Atina, Alexis'in Arkadaşı Nikos Romanos İçin Ayakta

 > -

Yunanistan’da eğitim hakkı elinden alındığı için 22 gündür açlık grevinde olan ve geçtiğimiz hafta hastaneye kaldırılan anarşist mahkum Nikos Romanos’a destek için Atina’da eylem yapılıyor.

Atina’nın Syntagma Meydanı’nda yaklaşık 10.000 kişilik bir grup Romanos ile dayanışma eylemi yaparken; eylemler Selanik, Kavala, Yanya (Ioannina), Patras gibi merkezlere de yayıldı.

Parlamento binası önündeki Syntagma Meydanında yaklaşık 10.000 kişilik bir kalabalık toplanırken, iki haftadır Parlamento önünde sabahlayan Suriyeli sığınmacılar da eyleme destek veriyor.

Atina’da polis eylemcileri alanlardan uzaklaştırmaya çalışıyor. Exarchia’da polis kitleyi dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullanıyor. Protestocular bir bankayı ateşe verirken, araçları da barikat olarak kullanıyor. Eylemciler, Atina Güzel Sanatlar okulu işgal ederken, Yunanistan solunun simge okullarından Politeknik Üniversitesi önünde de barikat için bir otobüs yakıldı.

Exarchia, 2008 yılında Alexis’in polis tarafından katledildiği yer. 15 yaşındaki Alexis Grigoropoulos, 6 Aralık 2008′de devriye gezen polis tarafından vurularak öldürülmüş ve Yunanistan’da uzun süre devam eden isyan dalgasının ateşini fitillemişti. Alexis’in vurulduğu zaman yanında en yakın arkadaşı olan Nikos Romanos vardı. 

  • Zete
Haberin Tamamı İçin:

Fotoğraf / AFP

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

PolisYunanistan
Görüş Bildir