Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun: Kendileri İçin Anlamı Çok Büyük Olan Dövmeyi Paylaşan Kız Kardeşler

 > 
16bPAYLAŞIM

Sam (23, soldaki) ve Alex (25) çocukluklarından beri birbirlerine çok yakın olan iki kız kardeş. Bu yüzden Sam'in lise yıllarında aplastik anemi (kemik iliğinin yeteri kadar veya hiç yeni hücre üretememesi durumu.) hastalığına yakalandığını öğrendiklerinde hiç umutsuzluğa kapılmadılar ve bu amansız hastalıkla birlikte savaşmaya karar verdiler. Bu savaştaki en önemli adım da Sam'e uygun bir kemik iliği bulmaktı...

Kaynak: http://theawesomedaily.com/two-sisters-s...

1. Bunun için ilk olarak elbette ailenin diğer üyeleri test edildi fakat uyumlu bir ilik bulunamadı.

Bunun üzerine genç kız "Ulusal İlik Donör Programı"na adını yazdırdı ve sıranın kendisine gelmesi için yıllarca bekledi. Fakat Sam, yapısı gereği işleri kadere kısmete bırakacak bir kadın değildi ve kontrolü eline aldı.

2. İki kardeş öncelikle arabalarını satıp fotoğrafta görülen minibüsü satın aldılar ve...

3. Uygun kemik iliğini bulana kadar Amerika'nın tüm eyaletlerini gezmek için birbirlerine söz verdiler.

İki kardeş Ocak ayından beri yoldalar ve gittikleri her yerde bir masa kurup, insanları "Kemik İliği Donörlüğü"ne kayıt olmaları için ikna etmeye çalışıyorlar.

4. İki kardeş, aynı zamanda pek çok üniversiteyi de rotalarına ekliyor.

Çünkü kemik iliği nakli konusunda bugüne kadar yapılan çalışmalar, başarılı bir eşleşme ve nakil için en uygun bağış yaşının 18-44 olduğunu gösteriyor.

5. Bu yolculuğun eğlence için çıkılmış ve daima keyifli geçen bir süreç olmadığını da tahmin edersiniz.

Buna rağmen iki kardeş geri dönmeyi bir an bile akıllarından geçirmiyorlar. Örneğin yukardaki fotoğraf, Alex'in hastalandığı günlerde çekilmiş. Bu tarz bir durum olduğunda, kardeşinin immün sistemi çok zayıf olduğu için Alex yüzüne bir maske takıyor ve kardeşini mümkün olan en iyi şekilde korumaya çalışıyor. Sam yaşamını normal bir şekilde sürdürebilmek için günde 20 tane hap içiyor.

6. İki kardeş, şaşırtıcı olmayan bir şekilde çoğunlukla "Hayır" cevabı alıyorlar.

Onlara durup da birkaç dakikasını ayıran insan çok nadir çıkıyor ve "Hayır" cevabını her aldıklarında akıllarına "Acaba Sam'a uygun iliğe sahip olan biri miydi?" sorusu geliyor.

7. Tüm zorluklara rağmen Sam ve Alex bugüne kadar 13,873 kişiyi donörlük için ikna etmeyi başarıyorlar.

Ve bunların arasından 115 kişi, gerçekten de çaresizlik içinde kemik iliği bekleyen hastalara çare oluyor. Örneğin fotoğrafta gördüğünüz Connor ismindeki genç, daha önce hiç görmediği, tamamen yabancı bir insanın hayatını kurtarmak için bağış yapıyor. Fakat maalesef bu insanların içinden Sam'e uygun bir ilik çıkmıyor.

8. İki kardeş, aynı zamanda kendileri için son derece anlamlı bir dövmeyi paylaşıyorlar.

Bu dövme belki yalnızca sıradan rakamlar gibi görünüyor fakat aslında bir "Lökosit Antijen Dizisi". Yani Türkçesi, bulurlarsa Sam'in yaşamını kurtaracak DNA eşleşmesinde karşılaşmaları gereken protein dizilimi.

9. Sam ve Alex, uygun bir donör bulabilmek için hala yollarda.

Kâr amacı gütmeyen bir organizasyon, Alex ve Sam'i bir TED konuşması yapmaları için davet bile etmiş. E zaten bu iki kardeşin çıktığı yolculuktan, binlerce kilometre ötede olmanıza rağmen haberdar olmanız da başarılarının sağlam bir ispatı. Bir insanın tüm dünyasını değiştirebilecek bu güce hepimizin sahip olduğunu ve karşımızdakinin de kendi yansımamızdan başka bir şey olmadığını anlayabilmek dileğiyle...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
paytakpaytakkosankoala

Burada önemli husus kemik iliği veri bankasının oluşturulması (genişletilmesi) dir. Yani testlerin yapılması gerekiyor. Bu testleri yaptırmak için cebinizden 100 tl gibi bir para ödüyorsunuz. Uygun eşleşme sağladığınız takdirde dönor olabiliyorsunuz. Ne yazık ki ülkemizde aşılması gereken daha başka engellerde var bu konuda. Aklınıza takılan soruların cevapları için okuyabilirsiniz.

t-c-ahmet-yilmaz

kemik iliği için verici olabilmek için ne yapmalıyım ?

nrdngnr

İstanbul için Çapa kemik iliği bankasına başvurman yeterli. sizden ufak bi tüp kan alıyorlar ve donör olmak istediğinize dair form dolduruyorsunuz.

nrdngnr

Farkındalık yaratmak budur.. Türkiye'de ilik donörü olmak için başvuracağınız yerler malesef çok çok az. İstanbul'da olanlar için Çapa İlik bankasına gitmek yeterli. En azından gidip konuyla ilgili bilgi edinmelisiniz, size hiçbir eksisi/zararı olmayan basit ama çok önemli bir işlem. Sadece fazlasıyla bilinçsiziz..

nrdngnr

ben donörüm zaten

corpse-bride

peki uygun ilik bizde çıktı diyelim sonrasında nasıl bi süreç izleniyor? sanırım cerrrahı bı işlemde oluyordu

nrdngnr

2 seçenek var. birisi bahsettiğiniz cerrahi bir işlem. ancak bu işlem sonrası hastanede yatmanıza dahi gerek kalmayabiliyor. bu işlem daha kısa ve hızlı çözüm. 2. seçenek ise, normal kan bağışı yapar gibi belirli süre izlenen bir yol. Donör eşleşme sağlandıktan sonra dahi ilik bağışı konusunda son karar her zaman kendisine ait, aynı zamanda istediği 2 seçenekten birini tercih edebiliyor. yine de bu k onuda hekim tavsiyelerini dinlemekte fayda var. yukarıda @ilker özer'in belirttiği gibi adresinden detaylı inceleyebilirsin.

menemen

insan uzuluyor be ama aklımdan su gecti belki de ben sahibim o gene

Görüş Bildir