Antarktika Suları 35 Yıllığına Korumaya Alındı: Amaç Canlı Türlerini Muhafaza Etmek

 > 
109PAYLAŞIM

24 ülkenin temsilcileri ile Avrupa Birliği, Güney Kutbu'nu çevreleyen sulardan Ross Denizi'nin dünyanın en geniş sualtı doğal yaşam koruma alanı olması konusunda anlaştı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, 24 ülkenin temsilcileri ve Avrupa Birliği’nin (AB) anlaşmasıyla varılan karar kapsamında Antarktika sularının 1 milyon 570 bin kilometre karelik alanında ticari balıkçılık 35 yıl süreyle yasaklandı.

Ross Denizi’nde dünyadaki penguenlerin yüzde 38’i yaşıyor

Kıta sahanlığı ve tabanıyla birlikte Antarktika’yı çevreleyen Güney Okyanusu’nun sadece yüzde 2’sini oluşturan Ross Denizi’nde dünyadaki penguenlerin yüzde 38’i, güney fırtına kuşlarının yüzde 30’u ve minke balinalarının yüzde 6’sı yaşıyor.

İklim değişiklikleri ve avlanma bu canlı türlerinin nüfusunda azalmaya sebep oluyor.

BM Okyanuslar Sorumlusu Lewis Pugh: "Benim için bu bir ilk adım. Şimdi Güney Kutbu’na geri gidip yüzmeye devam edeceğim"

Anlaşmanın sağlanabilmesi için yıllarca uğraşan Birleşmiş Milletler’in (BM) Okyanuslar Sorumlusu Lewis Pugh, sevinç duyduğunu kaydederken, “Bu yeryüzünde koruma altına alınan kara ve sular içinde, şimdiye kadar belirlenen en geniş alan. Hele büyük ölçüde korumasız olan okyanuslarda daha önce hiç bu çapta bir önlem alınmadı” diye konuştu.

Diğer denizlerde de benzer uygulamaların gündeme gelmesini istediğini belirten Pugh, şöyle devam etti: “Benim için bu bir ilk adım. Şimdi Güney Kutbu’na geri gidip yüzmeye devam edeceğim. Bu kıtanın çevresinde daha geniş başka alanların da koruma altına alındığını görmek istiyorum. Bu benim için adaletle ilgili bir şey. Bir kuşağın diğer kuşağa adaleti. Okyanusları tahrip edip çocuklarımıza ve torunlarımıza hiçbir şey bırakmamak adil bir şey değil.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir