Anıtkabir Çevresi İmara mı Açılıyor?

 > -

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Anıtkabir Koruma Amaçlı İmar Planını değiştirdi. Askıya çıkan yeni planda yapılan değişiklikle Anıtkabir çevresinde yapılaşmanın önünün açıldığı iddia edildi. 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi duruma tepki göstererek, “Askıya çıkan plan değişikliğinde yeni yapılaşma öngörülüyor. Anıtkabir tüm ulusa ait anıtsal bir alandır, her ne amaçla olursa olsun, yapılaşmaya açılamaz” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise düzenleme talebinin Milli Savunma Bakanlığı tarafından mevcut lojmanlar için geldiği belirtildi.

Geçtiğimiz yıl Türkiye Cumhuriyeti kurucu Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt mezarı yakınlarında inşa edilen halı saha ve çocuk parkı büyük tepkilere neden olmuştu.

Anıtkabir'e Yapılan Çocuk Parkına Tepki - onedio.com
Anıtkabir'e Yapılan Çocuk Parkına Tepki - onedio.com

Anıtkabir bu defa da çevresinin imara açılacağı iddialarıyla yeniden gündemde.

Sözcü'den Yavuz Alatan'ın haberine göre daha önceki planlarda şahsa ait alanların kamulaştırılarak, Anıtkabir alanı ile birleştirilmesi öngörülmüştü. Yeni planda ise bu hüküm kaldırılıyor ve Anıtkabir alanına katılması gereken bölüm, konut alanı ilan ediliyor. Anıtkabir Muhafız Bölüğü'nün bulunduğu 37 bin 960 metrekarelik alanda da 12.50 yüksekliğinde yapılaşmaya izin veriliyor.

TMMOB: 'Her ne amaçla olursa olsun, yapılaşmaya açılamaz'

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, 11.05.2016 tarihinde Anıtkabir Koruma Amaçlı İmar Planı değişikliklerine ilişkin meclis kararının planları bir yıl sonra askıya çıktığını belirtti ve yeni plana tepki göstererek, “Anıtkabir tüm ulusa ait anıtsal bir alandır, her ne amaçla olursa olsun, yapılaşmaya açılamaz. Cumhuriyet dönemi ile hesaplaşan ve bir gecede İller Bankası’nı, Marmara Köşkü’nü, yani Cumhuriyet ideolojisinin temsil mekanlarını yıkanlar şimdi de Anıtkabir’e yöneldi'' dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi açıklama yaptı: 'Milli Savunma Bakanlığı mevcut lojmanların imara uygun hale getirilmesi talebinde bulundu'

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "B parselinde, park alanı olmasına rağmen Anıtkabir Muhafız Bölüğünün lojmanları bulunuyor. Bu lojmanların ileride herhangi bir sıkıntılı durumla karşılaşmaması için Milli Savunma Bakanlığı bizden buranın imara uygun hale getirilmesi talebinde bulundu. Biz de mevcut lojmanları plana uygun hale getirdik. Yapılan bundan başka bir şey değil. Konuyla ilgili yapılan açıklama ve haberler tamamen asılsız, bilgisiz ve gerçek dışıdır."

Twitter kullanıcıları #AnıtkabireDokunma etiketi ile iddialara tepki gösterdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir