Görüş Bildir
Haberler
AYM Başkanı, HDP'yi Kapatma Davası İçin Raportör Görevlendirdi

AYM Başkanı, HDP'yi Kapatma Davası İçin Raportör Görevlendirdi

Batuhan
19.03.2021 - 10:22

Halkların Demokratik Partisi (HDP) için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin kapatılması istemiyle iddianame hazırlamıştı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan inceleme için raportör görevlendirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin kapatılması için 17 Mart 2021’de Anayasa Mahkemesi'ne iddianame sundu.

HDP’nin terör eylemlerinin odağı olduğu, HDP üyelerinin beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladıkları” belirtilen iddianame için Anayasa Mahkemesi raportör görevlendirildi.  Hazırlanacak ilk rapor sonra AYM Başkanlığı tarafından incelenecek. İddianame kabul edilirse, HDP’den savunma istenecek.

Raportör, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayarak esas hakkındaki raporunu hazırlayacak

Raportör, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayarak esas hakkındaki raporunu hazırlayacak

Bu raportör ilk inceleme raporunu hazırlayarak Başkanlığa sunacak. HDP'den ön savunma istenecek. Ön savunmanın ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, esas hakkındaki görüşünü sunacak. Bu görüş de HDP'ye gönderilecek.

Daha sonra belirlenecek bir tarihte Başsavcı Şahin, AYM Genel Kuruluna sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak. Hakkında siyasi yasaklılık talep edilenler de, AYM’ye yazılı ve sözlü savunma verebilecekler. Bütün bu sürecin ardından raportör, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayarak esas hakkındaki raporunu hazırlayacak.

Ayrıca bakınız👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
3
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın