Fırat Anlı, Ayla Akat Ata ve Gültan Kışanak Tutuklandı

 > 
204PAYLAŞIM

Terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve mahkemeye sevk edilen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak tutuklandı. Eş Başkan Fırat Anlı ile eski BDP Batman milletvekili Ayla Akat Ata'nın da tutuklanmasına karar verildi.

Fırat Anlı, Ayla Akat Ata, Gültan Kışanak

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 5 gün önce "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile "devletin egemenliği altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik" suçtan dolayı yakalanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı'nın emniyetteki işlemleri tamamlandı.

AA ve DHA'nın haberine göre yoğun güvenlik önlemi altında adliye binasına getirilen ve savcılıkta ifadeleri alınan Kışanak ile Anlı, tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Hakimlik, Gültan Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.

Fırat Anlı ile BDP Batman milletvekili Ayla Akat Ata da tutuklandı.

Kışanak 25 Ekim'de Diyarbakır Havalimanında, DBP Meclis Üyesi Fırat Anlı ise adresinde gözaltına alınmıştı.

Gültan Kışanak Terör Soruşturması Kapsamında Gözaltına Alındı - onedio.com
Gültan Kışanak Terör Soruşturması Kapsamında Gözaltına Alındı - onedio.com

HDP Merkez Yürütme Kurulu'ndan açıklama

HDP Merkez Yürütme Kurulu'ndan yapılan açıklamada, tutuklamaların siyasi ve hukuksuz olduğu ifade edilerek şöyle denildi:

"Diyarbakır halkının siyasi iradesi yok sayıldı. Yüz binlerce insanın oy vererek seçtiği Eşbaşkanlar Gültan Kışanak, Fırat Anlı ve KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata mesnetsiz ve uydurma iddialarla tutuklandı.

Erdoğan-AKP iktidarı Kürt halkının siyasi iradesine yönelik bu düşmanca tutumuyla demokratik siyasetin ve demokratik muhalefetin tasfiyesini hedefliyor.

İktidar, Kürt halkı açısından sembolik ve tarihi bir değeri ve anlamı olan bir kentin seçilmiş iradesini çiğnemekten çekinmeyeceği mesajını verdi. Bu tarihsel bir yanlıştır. Bu yanlışın vebali Erdoğan-AKP iktidarındadır. Ne Kürt halkı ve siyasal hareketi, ne de Türkiye’nin demokrasi ve barış güçleri bu hukuksuzluklara, baskılara ve zulme boyun eğmeyecek ve diz çökmeyecek..."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir