dan Turkovac Açıklaması

Bakan Koca'dan Turkovac Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Bilim Kurulumuz bugün salgının seyri, Aşı programımız, yerli aşımız Turkovac’ın sonuçları, test politikaları, karantina ve izolasyon kuralları gündemi ile toplandı.

Salgın hastalığın ilk gününden bugüne kadar aldığımız tüm kararlarda bilimden yana tavır koyarak ve gerçek yaşam verilerinden, sosyal hayatın gerçekliklerinden kopmadan hareket ettik. Siz vatandaşlarımızı da en kısa sürede ve en açık şekilde bilgilendirmeyi en önemli sorumluluğumuz olarak gördük.

Omicron En Baskın Varyant

Omicron En Baskın Varyant

Kıymetli vatandaşlarım,

Omicron varyantı küresel ölçekte olduğu gibi Ülkemizde de baskın varyant haline geldi. Vaka sayıları bir önceki aya oranla yaklaşık 4 kat birden arttı. Bununla birlikte hastanelerimizde tedavi edilmesi gereken hasta sayısında yaklaşık %10’luk bir artış oldu. Salgının önceki dönemlerinde daha az sayıda vaka ile daha yüksek hastaneye yatışlar görüyorduk. Omicron varyantı salgının tehlikesini azaltacağa benziyor. Bu durumu ümitle bekliyoruz. Bunun yanında tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz. Salgının ilk dönemlerine kıyasla enfekte olanların daha düşük bir oranı hastaneye yatıyor olsa da hiçbir sağlık sisteminin kapasitesi sınırsız değildir. Vaka sayılarının çok çok yüksek sayılara ulaşması hastaneye yatış oranı düşük olsa bile yüksek sayıda yatan hastaya dönüşebilir. Bu, görmek istemediğimiz en kötü senaryodur. Mevcut gidişat ise bu kötü senaryonun değil ümit veren senaryonun gerçekleşeceğine olan inancımızı kuvvetlendiriyor.

Turkovac Onay Aldı

Turkovac Onay Aldı

Aziz Vatandaşlarım,

Aşı programımıza yerli aşımız Turkovac da eklendi. Vatandaşlarımızın kendi aşımız, kendi gücümüze olan teveccühünden son derece memnunuz.

Bildiğiniz gibi Turkovac aşımızın Hacettepe Üniversitesinde yürütülen primer aşılama faz 3 sonuçları bugün çalışmayı yürüten bilim insanlarımızca açıklandı. Faz 3 aşamasında 1182 gönüllüden elde edilen sonuçlar kamuoyu ile paylaşıldı. Turkovac aşımızın karşılaştırma kolu olan Sinovac aşısından daha etkili olduğu gösterildi. Turkovac aşımızın Faz1 aşamasında 44 gönüllü, Faz 2 aşamasında 250, Faz 2b aşamasında 222 gönüllü ve Faz 3 hatırlatma dozu çalışmasında ise 4.244 gönüllüden elde edilen güvenlik verileri ile aşımız acil kullanım onayı almıştır.

Dünya sağlık örgütü kriterleri güvenlik çalışmasının 3.000 gönüllüden fazla kişide doğrulanmış olmasını öngörmektedir. Bu bakımdan yerli aşımızın güvenli olduğu toplamda 5.942 kişilik çalışma ile teyit edildi. Acil kullanım onayı da bu veriler dikkate alınarak verildi. Turkovac aşımızı güvenli şekilde kullanabileceğimizi yüksek sesle söylemek konusunda kimsenin tereddütü olmamalı.

Karantina Süreci Neden 7 Güne İndirildi?

Karantina Süreci Neden 7 Güne İndirildi?

Kıymetli Vatandaşlarım,

Salgının son dönemi ile ilgili aldığımız bazı kararları bir önceki bilim kurulu toplantımızdan sonra sizlerle yazılı olarak paylaşmıştım.

Bugünkü bilim kurulumuzda aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler. Bilim Kurulumuz gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları, hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır. Salgını gündemimizden çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim.

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın