"Ateist ve Deistler Daha Ahlaklı ve İnsancıl" Açıklamasıyla Gündeme Oturan İlahiyatçı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Son zamanlarda ünlü ilahiyatçıların birçok açıklaması ülke gündemine bomba gibi düşüyor. Özellikle siyaset ve kadınlara dair yorumları pek çok çevreden tepki çeken ilahiyatçıların arasında kimi isimler dünya görüşleri nedeniyle diğerlerinden ayrılıyor. Bunlardan birisi de özellikle son zamanlarda yaptığı paylaşımlarla sosyal medyada da popülarite kazanan Mustafa Cemil Kılıç.

Cemil Kılıç Sinop doğumlu ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam ve İslam Felsefesi Bölümü mezunu.

Yüksek Lisansını Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü, Sosyoloji ve Sosyal Antropoloji Anabilimdalında yapan Kılıç din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği de yaptı.

Türkiye'de Alevilik üzerine de birçok kitap yazan Kılıç, Twitter'ı da aktif kullanıyor.

Gündeme dair tespitleriyle de diğer ilahiyatçılardan ayrılıyor.

Paylaşımları da bolca RT alıyor.

Bugünün sosyal medya gündemi de ilahiyatçı yazarın bu paylaşımı oldu.

Tweetin altına bolca mention da geldi.

Kılıç bunların bazılarını da yanıtladı.

Alttaki birçok mention da hocayı destekler nitelikte oldu.

Kılıç'ın paylaşımı kısa süre içinde binlerce retweet alırken destek mesajları da geldi.

Bakalım düşünceleriyle birçok ilahiyatçının arasında dikkat çeken Cemil Kılıç'ın bir sonraki açıklaması ne olacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mustafa-yazicioglu

Pek çok konu başlığında benzer şeyleri yazdık konuştuk ama illa birileri çıkıp "hadi ordan tatlı su müslümanı olmaya çalışma" dedi. O ne demekse artık. Şimdi burda bravo hocam! nidaları atmışlar. İnanan insanlardan beklediğiniz adalet ve dürüstlüğü siz de sergileyin azıcık olur mu?

ozan_asan

Allahın varsa konuş be hocam

selen-k

Kapalı bir arkadaşım kıçına kadar mini giyen birini gösterip müslüman olmasaydım böyle giyinirdim demişti. Ama neyse ki inanıyorum. Kısacası inancı olmasa cidden sokaklarda çırıl çıplak gezecek, sırf müslüman olduğu için zorunluluktan bazı şeyleri yapan. İçlerinde istedikleri farklı şeyler olan insanlar var. Yahu inanmasan bile yapmaman gereken şeyler vardır, ama bunları tutan tek şey din. İnanmasa bile adam gibi giyinen, öldürmeyen, tecavüz etmeyen insanlar var. Demekki din olmasa adamı kırk yerinden bıçaklayarak. Genelleme yapmak yanlış olur ama bu olayda bunu düşünmüştüm. Şimdi düşünüyorum, bazı insanlar onu zorlayan kurallar olmamasına rağmen, sırf içlerinden geldikleri ve istedikleri için iyi oluyorlar. Diğer tarafta din sayesinde deliliklerini zor zapteden ki çoğunlukta zaptedemeyen katiller, pedofililer ve sapıklar. Ateisti ise engelleyen hiç bir şey yok ama yapmıyor işte. Hiç bir korku, ceza, kural olmamasına rağmen sırf istediği için iyilik yapan biri tabi ki daha iyidir.

fatih-oruc4

ha işte bize böyle insanlar lazım doğruyu söyleyen gerçeği olduğu gibi aktaran tbk hocam

can_can

Genelleme yapmak yanlış olur. Son zamanlarda dindarım diyenlerin yaptıkları ahlaksızlıkların üzerinden sade ve gerçek dindarları eleştirmek olmaz, olmamalı.

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

KitapMarmara ÜniversitesiSosyal MedyaTwitter
Görüş Bildir