Avustralya'nın Zengin Biyolojik Çeşitliliğinin En Yeni Üyeleri Birbirinden Tatlı Uçan Keseli Memeliler

2PAYLAŞIM

Artık Avustralya'yı sevmek için yeni nedenlerimiz var. 😍

Kaynak: https://www.smh.com.au/politics/federal/...

Petauroides volans isimli bu uçan memeliler Avustralya'nın doğusundaki ormanlarda yaşıyorlar.

Keseli sıçan boyutunda olan bu memeliler, geceleri okaliptüs yaprakları arasında avlanmayı seviyorlar ve 100 metreye kadar havaya sıçrayabiliyorlar. Ayrıca boyutları yaşadıkları bölgelere göre değişebiliyor.

Güneyde bulunan türler, Victoria'nın doğusunda bulunan okaliptüs ormanlarında yaşıyor ve türlerinin en ağırları konumundalar.

Kabarık tüylü kürkleri olan bu memeliler fırça kuyruklu sıçanlarla benzer boyuta sahip gibi gözükseler de, kürklerinin altında uçmalarına olanak sağlayan hafif ve zayıf keseli vücutları bulunur. Kuzeyde bulunan memelilerin boyutları ise halka kuyruklu keseli sıçanlara benzemektedir ve Queensland'de bulunan Mackay ve Cairns arasındaki okaliptüs ormanlarında yaşarlar.

Uçan memelilerin boyutları yaşadıkları habitatlara göre değişmektedir.

James Cook Üniversitesi doktora adayı Denise McGregor, "Bir süredir uçan keselilerin birden fazla türü olduğuna dair varsayımlar bulunuyordu ve yapılan DNA çalışması sayesinde bunu kanıtladık." diye açıklama yapmış.

30 yıl öncesine kadar bu tür oldukça yaygındı ancak şimdi nesli tükenmekte olan canlılar arasında.

www.foe.org.au

Ormanlarda kesilen ağaçlar, yeni kurulan yaşam alanları ve iklim değişikliği gibi nedenlerden dolayı bu türün nesli tehlike altında. Güneyde bulunan uçan memelilerin nüfusu 20 yıl gibi bir sürede %80 kadar azalmıştır. Dr. Youngentob, bu hayvanların gitgide daha da tehlikede olduklarını ve korumanın oldukça acil olduğunu söylemiş. Ayrıca "Biyolojik çeşitliliğimize bu denli önemli hayvanların eklenmesi oldukça heyecan verici." diye eklemiş.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

1700 Yıldır Suların Altında! Dalgıçlar Tarafından İtalya'da Keşfedilen Sezar'ın Batık Şehri: Baiae - onedio.com
1700 Yıldır Suların Altında! Dalgıçlar Tarafından İtalya'da Keşfedilen Sezar'ın Batık Şehri: Baiae - onedio.com
Doğamızın Gücünü ve Eşsizliğini Kanıtlar Derecede Birbirinden İlginç 19 Fotoğraf - onedio.com
Doğamızın Gücünü ve Eşsizliğini Kanıtlar Derecede Birbirinden İlginç 19 Fotoğraf - onedio.com
2020 Hava Olayları Fotoğrafları Yarışmasından Dünyamızın Eşsiz Bir Yer Olduğu Kanıtı Niteliğinde 28 Fotoğraf - onedio.com
2020 Hava Olayları Fotoğrafları Yarışmasından Dünyamızın Eşsiz Bir Yer Olduğu Kanıtı Niteliğinde 28 Fotoğraf - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hanmergen

Evrim ve biyolojiden anlayanlara bir sorum olacak: Avustralya'daki hayvanlar neden hep keseli? Fare kadar olanından tutun da eşek kadar kangurulara kadar, yarasa gibi uçanından tutun da kurt gibi yırtıcı olan Tazmanya canavarlarına kadar, ayıya benzer koalasından tutun da bilmem nesine kadar neden hepsi keseli bu lâvukların?

darwininkarakukusu

güzel soru. bildiğimiz şey adada yaşayan türler diğer türlerden farklılaşırlar. bunun nedeni coğrafi izolasyondur. sadece ada değil bir hayvan türü başka bir izole coğrafyaya göç ettiği zaman farklılaşır. bildiğin anlamda bir akrabanın uzak bir yere göç ettiği zaman başka insanlarla (başka coğrafi şartlarla oluşmuş, farklı göz rengine, farklı ten rengine gibi) çiftleştiği zaman-ki bu insanlar farklı çevre şartlarının özelliğini yansıtırlar. Bildiğin gibi tamamen yada kısmen farklılaşıp başka türlere ya da alt türlere dönüşmeye başlarlar. Evrim aslında hep bu yolu izler. Nitekim Darwin (darwin'e ilham veren ada) Galapagos adasında yaşayan türlerin, başka diğer yerlerde yaşayan benzer türlerden çok farklı olduğunu ve bu türlerin ada dışında hiçbir yerde olmadığını gözlemlediği zaman aklına evrimleşme konusu gelmiştir. Bütün kuramını yönlendiren şey bu adadır Darwin'in. Sorun ada coğrafyasıdır. Niye keseli olduklarını ise ben söyleyemem ama tahmin edebiliriz.

zangoccocuk

a aaa Gremlinler gerçekmişşş..

Görüş Bildir