Bahçeli, Erdoğan'a Akif'in Dizeleriyle Cevap Verdi

 > -

Bahçeli, Erdoğan'a Akif'in Dizeleriyle Cevap Verdi

Bahçeli, Erdoğan'a Akif'in Dizeleriyle Cevap Verdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İhsanoğlu'nun İstiklal Marşı'nı bilmemekle suçlayan ve profesörlüğü ile dalga geçen Başbakan Erdoğan'a Mehmet Akif Ersoy'un dizeleriyle cevap verdi:“Ne ibrettir kızarmak bilmeyen çehren, bırak kardeşim tahsili; git önce edep, hayâ öğren.”

Bahçeli, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden gündemi değerlendirdi. Bahçeli, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu İstiklal Marşı'nı bilmemekle suçlayan Başbakan Erdoğan'a sert çıktı.

Bahçeli, İstiklal Marşı'ndan bile kutuplaşma üretenlere karşı duyarsız kalmayacaklarını ifade etti. Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın İhsanoğlu'na yönelik eleştirilerine Mehmet Akif Ersoy'un su satırlarıyla cevap verdi: “Ne ibrettir kızarmak bilmeyen çehren, bırak kardeşim tahsili; git önce edep, hayâ öğren.”

Bahçeli, Erdoğan'ın İstiklal Marşı eleştirisine şu cümlelerle cevap verdi: “Çıkarlarını mukaddesat, haramı mihrap yaparak sürekli alçalış, sürekli düşüş içinde olanlara artık yeter, artık dur demeliyiz. Her değerimizden husumet çıkaranların; örneğin İstiklal Marşı'ndan bile kutuplaşma üretenlerin ayak oyunlarına duyarsız kalmamalıyız. Ne diyor merhum Akif; ‘Korkma'; o halde zorbalardan korkmak, zalim koalisyonundan ürkmek varlığımızı hiçse saymaktır. Bu cennet vatana kast edenler, toprağı sıksak fışkıracak şühedanın kemiklerini sızlatanlar Akif'e gerçek manada nankörlük yapanlardır. Can ve cananı cüzdanlara sıkıştıranlar Akif'i, eserlerini, sözlerini ve tavsiyelerini hakkıyla, layıkıyla ve samimiyetle benimseyemez. Kıta-beyit tartışmasına dahi girerek edebiyat ahkamı kesenlere Akif'in şu sözünü hatırlatıyorum: Edepsizliğin başladığı yerde edebiyat biterb Ve ibret almasını, ders çıkarmasını umduğum bazı adamlara büyük şairimiz Akif'in şu sözleriyle diyorum ki: “Ne ibrettir kızarmak bilmeyen çehren, bırak kardeşim tahsili; git önce edep, hayâ öğren.”

Ramazan Bayramı'nda Türkmeneli ve Gazze'de yürek burkan acılar yaşandığını ifade eden Bahçeli, açıklamalarına şöyle devam etti: “Zulüm karşısında tarafsız kalmak, zalim karşısında aciz ve korkakça yutkunmak hem milli hem de dini emanetleri inkâr etmektir. Haksızlık karşısında susmak rahmetin safından günahın karanlığına, hürriyetin yanından esaretin karşı yakasına geçiş yapmaktır. Türkmen katliamını sessizce izleyenlerin, hatta el altından kolaylaştıranların; Gazze dostluğu, İsrail düşmanlığı göz boyamadır. Gazze'deki çocuklar için ağlayanların; Türkmen çocuklarını, körpecik Türkmen masumları umursamaması cinayetlere yardım ve yataklıktır. Korkunun, yalanın, inkarın, iki yüzlülüğün; tahkir, tahrik, tahakküm ve tasallutuna engel olmalı, göğüs germeliyiz. Bilelim ki bugünü ihmal edersek, yarını kaybederiz. Dünü unutursak gelecekten mahrum olmakla kalmaz, tarihten de siliniriz.”

Zaman

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir