Görüş Bildir

ABD: 'Suriye'de Kürtlere Özerk Bir Bölge İstemiyoruz'

Anasayfa > Gündem

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye'de Kürtler için yarı özerk bir bölgenin oluşmasını istemediklerini söyledi. Kirby, kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının ardından ülkenin bütünlüğünü koruyacak bir yönetimin iktidara gelmesi gerektiğini belirtti.

ABD Dışişleri Sözcüsü Kirby'günlük basın toplantısında, 'Suriyeli Kürtler defalarca Suriye'de federal sisteme geçilmesini istedi, ABD bunu destekliyor mu?' sorusunu yanıtladı.

Ülkede federal bir yapının ABD'nin hedefi olmadığını kaydeden Kirby, 'Eğer bana Kürtler için yarı özerk bir bölgeyi isteyip istemediğimizi soruyorsanız cevap, 'Hayır'. Bugüne kadarki bildirgelerde anlaştığımız gibi, Suriye'yi mezhep ayrımı gözetmeden bir bütün olarak kabul ediyoruz' ifadelerini kullandı.

Kirby, Suriye'de çatışmaların azalmasının ardından rejim ve muhalifler arasında diplomatik görüşmelerin başladığını bildirdi. 'Tamamlanmamış olmakla birlikte seçimlerin nasıl yapılacağına dair görüşmeler başladı. Eğer başarılı olunursa Suriye halkının ihtiyaçlarına cevap verecek bir hükümetin kurulmasını sağlayacak' açıklamasında bulundu.

CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
40
12
9
4
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Vertenyan

ağam eğlenir benimle

Mr Logical

Yarı özerk bir bölge istemiyorlar tabii ki. Tam özerk bir alan istiyorlar. Baktılar ki olmuyor, bari suyu bulandırmayalım da biraz daha hazırlık yapıp sonra ... Devamını Gör

Berk

Yav he he.