Bağdat Caddesi'nde Çiçekçiyi Öldüren Sürücüye 'KHK Tahliyesi'

 > 
202PAYLAŞIM

Kadıköy’de çiçekçi Mehmet Emin Kaya’ya kaldırımda çarparak ölümüne neden olmaktan 7 yıl hapis cezası alan Murathan Öztürk, OHAL nedeniyle çıkan KHK kapsamında tahliye oldu.

Kadıköy Bağdat Caddesi’nde 11 Temmuz 2015 tarihinde, kullandığı lüks otomobil ile yol kenarındaki çiçekçi Mehmet Emin Kaya’ya çarparak ölümüne neden olmaktan aranan Murathan Öztürk, oalydan tam 87 gün sonra teslim olmuştu.

Teslim olduğunda saç kesimi kısa olduğu için Öztürk’ün saçı üzerinde alkol ve uyuşturucu testi yapılamamıştı.

Şubat ayındaki duruşmada ise Öztürk, “Bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne neden olmak”tan 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bağdat Caddesi'nde Çiçekçiyi Öldüren Sürücü de Tahliye Oluyor - onedio.com
Bağdat Caddesi'nde Çiçekçiyi Öldüren Sürücü de Tahliye Oluyor - onedio.com

Öztürk için hiçbir indirim maddesi uygulamadı ve bu ceza taksirli suçlarda verilen en yüksek ceza olarak kayıtlara geçti.

Kapsamı genişletilen koşullu salıverilmeyle tahliye oldu

Vatan'dan Çağdaş Ulus'un haberine göre infaz yasasına göre 7 yıllık cezanın 4,7 yılını yattıktan sonra tahliye olması beklenen Öztürk, hükümetin çıkardığı koşullu salıverme uygulamasıyla tahliye oldu. 

Kanun Hükmünde Kararnamede yer alan koşullu salıverme uygulamasındaki “1 Temmuz öncesi işlenen cezalar yarı yarıya düşer” maddesine göre Öztürk’ün 7 yıllık cezası 3,5 yıla (42 ay) indi. 

Şubat ayında aldığı cezadan önce yattığı 5 aylık süre ve cezadan sonra yattığı 9 aylık sürede göz önünde bulundurulduğunda ise Öztürk’ün cezası 28 aya düştü. 

Yine koşullu salıverme uygulamasına göre cezası 3 yılın altında olan mahkumlar açık cezaevine gönderildiği için Öztürk, kapalı cezaevinden açık cezaevine nakledildi. 

Öztürk’ün burada 4 ay daha kalması beklenirken, Yargıtay kararına kadar tahliye edildi.

Alkol ve uyuşturucu raporu sahte iddiası

Murathan Öztürk’ün kaza sonrasında özel bir hastaneden aldığı alkol ve uyuşturucu raporunun da sahte olduğu iddia edilmişti. 

Sanığın kanında alkol ve uyuşturucuya rastlanmadığını gösteren rapordaki imzasının sahte olduğunu ileri süren Biyokimya Uzmanı Okşan Güner, belgenin verildiği gün hem çalışmadığını hem de görev yaptığı hastanenin bu tür tetkikleri yapacak donanımı bulunmadığını söylemişti.

Vatan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir